Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemtaylor-swift-resale-sellsun-festivalfame-mma
Home Artysta Marcin Bosak

Marcin Bosak

Sprawdź wydarzenia
Marcin BosakSzczegółyOpisWydarzeniaMarcin Bosak - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
44 lata
data urodzenia:
09.09.1979
miejsce urodzenia:
Łódź
dyscyplina:
Aktor filmowy, serialowy, teatralny i dubbingowy
social media:

Opis

Marcin Bosak to aktor, którego początki kariery sięgają serialowego hitu TVP2 "M jak miłość". To właśnie rola Kamila Gryca, współlokator Kingi, Piotra i Magdy, przyniosła mu rozpoznawalność. Jak się okazuje aktor ma za sobą również wiele innych udanych kreacji aktorskich – również i na dużym ekranie. Co więcej, aktor nie poddaje się mimo walki z nowotworem i dalej udziela się aktorsko. Poniżej zdradzamy więcej szczegółów! 

Początki kariery aktorskiej

Marcin Bosak to aktor znany z wielu wspaniałych kreacji aktorskich. Nie tylko serialowych, ale i filmowych. Urodzony w Łodzi, wychował się w artystycznej rodzinie. Jego młodsza siostra Anna Bosak jest utalentowaną tancerką, która została finalistką jednej z edycji programu "You Can Dance". Sam Marcin interesował się natomiast dodatku walki. Kilkukrotnie został on bowiem mistrzem Polski juniorów w karate. Po ukończeniu III LO im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi postanowił jednak udać się na Akademię Teatralną w Warszawie. Studia te ukończył z wyróżnieniem.

Debiut aktorski

Po raz pierwszy Marcin Bosak na szklanym ekranie pojawił się w 1995 roku w filmie telewizyjnym Marcela Szytenchelma "Z piosenką na Belweder". Następnie na kilka lat zrobiło się o nim cicho. Powrócił jednak na ekrany telewizorów w 2002 r., podczas gościnnego występu w telenoweli TVP2 "Na dobre i na złe". W tym samym roku widzowie mogli go ponownie zobaczyć w sitcomie telewizji Polsat "Miodowe lata". Sławę zdobył jednak za sprawą roli w innym znanym serialu.

Duża rola w serialu

W 2003 r. nastąpił nowy rozdział w karierze Marcina Bosaka. Nie tylko dlatego, że za rolę Judasza w spektaklu Ireneusza Iredyńskiego "Żegnaj", aktor został wyróżniony na XXI. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Co więcej, za udział w spektaklu reżyserii Bożeny Suchockiej-Kozakiewicz, Marcin Bosak dostał nagrodę Związku Artystów Scen Polskich. Ponadto wkrótce potem otrzymał on też rolę w znanym serialu "M jak miłość" emitowanym na TVP2.

Początki na scenie teatralnej

Rok 2003 okazał się dla Marcina Bosaka szczególny również ze względu na to, że zadebiutował on na deskach teatralnych. Aktor otrzymał bowiem rolę kelnera w sztuce Mikołaja Gogola "Rewizor", którą na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego wyreżyserował Andrzej Domalik. To właśnie wtedy nawiązał on współpracę z Teatrem Dramatycznym, która trwała aż do 2012 roku.

Kolejne sukcesy sceniczne, wzloty i upadki

Wkrótce po zakończeniu wieloletniej współpracy z warszawskim Teatrem Dramatycznym Marcin Bosak związał się z Teatrem Studio. Jego pierwszy występ na deskach tego teatru odbył się w 2013 roku podczas premiery monodramu "Rachatłukum" autorstwa kontrowersyjnego Jana Wolkersa. Wkrótce potem zniknął on ze sceny teatralnej oraz przestał pojawiać się w telewizji. Przyczyną okazał się  nowotwór rdzenia kręgowego, z którym aktor zmaga się od 2006 roku. W najgorszym momencie choroby aktor znalazł się w stanie śpiączki farmakologicznej, po wybudzeniu z której musiał się na nowo uczyć chodzenia.

Występy w telewizji i teledyskach

Mało kto wie o tym, że aktor Marcin Bosak wystąpił również w kilku teledyskach. Zaczęło się od piosenki Macieja Maleńczuka "Ostatnia nocka", który ukazał się w 2011 roku. Po raz drugi wystąpił także w wideoklipie zespołu Czerwone Świnie do piosenki "Parafiańszczyzna" z 2019 r. Kawałek ten ukazał się w związku z promocją Patryka Vegi "Polityka". W filmie tym Marcin Bosak zagrał rolę, której pierwowzorem był Mateusz Morawiecki. Po powrocie do zdrowia, w 2020 r. aktor wystąpił także w 11. edycji programu "Dancing with the Stars". Po kilku odcinkach z powodów zdrowotnych został on zmuszony do rezygnacji z dalszego udziału w konkursie.

Nagrody i wyróżnienia

Marcin Bosak to aktor, który spotkał się z wieloma pozytywnymi opiniami krytyków filmowych. Wielokrotnie również był nagradzany za stworzone przez niego kreacje aktorskie. Jedną z pierwszych nagród, było wyróżnienie, jakie otrzymał za rolę Judasza w sztuce teatralnej "Żegnaj Judaszu". Miało to miejsce na XXI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Za tą samą rolę aktor został nagrodzony również nagrodą ZASP przyznawaną w ramach IX. KKNWPSW. Ponadto w 2007 roku podczas Tygodnia Kina Europejskiego OFF/ON otrzymał on także nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w "Autor wychodzi".

 

 

Zobacz też: Tomasz Oświeciński, Anna Dereszowska, Grzegorz Damięcki, Jan Frycz, Krystyna Janda, Marcin Bosak, Mikołaj Roznerski, Szymon Bobrowski, Janusz Józefowicz, Zbigniew Zamachowski, Jan Wieteska, Barbara Wypych, Joanna Kołaczkowska, Marcin Rogacewicz, Grażyna Zielińska, Zbigniew Suszyński, Katarzyna Ptasińska, Michał Malinowski, Marcin Przybylski, Bartosz Porczyk,

 

Wydarzenia

Marcin Bosak - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Marcin Bosak?

Miejscowości, w których Marcin Bosak wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa, Lublin, Kraków, Poznań, Bydgoszcz, Gdańsk, Wrocław, Bielany Wrocławskie.

Skąd pochodzi Marcin Bosak?
Aktor urodził się i wychował w Łodzi.
Jakie wykształcenie ma Marcin Bosak?
Marcin Bosak studiował aktorstwo na Akademii Teatralnej w Warszawie. Studia ukończył z wyróżnieniem.
W czym zadebiutował Marcin Bosak?
Aktor po raz pierwszy zadebiutował na ekranie w 1995 roku w filmie telewizyjnym Marcela Szytenchelma "Z piosenką na Belweder". Przełomem w jego karierze była jednak rola Kamila w serialu "M jak Miłość".
Pierwsza rola Marcina Bosaka w teatrze?
Debiutem teatralnym aktora była sztuka Mikołaja Gogola "Rewizor", którą na wyreżyserował Andrzej Domalik. Aktor zagrał w niej kelnera.
U kogo w teledysku wystąpił Marcin Bosak?
Aktor pojawił się dotychczas w 2 teledyskach. Mowa o "Ostatnia nocka" Macieja Maleńczuka oraz "Parafiańszczyzna" zespołu Czerwone Świnie.

Fani lubią też

Zobacz też