Na czasie

voucher-kinowy-heliosfilharmonia-dowcipufame-mmamemorial-kamili-skolimowskiejroztanczony-narodowygala-ksw

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Artysta Mirosław Baka

Mirosław Baka

Sprawdź wydarzenia
Mirosław BakaSzczegółyOpisWydarzenia Mirosław Baka - Często zadawane pytania Fani lubią też

Szczegóły

wiek:
60 lat
data urodzenia:
15.12.1963
miejsce urodzenia:
Ostrowiec Świętokrzyski
dyscyplina:
Aktor teatralny, filmowy, serialowy i dubbingowy

Opis

Mirosław Baka to polski aktor teatralny i filmowy. Choć branża aktorska nie była jego pierwszym wyborem życiowym, obecnie twarz artysty znajduje się wśród najbardziej rozpoznawalnych. W trakcie swojej długoletniej kariery stworzył ponad 100 cenionych ról zarówno przed kamerą, jak i na deskach teatrów.

Historia Mirosława Baki

Mirosław Baka urodził się 15 grudnia 1963 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, czyli mieście położonym w województwie świętokrzyskim. To właśnie tutaj się wychowywał, rozwijał i szukał swojej drogi zawodowej. Wbrew pozorom aktorstwo nie było jego pierwszym wyborem. Zanim podjął studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu, wcześniej aż sześć razy zmieniał szkoły policealne. W końcu jednak, a mianowicie w 1989 roku, otrzymał dyplom ukończenia studiów teatralnych.

Mirosław Baka nie czekał jednak z rozpoczęciem kariery aż do czasu ukończenia studiów. Już wcześniej zagrał na szklanym ekranie. Po raz pierwszy pojawił się w filmie w 1985 roku. Była to produkcja Mirosława Borka pt. "Daleki dystans". Na scenie zadebiutował natomiast 2 lata później w "Balu w Operze", który został wystawiony w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze.

Po studiach Mirosław Baka wyjechał do Gdańska. Dostał tam bowiem posadę w Teatrze Wybrzeże, gdzie grał przez kilka kolejnych lat. Później występował także m.in. w Teatrze Atelier w Spocie. Ponadto wziął udział w wielu popularnych produkcjach filmowych i telewizyjnych, za co był wielokrotnie nagradzany. W ramach swojej działalności artystycznej Baka podejmuje się także wykonań piosenki artystycznej (m.in. Jacka Kaczmarskiego czy Edwarda Stachury).

Mirosław Baka - największe sukcesy

Mirosław Baka ma na swoim koncie bardzo długą listę nagród, wyróżnień oraz statuetek. Dotyczą one przede wszystkim jego umiejętności i ról scenicznych, ale nie tylko. Doceniono także m.in. osobowość aktora w 2001 roku, kiedy to otrzymał tytuł Radiowej Osobowości Roku, który został mu przyznany przez Radio Gdańsk.

Aktor ma na swoim koncie nagrody i wyróżniania od takich organizacji jak m.in. Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, XXIX Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form w Szczecinie, Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, V Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu czy Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Były one cyklicznie przyznawane aż od 1989 roku, kiedy to Mirosław Baka zdobył uznanie za rolę Jacka Łazarskiego, którego zagrał w "Krótkim filmie o zabijaniu".

Jedną z ważniejszych nagród, o których warto wspomnieć, jest Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". To wyróżnienie przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a które Mirosław Baka ma na swoim koncie od 2014 roku. 

Najpopularniejsze filmy, seriale i spektakle Mirosława Baki

Mirosław Baka wystąpił m.in. w:

  • filmach:
    • "Krótki film o zbijaniu", gdzie zagrał rolę Jacka Łazara,
    • "Sęp", gdzie zagrał rolę Mariusza Rajskiego,
    • "Biegnij, chłopcze, biegnij", gdzie zagrał rolę Mateusza Wróbla,
    • "Wałęsa. Człowiek z nadziei", gdzie zagrał rolę dyrektora skoczni — Klemensa Gniecha,
  • serialach:
    • "Czas honoru", gdzie zagrał rolę sowieckiego spadochroniarza — Sorokina,
    • "Na Wspólnej", gdzie zagrał rolę Janusza Szymaniaka,
    • "Ojciec Mateusz", gdzie zagrał rolę Przemka Rewulskiego,
  • spektaklach teatralnych:
    • "Hamlet", gdzie zagrał rolę tytułową rolę,
    • "Godzina kota", gdzie zagrał rolę chłopca,
    • "Kto się boi Virginii Woolf?", gdzie zagrał rolę George'a.

Z kim współpracuje Mirosław Baka?

Na planie filmowym i deskach teatralnych Mirosław Baka współpracował m.in. z:

  • Anną Przybylską, Michałem Żebrowskim, Danielem Olbrychskim, Andrzejem Sewerynem (w ramach filmu "Sęp"),
  • Robertem Więckiewiczem, Agnieszką Grochowską, Zbigniewem Zamachowskim (w ramach filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei"),
  • Dorotą Kolak, Katarzyną Dałek, Piotrem Biedroniem (w ramach spektaklu "Kto się boi Virginii Woolf?").

Źródło zdjęcia: PAP

 

Zobacz też: Ewa Błaszczyk, Mateusz Damięcki, Piotr Gąsowski, Michał Milowicz, Małgorzata Ostrowska - Królikowska, Marieta Żukowska, Piotr Nowak, Joanna Jarmołowicz, Bartłomiej Topa, Michał Żebrowski, Elżbieta Panas, Jowita Budnik, Grzegorz Halama, Michał Meyer, Lidia Stanisławska, Monika Dryl, Agnieszka Sienkiewicz, Ludmiła Warzecha, Tomasz Dutkiewicz, Kamil Wodka,

 

Wydarzenia

Mirosław Baka - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Mirosław Baka?

Miejscowości, w których Mirosław Baka wystąpi w najbliższym czasie: Kraków, Gdańsk, Łódź, Warszawa, Wołomin, Częstochowa, Krosno, Dąbrowa Górnicza, Wałbrzych, Cieszyn, Wrocław.

Kiedy urodził się Mirosław Baka?
Mirosław Baka urodził się 15 grudnia 1963 roku.
Skąd pochodzi Mirosław Baka?
Mirosław Baka pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Kiedy rozpoczęła się kariera Mirosława Baki?
Kariera Mirosława Baki rozpoczęła się w 1985 roku.
Jak nazywała się pierwsza sztuka Mirosława Baki?
Pierwsza sztuka, w której zagrał Mirosław Baka, nazywała się "Bal w Operze" i była wystawiana w Teatrze im. C. K. Norwida w Zielonej Górze.
Gdzie zagrał Mirosław Baka?
Mirosław Baka zagrał m.in. w "Obywatelu świata", "Wałęsie. Człowieku z nadziei", "Barwach szczęścia", "Na dobre i na złe" czy "Czasie honoru".

Fani lubią też

Zobacz też