Mirosław Baka

Opis
Mirosław Baka to polski aktor teatralny i filmowy. Choć branża aktorska nie była jego pierwszym wyborem życiowym, obecnie twarz artysty znajduje się wśród najbardziej rozpoznawalnych. W trakcie swojej długoletniej kariery stworzył ponad 100 cenionych ról zarówno przed kamerą, jak i na deskach teatrów.
Historia Mirosława Baki
Mirosław Baka urodził się 15 grudnia 1963 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, czyli mieście położonym w województwie małopolskim. To właśnie tutaj się wychowywał, rozwijał i szukał swojej drogi zawodowej. Wbrew pozorom aktorstwo nie było jego pierwszym wyborem. Zanim podjął studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu, wcześniej aż sześć razy zmieniał szkoły policealne. W końcu jednak, a mianowicie w 1989 roku, otrzymał dyplom ukończenia studiów teatralnych.
Mirosław Baka nie czekał jednak z rozpoczęciem kariery aż do czasu ukończenia studiów. Już wcześniej zagrał na szklanym ekranie. Po raz pierwszy pojawił się w filmie w 1985 roku. Była to produkcja Mirosława Borka pt. "Daleki dystans". Na scenie zadebiutował natomiast 2 lata później w "Balu w Operze", który został wystawiony w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze.
Po studiach Mirosław Baka wyjechał do Gdańska. Dostał tam bowiem posadę w Teatrze Wybrzeże, gdzie grał przez kilka kolejnych lat. Później występował także m.in. w Teatrze Atelier w Spocie. Ponadto wziął udział w wielu popularnych produkcjach filmowych i telewizyjnych, za co był wielokrotnie nagradzany. W ramach swojej działalności artystycznej Baka podejmuje się także wykonań piosenki artystycznej (m.in. Jacka Kaczmarskiego czy Edwarda Stachury).
Mirosław Baka - największe sukcesy
Mirosław Baka ma na swoim koncie bardzo długą listę nagród, wyróżnień oraz statuetek. Dotyczą one przede wszystkim jego umiejętności i ról scenicznych, ale nie tylko. Doceniono także m.in. osobowość aktora w 2001 roku, kiedy to otrzymał tytuł Radiowej Osobowości Roku, który został mu przyznany przez Radio Gdańsk.
Aktor ma na swoim koncie nagrody i wyróżniania od takich organizacji jak m.in. Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, XXIX Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form w Szczecinie, Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, V Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu czy Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Były one cyklicznie przyznawane aż od 1989 roku, kiedy to Mirosław Baka zdobył uznanie za rolę Jacka Łazarskiego, którego zagrał w "Krótkim filmie o zabijaniu".
Jedną z ważniejszych nagród, o których warto wspomnieć, jest Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". To wyróżnienie przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a które Mirosław Baka ma na swoim koncie od 2014 roku.
Najpopularniejsze filmy, seriale i spektakle Mirosława Baki
Mirosław Baka wystąpił m.in. w:
- filmach:
- "Krótki film o zbijaniu", gdzie zagrał rolę Jacka Łazara,
- "Sęp", gdzie zagrał rolę Mariusza Rajskiego,
- "Biegnij, chłopcze, biegnij", gdzie zagrał rolę Mateusza Wróbla,
- "Wałęsa. Człowiek z nadziei", gdzie zagrał rolę dyrektora skoczni — Klemensa Gniecha,
- serialach:
- "Czas honoru", gdzie zagrał rolę sowieckiego spadochroniarza — Sorokina,
- "Na Wspólnej", gdzie zagrał rolę Janusza Szymaniaka,
- "Ojciec Mateusz", gdzie zagrał rolę Przemka Rewulskiego,
- spektaklach teatralnych:
- "Hamlet", gdzie zagrał rolę tytułową rolę,
- "Godzina kota", gdzie zagrał rolę chłopca,
- "Kto się boi Virginii Woolf?", gdzie zagrał rolę George'a.
Z kim współpracuje Mirosław Baka?
Na planie filmowym i deskach teatralnych Mirosław Baka współpracował m.in. z:
- Anną Przybylską, Michałem Żebrowskim, Danielem Olbrychskim, Andrzejem Sewerynem (w ramach filmu "Sęp"),
- Robertem Więckiewiczem, Agnieszką Grochowską, Zbigniewem Zamachowskim (w ramach filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei"),
- Dorotą Kolak, Katarzyną Dałek, Piotrem Biedroniem (w ramach spektaklu "Kto się boi Virginii Woolf?").
Zobacz też: Ewa Błaszczyk, Mateusz Damięcki, Piotr Gąsowski, Michał Milowicz, Małgorzata Ostrowska - Królikowska, Marieta Żukowska, Piotr Nowak, Joanna Jarmołowicz, Bartłomiej Topa, Michał Żebrowski, Elżbieta Panas, Jowita Budnik, Grzegorz Halama, Michał Meyer, Lidia Stanisławska, Monika Dryl, Agnieszka Sienkiewicz, Ludmiła Warzecha, Tomasz Dutkiewicz, Kamil Wodka,