Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo3-majowka
Home Artysta Dorota Miśkiewicz

Dorota Miśkiewicz

Dorota MiśkiewiczOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Dorota Anna Miśkiewicz to polska wokalistka, kompozytorka, skrzypaczka i autorka tekstów. Przyszła na świat 12 września 1973 roku w Kłodzku. Jej ojcem jest saksofonista jazzowy Henryk Miśkiewicz, natomiast brat Michał gra na perkusji. Artystka od roku 2018 zajmuje pierwsze miejsce ankiety Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategorii  "Wokalistka".

Dorota Miśkiewicz- kariera

Wokalistka w 1997 roku ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec. Co ciekawe, w 1994 roku zaczęła już współpracę z wybitnym artystą jazzowym Włodzimierzem Nahornym. Nagrała z nim 4 płyty: "Kolędy Na Cały Rok" (1995), "Nahorny-Szymanowski Mity" (1997), "Nahorny-Chopin Fantazja Polska" (2000), oraz "Nahorny-Karłowicz Koncert" (2002). Nagrała ponad 10 płyt jako solistka oraz członkini zespołów, natomiast kolejnych 10 stworzyła jako wokalistka sesyjna. Nagrywała z wieloma znanymi muzykami jak Tomasz Stańko. Została także zaproszona do śpiewania wraz z Cesarią Evorą, na jej płycie Rogamar. Dorota Miśkiewicz koncertowała także ze słynnym Nigelem Kennedym w Wiedniu oraz Belgradzie. Była uczestniczką wielu festiwali w kraju oraz ma za sobą mnóstwo koncertów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jako kompozytorka oraz autorka tekstów zadebiutowała w 2002 roku, wówczas na rynku ukazała się jej pierwsza płyta "Dorota Miśkiewicz Goes To Heaven- Zatrzymaj się". To właśnie za ten album została nominowana do Fryderyka w kategorii Jazzowy album roku. Zespół towarzyszący artystce w nagraniu przejął nazwę Goes To Heaven, jest to także anglojęzyczny tytuł utworu- Blisko niebo.

 

W 2004 roku piosenka "W małych istnieniach" dostała się do konkursu premier na festiwalu w Opolu. Co ciekawe, wokalistka nie miała wtedy podpisanego żadnego kontraktu z wytwórnią płytową. Kawałek ten znalazł się na płycie "Pod rzęsami", której premiera miała miejsce 24 października. Wcześniej można było posłuchać piosenki tytułowej, stworzonej we współpracy z Grzegorzem Turnauem. Była ona elementem ścieżki dźwiękowej do filmu "Zakochany anioł". Płytę "Pod rzęsami" promował utwór "Poza czasem", którego autorką tekstu jest Magda Czapińska. Album zawiera utwory smoothjazzowe, a gościnnie wystąpili w nim: Paweł Zarecki, Robert Kubiszyn, Marek Napiórkowski, Henryk Miśkiewicz, Robert Luty.

 

22 września 2008 roku pojawiła się trzecia płyta wokalistki "Caminho", na której pojawił się brazylijski perkusista Guello i pianista jazzowy Marcin Wasilewski. W tworzeniu albumu brał udział także Grzegorz Turnau i Grzegorz Markowski. Płytę promuje utwór "Magda, proszę" zaprezentowana na Festiwalu w Opolu, która zajęła drugie miejsce z głosowania Jury. Utwór dedykowany był Magdzie Czapińskiej, natomiast drugą piosenką promującą płytę jest "Budzić się i zasypiać (z tobą)". Autorami tekstów piosenek na płycie są przede wszystkim Dorota i Michał Rusinek, aczkolwiek do piosenki "Jeśli chcesz spokojnie życie przejść" napisała Karolina Kozak.

 

Dorota Miśkiewicz tworzy muzykę będącą mieszanką różnych gatunków. Eksperymentuje z jazzem, popem, muzyką bałkańską, brazylijską, afrykańską i poważną. Dorota Miśkiewicz to artystka nostalgiczna, staroświecka, lubiąca poszukiwania i eksperymenty. Charakteryzuje się piosenkami nastrojowymi, lirycznymi i trudnymi do jednoznacznego sklasyfikowania, jeśli chodzi o gatunek muzyczny. Na scenie wokalistka jest charyzmatyczna i dobrze nawiązuje kontakt z publicznością. Jest nie tylko piosenkarką, ale też autorką i kompozytorką wielu piosenek, które śpiewa. To także ambasadorka wspierająca kampanię społeczną Legalna Kultura.

Dorota Miśkiewicz- albumy

  • 2002 rok- "Zatrzymaj się", 
  • 2005 rok- "Pod rzęsami",
  • 2008 rok- "Caminho", 
  • 2012- rok- "ALE",
  • 2013 rok- "Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci",
  • 2016 rok- "Best of", 
  • 2016 rok- "Piano.pl" (Universal Music).

 

Dorota Miśkiewicz- nagrody

Artystka otrzymała nominację do Fryderyków w roku 2002, 2009 i 20014. Ponadto, w 2016 roku uzyskała nominację a kategorii osobowość roku do nagrody Koryfeusza Muzyki Polskiej.

Dorota Miśkiewicz- współpraca z artystami

Dorota Miśkiewicz to artystka wszechstronna o wielu umiejętnościach. Z tego względu była często zapraszana do współpracy, także z artystami z innych krajów. Wokalistka współpracowała z takimi muzykami, jak: Cesaria Evora, Stefano Bollani, Nigel Kennedy, Jan Wróblewski, Tomasz Stańko, Wojciech Młynarski, Grzegorz Turnau, Jerzy Wasowski, Ewa Bem, Anna Maria Jopek, Kuba Badach, Wojciech Waglewski.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Dorota Miśkiewicz: Tanita Tikaram, Natalia Grosiak, Joao de Sousa, Remna, Aga Zaryan, Juanita Euka, Rebekka Baken, Anna Maria Jopek, Tito Paris, Diana Vilarinho, Ola Jas, Bastarda Trio, Grażyna Łobaszewska,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Gdzie urodziła się Dorota Miśkiewicz?
Artystka pochodzi z Kłodzka.
Jakie wykształcenie ma wokalistka?
Artystka ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.
Z kim współpracowała Dorota Miśkiewicz?
Współpracowała między innymi z Cesarią Evorą, Nigelem Kennedym czy Grzegorzem Turnaem.

Fani lubią też

Zobacz też