Na czasie

voucher-kinowy-heliosagnieszka-chylinskaopener-festivaldawid-podsiadlorzeszowskie-juwenaliapiotr-rubik-trasa
Home Artysta Svalbard

Svalbard

SvalbardOpisWydarzeniaSvalbard - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Svalbard to angielska grupa post-metalowa z Bristolu, która istnieje od 2011 roku. Ich styl muzyczny bywa określany jako połączenie post-rocka, hardcore'u i black metalu. W skład zespołu wchodzą wokalistka, gitarzystka i autorka tekstów Serena Cherry oraz Liam Phelan (drugi wokal i gitara), Mark Lilley (perkusja) i Matt Francis (bas).

Historia i dyskografia Svalbard

Choć pierwszy pełny album Svalbard wydał dopiero po 4 latach działalności, już po roku od założenia zespołu pojawiła się EP-ka, którą zremasterowano, zremiksowano i wydano ponownie w 2013 roku. Nosiła nazwę "Svalbard". Jeszcze tego samego roku pojawiły się minialbum "Gone Tomorrow", a wkrótce po nim "Flightless Birds". Wszystkie zostały poddane masterowaniu przez Patricka W. Engela w studiu nagraniowym Temple of Disharmony. W tym samym czasie zespół intensywnie koncertował po rodzimej Wielkiej Brytanii i Europie. 

 

W 2014 roku Svalbard wydał wspólny album z Pariso. Grupa nie zwolniła tempa, bo w kolejnym roku, a dokładnie 25 września ukazał się jej pełnowymiarowy debiut "One Day All This Will End" wydany przez Holy Roar Records. Pojawiły się też pierwsze promujące teledyski do kawałków: "Disparity" i "Expect Equal Respect".

 

Koniec roku 2016 przyniósł kompilację 15 utworów nagranych przez Svalbard przed wydaniem pierwszej płyty. Album pod nazwą "Discography 2012 - 2014" wydano również w Holy Roar. Zaledwie kilka miesięcy później na rynku pojawiła się kolejna dzielona EP-ka - tym razem z Tidal Sleep, na której znalazło się po jednym utworze zapowiadającym nowe albumy obu grup. Drugą płytą Svalbard była - kontynuująca pesymistyczne nazewnictwo - "It's Hard to Have Hope".

Styl muzyczny i inspiracje 

Twórczości Svalbard nie da się łatwo określić jedną etykietą. Nawet grupa podejmuje się takiego zadania, umieszczając swoją twórczość na Bandcampie raz w kategorii alternatywy, raz post-metalu, czasami post-rocka, post-hardcore'u czy crust. Poprzednia wytwórnia dodawała, że mieszanka ta "łączy się atmosferą i intensywnością black metalu". 

Metal Hammer klasyfikuje ich twórczość jako hardcore, natomiast portal Ave Noctum opisywał ich jako "atmosferyczny hardcore łączący wpływy post metalu z ostrzejszymi i bardziej agresywnymi aspektami".

O czym są teksty Svalbard?

Teksty Svalbardu to zdecydowanie jego mocna strona. I "mocna" nie jest tu przypadkowo użytym słowem. Traktują między innymi o takich tematach jak molestowanie seksualne, czy wykorzystywanie darmowych staży przez kapitalistyczną machinę. Historie w nich opisane przekazane są z brutalną, surową szczerością, jeśli więc ktoś naprawdę wsłuchuje się w słowa i analizuje wyśpiewane lub wykrzyczane liryki, może poczuć ich wielki, dosadny ciężar. Niektórzy twierdzą, że są one wyraźnie inspirowane egzystencjalizmem z lat XX wieku. 

 

Autorką większości tekstów jest główna wokalistka, Serena, stąd też często dotykają one jej osobistych, trudnych przeżyć. Nie brak w nich również feministycznych przekazów - już od pierwszej płyty Serena mówi o tym, by nie traktować kobiet w muzyce ekstremalnej jako anomalii czy jedynie ładnych twarzy zdobiących okładki płyt.

 

Zobacz innych artystów Mystic Festival: Judas Priest, Mercyful Fate, Saxon, Opeth, Mayhem, Mastodon, Killing Joke, Vader, Decapitated, Baroness, Materia, Code Orange, Bleed From Within, Heilung, Katatonia, Kvelertak, The Raven Age, Mgła, Tribulation, Dopelord, Motanka, The Materia, Sólstafir

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Svalbard - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Svalbard?

Miejscowości, w których Svalbard wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Fani lubią też

Zobacz też