Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Marcin Franc

Marcin Franc

Marcin FrancOpisWydarzeniaMarcin Franc - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Marcin Franc to polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Skończył dwa uniwersytety - Akademię Muzyczną w Gdańsku i Akademię Teatralną w Warszawie. Szersza publiczność może go kojarzyć z serialu "Stulecie Winnych".

Historia Marcina Franca

Marcin Franc już w nastoletnim wieku był mocno związany ze światem artystycznym. Mając zaledwie 17 lat, wziął udział w III Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Marka Grechuty, gdzie zachwycił jury. Wręczyli mu oni statuetkę "Złotego Marka". Wykonaniem Franca zachwycona była także publiczność, od której również otrzymał wyróżnienie. Sam aktor w wywiadach podkreślał, że niekoniecznie jest zadowolony ze swojego występu i mógłby jeszcze sporo poprawić. Twierdził, że śpiewu uczy się dopiero od 4 lat.

Obecnie jednak Marcin Franc ma na swoim koncie dużo bardziej imponujące wykształcenie. Skończył aż dwa uniwersytety artystyczne. Pierwszy z nich to Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku, gdzie aktor otrzymał dyplom na Wydziale Wokalno-Aktorskim (2015). Poza tym ukończył także Akademię Teatralną w Warszawie - tym razem na Wydziale Aktorskim (2020).

Marcin Franc ma na swoim koncie występy na wielu scenach. Mogliśmy go oglądać m.in. w Teatrze Muzycznym w Łodzi, Teatrze Narodowym w Warszawie czy Teatrze Roma również w stolicy. Poza tym wziął udział także w kilku filmach i serialach, w tym w "Stuleciu Winnych", które dało mu największą popularność i sprawiło, że twarz aktora stała się bardziej rozpoznawalna. Zagrał tam rolę Michała Juniora, który urodził się w dzień wybuchu Powstania Warszawskiego.

Marcin Franc - największe sukcesy

Pomimo młodego wieku i stosunkowo krótkiej kariery w branży artystycznej Marcin Franc ma na swoim koncie już znaczące nagrody. Mowa oczywiście o czymś więcej niż wyróżnienia na III Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Marka Grechuty. Ponadto aktor był także laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznano mu na rok 2018/2019. Co więcej, ma na swoim koncie Honorową Nagrodę Aktorską. Otrzymał ją na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. Doceniono go wówczas za rolę Jana Torupa, którą zagrał w sztuce telewizyjnej pt. "Lato".

Najpopularniejsze filmy, seriale, spektakle teatralne i dubbingi Marcina Franca

Marcin Franc wystąpił m.in. w:

 • filmach:
  • "Kolej na miłość", gdzie zagrał główną rolę Mikołaja Lisa,
  • "Ikar. Legenda Mietka Kosza", gdzie zagrał rolę kelnera,
 • serialach:
  • "Stulecie winnych", gdzie zagrał rolę Michała Juniora,
  • "Druga szansa", gdzie zagrał rolę studenta.
 • spektaklach teatralnych:
  • "Jesus Christ Superstar", gdzie zagrał rolę Jezusa,
  • "Miss Saigon", gdzie zagrał rolę Chrisa,
  • "Next to Norma", gdzie zagrał rolę Gabe'a,
 •  dubbingach:
  • "Aladyn", gdzie użyczał głosu Aladynowi,
  • "Magiczne wrota", gdzie użyczał głosu Delphi,
  • "Tydzień życia", gdzie użyczał głosu Seanowi.

Z kim współpracuje Marcin Franc?

Na planie filmowym Marcin Franc współpracował m.in. z:

 • Piotrem Adamczykiem, Katarzyną Wajdą, Jackiem Komanem, Pauliną Chapko, Justyną Wasilewską, Dawidem Ogrodnikiem, Magdaleną Schejbal (w ramach filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza"),
 • Ewą Szykulską, Angeliką Kurowską, Katarzyną Kołeczek, Joanną Kurowską, Romanem Gancarczykiem, Antonim Sałajem (w ramach filmu "Kolej na miłość"),
 • Janem Wieczorkowskim, Barbarą Wypych, Urszulą Grabowską, Weroniką Humaj, Magdaleną Walach, Arkadiuszem Janiczkiem (w ramach serialu "Stulecie Winnych").

 

Zobacz też: Grażyna Wolszczak, Katarzyna Cichopek, Zofia Zborowska, Joanna Jarmołowicz, Paweł Małaszyński, Aleksandra Popławska, Agnieszka Więdłocha, Ewa Błaszczyk, Tomasz Karolak, Piotr Gąsowski, Magdalena Dąbkowska, Anastazja Simińska, Kasia Kołeczek, Jarosław Boberek, Grzegorz Halama, Andrzej Deskur, Michał Malinowski, Dawid Czupryński, Agnieszka Wielgosz, Tomasz Bednarek,

 

Wydarzenia

Marcin Franc - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Marcin Franc?

Miejscowości, w których Marcin Franc wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Kiedy urodził się Marcin Franc?
Marcin Franc urodził się 23 kwietnia 1992 roku.
Skąd pochodzi Marcin Franc?
Marcin Franc pochodzi z Białogardu, czyli miasta położnego w województwie zachodniopomorskim.
Ile wzrostu ma Marcin Franc?
Marcin Franc ma 180 cm wzrostu.
Kiedy rozpoczęła się kariera Marcina Franca?
Kariera Marcina Franca rozpoczęła się w 2014 roku.
Jak nazywał się pierwszy spektakl Marcina Franca?
Pierwszy spektakl Marcina Franca nosił tytuł "Jesus Christ Superstar" i został wystawiony w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Fani lubią też

Zobacz też