Motanka

Motanka

Chłopaki z Łucka, czyli ukraińska Motanka to jedno w większych odkryć ubiegłych lat. O tym czteroosobowym zespole zrobiło się głośno po ich fenomenalnym występie, który zaowocował drugim miejscem na Wacken Metal Battle w 2018 roku. Określenie konkretnego gatunku muzycznego, jaki tworzy Motanka nie jest proste i jednoznaczne, jednak warto dać się oczarować ich wyjątkowym dźwiękom.

Motanka i ich brzmienie

W Muzyce tworzonej przez ten założony w 2015 roku zespół, od początku ich istnienia towarzyszą metalowe melodie przeplatające się z nowoczesnym elektronicznym brzmieniem, a to wszystko połączone jest z tradycyjnym ukraińskim folkiem – brzmi niewiarygodnie i dokładnie taka jest muzyka tego zespołu. Sami muzycy określają swoje utwory jako mistyczny metal (mystic metal). Cały muzyczny pejzaż tworzony przez Motankę to bardzo dobrze przemyślana kompozycja riffów, połączona ze śpiewem oraz brzmieniem elektronicznym. W utworach tego zespołu wyraźnie słyszalne są także klasyczne, folkowe instrumenty takie jak cymbały, czy bębny. Eteryczność koncertów artyści podkreślają także występami tancerek, które stanowią swego rodzaju kropkę nad "i" w całym widowisku. Podczas występów na żywo, czy nawet słuchając ich muzyki w domowym zaciszu, można przenieść się w nieco bardziej mroczne rejony i wejść w swoisty trans z dźwiękami tych ukraińskich muzyków.

Motanka, czyli co?

Fani ciężkich brzmień Motanki powinni wiedzieć, że nazwa zespołu nie jest przypadkowa. Słowiańskie amulety, które nosiło się przy sobie po to, by niosły szczęście, ochraniały przed złem, a także pomagały chronić zdrowie to właśnie motanki. Ich wyrobem zajmują się przeważnie kobiety i dzieci. Ze względu na tę nazwę, do pierwszych stu egzemplarzy debiutanckiej płyty dołączono lalki – motanki, które zostały ręcznie wykonane.

Motanka koncert w Polsce

W czerwcu 2022 będzie można zobaczyć Motankę w Gdańsku. Obecnie ze względu na wojnę wywołaną przez Rosję, członkowie zespołu oprócz muzyki zajmują się także gromadzeniem środków, które mają pomóc wyposażyć ukraińską armię w niezbędny do walki z najeźdźcą sprzęt. Muzycy aktywnie prowadzą swój fanpage w mediach społecznościowych, co kilka dni na Facebooku zespołu pojawia się nowy post. Koncert zespołu będzie jednym z wielu na ogromnym wydarzeniu muzycznym w Stoczni Gdańskiej - Mystic Festival 2022. Warto się pośpieszyć i już dziś kupić bilet. Tegoroczny festiwal odbędzie się aż na pięciu scenach, z czego trzy będą znajdowały się na świeżym powietrzu, publiczność będzie bawić się przy dźwiękach ponad 30 kapel z całego świata.  Motanka wystąpi na tym wydarzeniu po raz pierwszy.

Tajemnica tkwi w prostocie

Przekaz, jaki niosą utwory Motanki, jest prosty. Inspiracją dla tak prostego języka jest sposób porozumiewania się ludności, która zamieszkiwała ziemie ukraińskie całe wieki temu. Słowa, które używane są w utworach, nie są aż tak istotne, jak sposób ich intonacji. Wersy w utworach Motanki brzmią i hipnotyzują, jak słowa wypowiadane przez pradawnych szamanów. Nastrój, jaki towarzyszy podczas teledysków, czy na koncercie można porównać do podróży do tamtych czasów. Pomimo niezbyt długiego stażu zespołu na deskach scen koncertowych, można zaryzykować stwierdzenie, że ich utwory, cała ich twórczość jest niezwykle dojrzała. Ze względu na unikalne połączenie różnorodnych brzmień, muzyka Motanki jest niezwykle charakterystyczna, a innowacyjność utworów potrafi zaskoczyć.

Motanka inna niż wszyscy

Wyjątkowe połączenie nietuzinkowych i w pierwszym skojarzeniu niepasujących do siebie dźwięków muzyki ciężkiej z folkiem wyróżnia Motankę, na tle innych zespołów. Dźwięki poszczególnych utworów wciągają słuchaczy, przenosząc ich w inne, znacznie bardziej mroczne miejsce, z którego dzięki przejmującym dźwiękom wcale nie chce się wracać. Zespół niezwykle wysoko sam sobie postawił poprzeczkę, tworząc bardzo ambitny pierwszy album. Można jednak założyć, że członkowie zespołu śpiewająco podołają rzuconemu przez siebie wyzwaniu, ponieważ ich dojrzałość artystyczna, pomimo młodego wieku jest zaskakująca.

 

Ciężkie brzmienia, dzięki Motance, nabierają całkiem innego wymiaru, czarując swoim mistycznym obliczem. Ten ukraiński zespół czerpie w swojej twórczości bardzo wiele z kultury swoich przodków, dzięki czemu utwory są nietuzinkowe i wyjątkowe.

 

Formacja wystąpi na Mystic Festival 2022, który odbywa się w dniach 02-04.06 w Gdańsku.

Zobacz innych artystów Mystic Festival: Judas Priest, Mercyful Fate, Saxon, Opeth, Mayhem, Mastodon, Killing Joke, Vader, Decapitated, Baroness, Materia, Code Orange, Bleed From Within, Heilung, Katatonia, Kvelertak, The Raven Age, Mgła, Tribulation, Dopelord

Motanka - Często zadawane pytania

  • Motanka to zespół pochodzący z miejscowości Łuck, która znajduje się w obwodzie wołyńskim w Ukrainie.
  • Grupę założono w 2015 roku.
  • W 2019 roku wydano debiutancki album zespołu. Nazywa się on po prostu Motanka.
  • Już w czerwcu 2022 roku, w Stoczni Gdańskiej odbędzie się koncert Motanki, zespół będzie jednym z uczestników Mystic Festival 2022.
  • Nazwa zespołu wywodzi się od amuletów słowiańskich – lalek motanek.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Motanka
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/