Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskadawid-podsiadlo
Home Artysta Paktofonika

Paktofonika

PaktofonikaSzczegółyOpisWydarzeniaPaktofonika - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Katowice
członkowie:
Wojciech „Fokus” Alszer, Sebastian „Rahim” Salbert
dyscyplina:
zespół hip-hopowy
byli członkowie:
Piotr „Magik” Łuszcz (zmarły)
social media:

Opis

Paktofonika to polski zespół hip-hopowy, który odcisnął ogromne piętno na rodzimej scenie muzycznej. Można śmiało powiedzieć, że na przełomie tysiącleci był najbardziej popularną grupą, tworzącą do bólu prawdziwy rap. Choć grupa została rozwiązana po zaledwie 5 latach, to do tej pory ma swoich wiernych fanów, a jej kawałki wciąż są odtwarzane.

Historia Paktofoniki

Paktofonika powstała w 1998 roku. To właśnie wtedy Wojciech Alszer (Fokus) wyszedł z inicjatywą stworzenia nowej grupy hip-hopowej, do której zaprosił Sebastiana Salberta (Rahima) oraz Piotra  Łuszcza (Magika). Każdy z artystów już wcześniej miał spore doświadczenie sceniczne (m.in. w takich formacjach jak 3xKlan czy Kaliber 44), dlatego grupa szybko zyskała popularność.

Już na początku działalności Paktofoniki, bo w październiku 1998 roku, powstały takie hity jak "Priorytety", "Ja to ja" czy "Gdyby". Początkowo miały być wydane w ramach wytwórni R.R.X., jednak ostatecznie w wyniku nieporozumień kontrakt został zerwany. Ostatecznie album ujrzał światło dzienne pod koniec 2000 roku. Pojawił się na nim m.in. utwór "Jestem Bogiem", w którym wykorzystano tzw. Trzy słowa do ojca prowadzącego, czyli fragment wulgarnej rozmowy z Radia Maryja.

Niestety zaledwie 8 dni po premierze pierwszej płyty Paktofoniki, Magik wyskoczył przez okno ze swojego mieszkania. W ciężkim stanie został zabrany do szpitala, gdzie zmarł. Pozostali członkowie grupy kontynuowali potem działalność, m.in. wydając drugi album studyjny, który okazał się być tym pożegnalnym. Ostatecznie Paktofonika została rozwiązana w 2003 roku.

W 2012 roku na ekrany kin trafił film "Jesteś Bogiem". Jego scenariusz powstał na bazie prawdziwych zdarzeń obejmujących historię Paktofoniki i ostatnie lata życia "Magika".

Paktofonika - dorobek muzyczny

Paktofonika ma na swoim koncie dwa albumy studyjne. Są to:

  • "Kinematografia" - płyta wydana 18 grudnia 2000 roku przez Gigant Records, na której znalazły się takie szlagiery, jak "Priorytety", "Ja to ja" czy "Jestem Bogiem";
  • "Archiwum kinematografii" - płyta wydana 25 września 2002 roku przez Gigant Records, na której znalazły się takie szlagiery, jak "Do pewnego swego", "Aż strach pomyśleć" czy "Na mocy paktu".

Poza dwoma albumami studyjnymi Paktofonika wydała także minialbum zatytułowany "Jestem Bogiem", który światło dzienne ujrzał 7 czerwca 2001 roku. Każda z płyt odniosła ogromny sukces, zajmując wysokie miejsce na oficjalnej liście sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video. W przypadku "Kinematografii" było to 2. miejsce, "Archiwum kinematografii" - 3. miejsce, a "Jestem Bogiem" - 30. miejsce. Ostatni wspomniany album został także doceniony na festiwalu "Fryderyki". Otrzymał wówczas statuetkę w kategorii "Najlepszy album hip-hopowy w 2001 roku".

Występy i koncerty Paktofoniki

Paktofonika była ikoną swoich czasów. Na jej koncertach pojawiały się dziesiątki fanów hip-hopu, dla których Magik, Fokus oraz Rahim byli prawdziwymi idolami. Grupa zapełniała kluby po brzegi. Są jednak dwa takie koncerty, które wielbicielom Paktofoniki zapadły najbardziej w pamięć. Jeden z nich to pierwszy występ, który dał zespół po śmierci Magika. Miało to miejsce 3 marca 2001 roku. Wówczas Fokusowi oraz Rahimowi towarzyszył głos zmarłego artysty puszczony z taśmy. Drugi warty uwagi koncert to występ pożegnalny. Artyści po raz ostatni zagrali 21 marca 2003 roku w katowickim Spodku.

W 2022 roku duże zamieszanie zrobił powrót Paktofoniki. 10 grudnia Rahim i Fokus ponownie zawitali do Spodka w Katowicach, gdzie dali niesamowity koncert w towarzystwie m.in. Marcina Kowalczyka, czyli aktora, który wcielił się w Magika w filmie "Jesteś Bogiem".

Z kim współpracowała Paktofonika?

W czasach swojej świetności Paktofonika współpracowała m.in. z kolektywem PFK Kompany. W jego skład poza "Rahimem" i "Fokusem" wchodzili:

  • Piotr DJ Haem Jończyk,
  • Rafał Śliwka Tuitam Śliwiak,
  • Marcin Sot Zięba,
  • Tomasz Siv Łyko,
  • Kipper,
  • Mea.

Natomiast podczas koncertu w 2022 roku, obok Rahima i Fokusa pojawili się znani polscy raperzy, m.in.:

Wydarzenia

Paktofonika, czyli pakt, którego siła trwa do dziś

21.04.2024

MuzykaRap

Paktofonika, czyli pakt, którego siła trwa do dziś

Paktofonika - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Paktofonika?

Miejscowości, w których Paktofonika wystąpi w najbliższym czasie: Wrocław, Gorzów Wielkopolski, Kołobrzeg, Warszawa.

Kto wchodził w skład zespołu Paktofonika?
W skład zespołu Paktofonika wychodzili: Fokus, Rahim oraz Magik. Podczas koncertów towarzyszyli im także DJ Bambus oraz Sot".
Ile lat ma zespół Paktofonika?
Zespół Paktofonika powstał w 1998 roku, a więc w 2022 roku obchodziłby swoją 24. rocznicę. Został jednak rozwiązany w 2003 roku, dlatego na polskiej scenie muzycznej istniał jedynie 5 lat.
Jak nazywa się ostatnia płyta zespołu Paktofonika?
Ostatnia płyta zespołu Paktofonika nosi tytuł "Archiwum kinematografii" i powstała w 2002 roku.
Dlaczego "Magik" popełnił samobójstwo?
Według oficjalnych informacji Magik chciał uniknąć zasadniczej służby wojskowej. Film "Jesteś Bogiem" zdaje się jednak sugerować inny powód.
Co stało się z Rahimem i Fokusem po rozwiązaniu Paktofoniki?
Obaj artyści kontynuowali karierę muzyczną.

Fani lubią też

Zobacz też