Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Kayah

KayahSzczegółyOpisWydarzeniaKayah - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
56 lat
data urodzenia:
05.11.1967
miejsce urodzenia:
Warszawa
dyscyplina:
piosenkarka pop, soul, jazz, folk, dance
social media:

Opis

Kayah, a dokładnie Katarzyna Szczot to urodzona w 1967 roku w Warszawie wokalistka, autorka tekstów, producentka muzyczna  i osobowość telewizyjna. Założycielka wytwórni płytowej Kayax.

 

W młodości pragnęła stać się archeologiem. Trenowała też judo w szkole sportowej. Edukację zakończyła w liceum, nie przystępując do matury. W 1985 zdobyła dyplom w klasie fortepianu u prof. Anny Narkiewicz.

 

Jej kariera muzyczna rozpoczęła się w 1984 roku, kiedy rozpoczęła współpracę z Kostkiem Joriadisem, a następnie z zespołami Rastar i Zgoda. W 1986 roku nagrała wspólnie z grupą Tilt utwór Mówię ci, że..., który został bardzo pozytywnie przyjęty przez polskich fanów artystki.

Debiut Kayah i singiel Córeczko 

Debiut Kayah miał miejsce w 1988 roku, w  czasie kiedy pojawił się jej singiel Córeczko, za który zdobyła nagrodę specjalną Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich. Następnie w 1988 roku na sklepowe półki trafił jej pierwszy album studyjny Kayah, który doczekał się również anglojęzycznej wersji z 1991.

 

Popularność zyskała po wydaniu kolejnej pyty Kamień z 1995 roku, który był jej pierwszym, w pełni autorskim wydawnictwem. W kolejnych latach stworzyła jeszcze jedenaście krążków: Zebra (1997), Kayah i Bregović (1999) JakaJaKayah (2000), Stereo typ (2003), The Best & The Rest (2005), MTV Unplugged (2007), Skała (2009), Panienki z temperamentem we współpracy z Renatą Przemyk (2010), Kayah & Royal Quartet (2010), Transoriental Orchestra (2013) i Gdy pada śnieg (2016). Przeboje Kayah do dzisiaj śpiewane są przez kolejne pokolenia fanów, należą do nich Fleciki, Na językach, Supermenka, Śpij kochanie, śpij, Prawy do lewego, Testosteron, Prócz ciebie, nic, Za późno i Po co.

 

Wiele z nich  dotarło na szczyt listy najchętniej kupowanych krążków w Polsce. Za sprzedaż albumów i singli otrzymała jedną diamentową płytę, jedną podwójnie platynową, cztery platynowe i siedem złotych.

 

Kayah jest również laureatką Bursztynowego Słowika, nagrody publiczności na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karshlamn oraz Złotej Superjedynki i sześciu Superjedynek na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.  Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wiele razy można było ją zobaczyć na liście 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu według magazynu  Forbes Polska. 

 

Kayah w produkcjach telewizyjnych

Kayah występowała również w telewizji w innej roli: była prowadzącą, jurorką i trenerką w kilku telewizyjnych programach rozrywkowych. Można było zobaczyć ją również jako gwiazdę  spotów reklamowych. Artystka angażuje się się społecznie i charytatywnie, została ambasadorką Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF).

Koncerty Kayah

Artystka stale jest jedną z najbardziej popularnych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Koncerty Kayah wzbudzają duże emocje wśród jej fanów . Artystka w 2019 roku wybrała się w trasę koncertową z Goranem Bregovicem, która  zdobyła wielkie zainteresowanie, a bilety na koncert Kayah i Bregovica wyprzedały się w szybkim tempie. Artyści wspólną płytę wydali w 1999 roku. Znalazły się na niej utwory będące połączeniem popu i folkloru.

Wydarzenia

Kayah i Bregović świętują 25-lecie wydania kultowej płyty i zapraszają na koncerty!

20.06.2024

KoncertyMuzyka

Kayah i Bregović świętują 25-lecie wydania kultowej płyty i zapraszają na koncerty!

Kayah - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Kayah?

Miejscowości, w których Kayah wystąpi w najbliższym czasie: Wejherowo, Gdynia, Koszalin, Płock, Warszawa, Gliwice, Gdańsk/Sopot, Częstochowa, Gdańsk, Kielce, Lublin, Kraków, Toruń, Poznań, Wrocław, Szczecin, Olsztyn, Katowice.

Skąd pochodzi Kayah?
Kayah, a właściwie Katarzyna Magda Rooijens urodzona 5.11.1967 pochodzi z Warszawy. Jest polską wokalistką, autorką tekstów, prezenterką radiową oraz producentką muzyczną. Posiada własną wytwórnię płytową "Kayax".
Jaką muzykę tworzy Kayah?
Kayah tworzy muzykę na pograniczu gatunków takich jak pop, soul, jazz, folk. Jej kariera muzyczna rozpoczęła się w 1984 roku, gdy nawiązała współpracę z Kostkiem Joriadisem. W 1986 roku wraz z zespołem Tilt nagrali utwór "Mówię ci, że...", który zdobył popularność w Polsce.
Kiedy powstała wytwórnia płytowa piosenkarki Kayah?
W 2001 roku, wraz z Tomaszem Grewińskim, Kayah związała spółkę producencką pod nazwą "Kayax". Pierwszym artystom, który nagrywał pod szyldem Kayax, była Ewa Bem, która realizowała swoją płytę pod tytułem "Mówię tak, myślę nie". W kolejnych latach spółka wydała albumy takich wykonawców jak Monika Brodka, Zakopower, Hey czy Artur Rojek.
Czy Kayah prowadzi działalność polityczną?
Kayah w 2007 roku związała się z "Partią Kobiet". W 2016 roku współpracowała z Komitetem Obrony Demokracji, biorąc udział we wrześniowym marszu. W 2017 wystąpiła w spocie ruchu społecznego Kultura Niepodległa.
Czy Kayah udziela się charytatywnie?
Kayah wspierała wielokrotnie akcje charytatywne. Jest ambasadorką polskiego oddziału Światowego Funduszu na rzecz Przyrody, brała udział w akcji WWF Godzina dla Ziemi w 2009 roku. Była zaangażowana w kampanię społeczną "Pij mleko! Będziesz wielki". W 2007 roku śpiewała na koncercie "Podziel się posiłkiem" promującym akcję dożywiania dzieci.

Fani lubią też

Zobacz też