Katatonia

Katatonia

Katatonia to zespół muzyczny założony w 1987 roku w Szwecji przez Jonasa Renkse oraz Andersa Nyströma. Początkowo zespół nosił nazwę Melancholium, dopiero w 1991 roku po trzech latach działalności zmieniono nazwę na Katatonia. Do dziś zespół uznawany jest za pionierów gatunku doom metal, charakteryzującego się ciężkim i powolnym, często psychodelicznym stylem wokalnym. Brzmienie utworów bazuje przede wszystkim na średnim i wolnym tempie. Same teksty są melancholijnie i depresyjne. Katatonia, pomimo wielu problemów na przestrzeni lat, nadal tworzy swoje utwory i koncertuje na całym świecie.

Rotacje w zespole Katatonia

Formacja istnieje od 1987 roku. Przez wszystkie lata swojej działalności Katatonia współpracowała z wieloma muzykami, krócej bądź dłużej. Obecnie w zespole grają:

 • Jonas "Lord Seth" Renkse, jeden z założycieli, a jednocześnie wokalista prowadzący, grający na gitarze, perkusji i instrumentach klawiszowych;
 • Anders "Blakkheim" Nyström, współzałożyciel zespołu i wokalista wspierający. Muzyk grający na instrumentach klawiszowych i gitarze basowej;
 • Niklas "Nille" Sandin do zespołu Katatonia dołączył w 2010 roku, grając na gitarze basowej;
 • Daniel Moilanen, perkusista będący członkiem zespołu od 2015 roku;
 • Roger Öjersson gitarzysta będący członkiem Katatonii od 2016 roku.

Historia zespołu

Katatonia to zespół założony przez dwóch przyjaciół w Sztokholmie w 1987 roku. Początkowo utwory utrzymane były w stylu death-doom metalu. Niestety, ze względu na pewne problemy ze zdrowiem, z jakimi zmagał się wówczas wokalista, zespół zmienił styl początkowo na spokojnego rocka, a następnie na progresywny, można wręcz powiedzieć, że depresyjny rock. Ten styl muzyczny towarzyszy Katatonii do dziś. Tworzone przez zespół utwory opowiadają przede wszystkim o osamotnieniu, izolacji, braku akceptacji społeczeństwa, przestępczości, depresji, a nawet śmierci. Muzyka jest pełna smutku i melancholii, a pomimo tego tworzy wyjątkowy i dość specyficzny klimat.

 

Co ciekawe, twórczość Katatonii doceniania jest nie tylko przez fanów, ale i przez liczne grono krytyków muzycznych, którzy zgodnie podkreślają, że muzyka tworzona przez zespół jest dojrzała, kreatywna i bogata pod względem walorów estetycznych.

 

Okładka każdego z albumów Katatonii, jaki został dotychczas wydany, utrzymany jest w ponurej kolorystyce - tu dominują kolory takie jak czerń, czerwień oraz niebieski. Na pierwszej płycie przedstawiono wizerunek zespołu po raz pierwszy i ostatni. Na pozostałych okładkach znajduje się samotny człowiek - idealna wizualizacja oddająca klimat nagrań. Katatonia pomimo wielu lat na scenie w dalszym ciągu gra mnóstwo koncertów na całym świecie, także na znanych koncertach metalowych (między innymi UK’s Sonisphere festival, Metaltown in Gothenburg, rock am ring & rock, Eindhoven Metal Meeting czy Metal Hammer Festival). Bilety na występy zespołu zawsze rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Najważniejszy dorobek artystyczny Katatonii

Debiutancki, pełnogrający album Katatonii był zatytułowany "Dance of December Souls". Był ogromną rewolucją na ówczesnym rynku muzycznym, która zachwyciła nie tylko fanów mrocznych muzycznych klimatów, ale również i krytyków, którzy jak wiadomo, są niezwykle wymagający i nie zawsze szczególnie młodym i początkującym zespołom udaje się sprostać ich wygórowanym wymaganiom. Ci ostatni docenili pracę zespołu przede wszystkim za melancholijne i melodyjne brzmienie wszystkich utworów. Do dziś dnia debiutancka płyta Katatonii uważana jest za kamień milowy w dziejach doom metalu.

 

Kolejną ważną płytą w dorobku artystycznym zespołu był krążek "Brave Murder Day”, wydany w lipcu 1996 roku. Rewolucyjny nie tylko na tle dokonań konkurencyjnych zespołów, ale również dotychczasowej twórczości zespołu. Co ciekawe, wszystkie utwory na tę płytę napisał Renkse, który ze względu na problemy zdrowotne nie mógł śpiewać sam wszystkich partii. Z pomocą przyszedł mu Mikael Åkerfeldt z zespołu Opeth. Ta płyta jest prosta, a zarazem emocjonalna i bezpośrednia, pełna mrocznego klimatu. Wiele osób uznaje ją za rewolucję w twórczości zespołu i inspirację dla innych kapel metalowych.

 

Ostatni album Katatonii wydano 24 kwietnia 2020 roku. Nosił on tytuł "City Burials". Łącznie zespół nagrał 12 albumów studyjnych.

 

Przez wszystkie lata działalności zespołu skład ulegał znaczącym rotacjom, co oczywiście nie pozostało obojętne na styl twórczości. Niezależnie jednak od tego, w jakim składzie tworzono utwory, zawsze ciepło były przyjmowane nie tylko przez fanów Katatonii, ale i krytyków.

 

Zobacz innych artystów Mystic Festival: Judas Priest, Mercyful Fate, Saxon, Opeth, Mayhem, Mastodon, Killing Joke, Vader, Decapitated, Baroness, Materia, Code Orange, Bleed From Within, Heilung

Katatonia - Często zadawane pytania

 • W najbliższym czasie Katatonia wystąpi w: Warszawie
 • Zespół założono w 1987 roku w Szwecji.
 • Melancholium. Dopiero w 1991 roku zespół przyjął nazwę Katatonia.
 • 5. W zespole grają:Jonas Renkse, Anders Nyström, Niklas Sandin, Daniel Moilanen oraz Roger Öjersson.
 • Albumów studyjnych było 12. Dodatkowo wydano 3 albumy koncertowe, 1 album wideo, 5 singli, 8 mini albumów, 2 splity, 4 kompilacje i 3 dema.
 • Katatonia uważana jest za pioniera doom metalu, gatunku ciężkiego i powolnego, z psychodelicznym śpiewem artysty.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Katatonia
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Katatonia BILETY

Pokaż listę wydarzeń Pokaż w formie kalendarza
Warszawa
24.01.2023
wtorek, 19:00
Klub Stodoła
sprawdzanie dostępności
od 129 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Data
Miejsce
Tytuł

wejście od {{performance.EntryStartDate.format('HH:mm')}}


wejście od {{performance.EntryStartDate.format('HH:mm')}}
sprawdzanie dostępności
od {{performance.PriceFrom}} {{performance.Currency}} kup bilet

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
od {{performance.PriceFrom}} {{performance.Currency}} kup bilet

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
sprzedaż zakończona
Zajawka!

Aktualne wydarzenia tego artysty

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/