IRA

IRA

IRA to polski zespół rockowy założony w 1987 roku w Radomiu. Jest też jednym z najpopularniejszych polskich zespołów grających łagodniejszą odmianę heavy metalu pierwszej połowy lat 90. Albumy "Mój dom", 1993 rok oraz koncertowy IRA Live osiągnęły nakład sięgający wielu tysięcy egzemplarzy, co pozwoliło grupie błyskawicznie awansować do czołówki polskiego rocka.

IRA kariera muzyczna

W pierwszych latach działalności zespołu została napisana ballada "Zostań tu", a także inne utwory, z którymi zespół zgłosił się do eliminacji  Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki w Łodzi. Ogromna popularność piosenek pozwoliła im zakwalifikować się do finałowej dziesiątki, a w styczniu 1988 otrzymali wyróżnienie. Radio Kielce było pierwszym miejscem profesjonalnych nagrań, dzięki czemu zespół wystąpił na koncercie "Debiutów" w Opolu. Już w sierpniu 1988 roku zespół nagrał w Studiu S-4 utwory: "Zostań tu" oraz "Twój cały świat".

 

W grudniu 1989 roku wydana została debiutancka płyta "IRA" wydana w stylu amerykańskiego heavy metalu. Niestety nie odniosła spektakularnego efektu. Rok 1990 to nowe utwory do kolejnej płyty oraz gra w kawiarni muzycznej radomskiego "Amfiteatru". Ich kolejna płyta "Mój dom" to większe sukcesy, a single "Mój dom", "Nadzieja" oraz "Nie zatrzymam się" dotarły na czołowe miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego. Już w 1992 roku zespół wyruszył w trasę koncertową, która promowała płytę, dzięki czemu zagrali w jednym roku około 100 koncertów. Ich piosenka "Nadzieja" stała się hymnem WOŚP podczas pierwszego finału w 1993 roku. W tym samym roku swoją premierę miał kolejny album "1993 rok". Utwory znalazły się na czołowych miejscach list przebojów. 

 

Kolejne lata to ich kolejne albumy. Niestety odejście założyciela grupy  w 1995 roku spowodowało zawieszenie grupy, która po kilku latach wznowiła swoją działalność wydając album "Tu i teraz" w 2002 roku. Do tej pory zespół, od początku swojej działalności, wydał 12 albumów muzycznych, które cieszą się ogromną popularnością fanów. Ich koncerty to gratka dla fanów, a bilety rozprzedają się w błyskawicznym tempie. Ich kariera to wiele wyróżnień i nagród, a ich hity są nucone przez wiele osób nawet po kilkunastu latach. Wśród największych przebojów wyróżnić można: "Ona jest ze snu", "Wybacz", "Miłość", "Nie daj mi odejść" czy "Powtarzaj to". 

 

Ich nowe materiały muzyczne świetnie wpisują się w gusta powiększającej się grupy fanów. Pomimo wielu zmian personalnych w zespole ich muzyka jest praktycznie nieśmiertelna, a popularność nie gaśnie. Warto wiedzieć, że zespół IRA koncertuje nie tylko na polskiej scenie muzycznej ale również zagranicznej. To nie tylko Europa, ale również Ameryka i Azja.

Wyróżnienia i nagrody 

Koncerty i twórczość zespołu już od lat cieszą się ogromną popularnością. Bilety wyprzedają się błyskawicznie, a wszystko przez zaskakujące brzmienia zespołu i ciągle zachodzące zmiany. Ira nominowana była do wielu prestiżowych nagród. np. Fryderyków w 2002 i 2004 roku. Ich album "Londyn 08:15" zajął 10 miejsce w zestawieniu miesięcznika Teraz Rock w kategorii „Płyta Roku”. Otrzymali także wyróżnienie na Festwialu w Opolu za utwór "Zostań Tu". Przez wiele lat otrzymali wiele innych nagród, jednak w 2010 roku w Opolu wygrali Superjedynkę w kategorii zespół rock oraz płyta rock. 2015 rok to również wygrana w Opolu w konkursie Superpremier.

 

Albumy studyjne

 • "IRA" - 1989;
 • "Mój dom" - 1991;
 • "1993 rok" - 1993;
 • "Znamię" - 1994;
 • "Ogrody" - 1995;
 • "Tu i teraz" - 2002;
 • "Ogień" - 2004;
 • "Londyn 08:15" - 2007;
 • "9" - 2009;
 • "X" - 2013;
 • "My" - 2016;
 • "Jutro" - 2021.

Ciekawostki

 • Nazwa zespołu jest fascynacją nazwą zespołu TSA. Założyciel, czyli Kuba Płucisz chciał, aby nazwa składała się z trzech liter i była łatwa do skandowania podczas koncertów. 
 • Ira po łacińsku oznacza gniew.  
 • Nazwa zespołu była często mylona z nazwą organizacji terrorystyczne Irlandzkiej Republikańskiej Armii, przez co zespołu nie wystąpił w Londynie, ze względu na ogromne nieporozumienie odnośnie powiązań zespołu.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi IRA: Piotr Cugowski, Dżem, Czesław Śpiewa, Hedone, Ørganek, Happysad, Ikarus Feel, Artur Rojek, Dr Misio, Illusion, Kaśka Sochacka, Włochaty, KSU, Hunter, Ralph Kamiński, Kult, Lochy i Smoki, Strachy Na Lachy, Róże Europy, Pidżama Porno, Kasia Kowalska, Dezerter, Mery Spolsky, Kobranocka, Sztywny Pal Azji,

 

IRA - Często zadawane pytania

 • W najbliższym czasie IRA wystąpi w: Gdańsku, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim
 • Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, a obecni członkowie to: Artur Gadowski - śpiew i gitara elektryczna; Piotr Sujka - gitara basowa; Piotr Konca - gitara elektryczna; Wojciech Owczarek - perkusja; Sebastian Piekarek - gitara elektryczna. Warto wspomnieć, że przez wiele lat dochodziło do wielu zmian personalnych.
 • Od 2002 roku zespół Ira wykonuje muzykę w stylu rocka alternatywnego i post grunge, jednak od początku swojej twórczości występowały utworu w stylu po-rock, hard-rock, heavy metal oraz glam metal.
 • Debiutancki album studyjny zespołu pt. "Ira" został wydany przez wytwórnię Pronit z Pionek w grudniu 1989 roku.
 • Wśród największych przebojów wyróżnić można: "Ona jest ze snu", "Wybacz", "Miłość", "Nie daj mi odejść" czy "Powtarzaj to".
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

IRA
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

IRA BILETY

Pokaż listę wydarzeń Pokaż w formie kalendarza
Gorzów Wielkopolski
28.01.2023
sobota, 18:00
Filharmonia Gorzowska
sprawdzanie dostępności
od 110 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Rzeszów
sprawdzanie dostępności
od 110 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Gdańsk
sprawdzanie dostępności
od 110 PLN

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
Data
Miejsce
Tytuł

wejście od {{performance.EntryStartDate.format('HH:mm')}}


wejście od {{performance.EntryStartDate.format('HH:mm')}}
sprawdzanie dostępności
od {{performance.PriceFrom}} {{performance.Currency}} kup bilet

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
od {{performance.PriceFrom}} {{performance.Currency}} kup bilet

bilety tymczasowo niedostępne
zapisz się do fan alertu
sprzedaż zakończona
Zajawka!

Aktualne wydarzenia tego artysty

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/