Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemaudioriverfame-mmasun-festival

IRA

Sprawdź wydarzenia
IRASzczegółyOpisWydarzeniaIRA - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Radom
członkowie:
Artur Gadowski, Piotr Sujka, Wojciech Owczarek, Sebastian Piekarek, Piotr Konca
dyscyplina:
zespół rockowy
social media:

Opis

IRA to polski zespół rockowy założony w 1987 roku w Radomiu. Jest też jednym z najpopularniejszych polskich zespołów grających łagodniejszą odmianę heavy metalu pierwszej połowy lat 90. Albumy "Mój dom", "1993 rok" oraz koncertowy "IRA Live" osiągnęły nakład sięgający wielu tysięcy egzemplarzy, co pozwoliło grupie błyskawicznie awansować do czołówki polskiego rocka.

IRA kariera muzyczna

W pierwszych latach działalności zespołu została napisana ballada "Zostań tu", a także inne utwory, z którymi zespół zgłosił się do eliminacji  Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki w Łodzi. Ogromna popularność piosenek pozwoliła im zakwalifikować się do finałowej dziesiątki, a w styczniu 1988 otrzymali wyróżnienie. Radio Kielce było pierwszym miejscem profesjonalnych nagrań, dzięki czemu zespół wystąpił na koncercie "Debiutów" w Opolu. Już w sierpniu 1988 roku zespół nagrał w Studiu S-4 utwory: "Zostań tu" oraz "Twój cały świat".

 

W grudniu 1989 roku wydana została debiutancka płyta "IRA" wydana w stylu amerykańskiego heavy metalu. Niestety nie odniosła spektakularnego efektu. Rok 1990 to nowe utwory do kolejnej płyty oraz gra w kawiarni muzycznej radomskiego "Amfiteatru". Ich kolejna płyta "Mój dom" to większe sukcesy, a single "Mój dom", "Nadzieja" oraz "Nie zatrzymam się" dotarły na czołowe miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego. Już w 1992 roku zespół wyruszył w trasę koncertową, która promowała płytę, dzięki czemu zagrali w jednym roku około 100 koncertów. Ich piosenka "Nadzieja" stała się hymnem WOŚP podczas pierwszego finału w 1993 roku. W tym samym roku swoją premierę miał kolejny album "1993 rok". Utwory znalazły się na czołowych miejscach list przebojów. 

 

Kolejne lata to ich kolejne albumy. Niestety odejście założyciela grupy  w 1995 roku spowodowało zawieszenie grupy, która po kilku latach wznowiła swoją działalność wydając album "Tu i teraz" w 2002 roku. Do tej pory zespół, od początku swojej działalności, wydał 12 albumów muzycznych, które cieszą się ogromną popularnością fanów. Ich koncerty to gratka dla fanów, a bilety wyprzedają się w błyskawicznym tempie. Ich kariera to wiele wyróżnień i nagród, a ich hity są nucone przez wiele osób nawet po kilkunastu latach. Wśród największych przebojów wyróżnić można: "Ona jest ze snu", "Wybacz", "Miłość", "Nie daj mi odejść" czy "Powtarzaj to". 

 

Ich nowe materiały muzyczne świetnie wpisują się w gusta powiększającej się grupy fanów. Pomimo wielu zmian personalnych w zespole ich muzyka jest praktycznie nieśmiertelna, a popularność nie gaśnie. Warto wiedzieć, że zespół IRA koncertuje nie tylko na polskiej scenie muzycznej ale również zagranicznej. To nie tylko Europa, ale również Ameryka i Azja.

Wyróżnienia i nagrody 

Koncerty i twórczość zespołu już od lat cieszą się ogromną popularnością. Bilety wyprzedają się błyskawicznie, a wszystko przez zaskakujące brzmienia zespołu i ciągle zachodzące zmiany. Ira nominowana była do wielu prestiżowych nagród. np. Fryderyków w 2002 i 2004 roku. Ich album "Londyn 08:15" zajął 10 miejsce w zestawieniu miesięcznika Teraz Rock w kategorii "Płyta Roku". Otrzymali także wyróżnienie na Festiwalu w Opolu za utwór "Zostań Tu". Przez wiele lat otrzymali wiele innych nagród, jednak w 2010 roku w Opolu wygrali Superjedynkę w kategorii zespół rock oraz płyta rock. 2015 rok to również wygrana w Opolu w konkursie Superpremier.

 

Albumy studyjne

 • "IRA" - 1989;
 • "Mój dom" - 1991;
 • "1993 rok" - 1993;
 • "Znamię" - 1994;
 • "Ogrody" - 1995;
 • "Tu i teraz" - 2002;
 • "Ogień" - 2004;
 • "Londyn 08:15" - 2007;
 • "9" - 2009;
 • "X" - 2013;
 • "My" - 2016;
 • "Jutro" - 2021.

Ciekawostki

 • Nazwa zespołu wynika z fascynacji nazwą zespołu TSA. Założyciel, czyli Kuba Płucisz chciał, aby nazwa składała się z trzech liter i była łatwa do skandowania podczas koncertów. 
 • Ira po łacińsku oznacza gniew.  
 • Nazwa zespołu była często mylona z nazwą organizacji terrorystyczne Irlandzkiej Republikańskiej Armii, przez co zespołu nie wystąpił w Londynie, ze względu na ogromne nieporozumienie odnośnie powiązań zespołu.

Wydarzenia

IRA - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi IRA?

Miejscowości, w których IRA wystąpi w najbliższym czasie: Płock, Gdańsk, Szczecin, Poznań, Katowice, Warszawa, Wrocław, Gdynia, Ostrów Wielkopolski, Stalowa Wola, Rzeszów, Łódź.

Kto wchodzi w skład zespołu Ira?
Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, a obecni członkowie to: Artur Gadowski - śpiew i gitara elektryczna; Piotr Sujka - gitara basowa; Piotr Konca - gitara elektryczna; Wojciech Owczarek - perkusja; Sebastian Piekarek - gitara elektryczna. Warto wspomnieć, że przez wiele lat dochodziło do wielu zmian personalnych.
Jaką muzykę tworzy zespół Ira?
Od 2002 roku zespół Ira wykonuje muzykę w stylu rocka alternatywnego i post grunge, jednak od początku swojej twórczości występowały utworu w stylu po-rock, hard-rock, heavy metal oraz glam metal.
Jak nazywa się debiutancki album zespołu Ira?
Debiutancki album studyjny zespołu pt. "Ira" został wydany przez wytwórnię Pronit z Pionek w grudniu 1989 roku.
Jak nazywają się największe przeboje zespołu?
Wśród największych przebojów wyróżnić można: "Ona jest ze snu", "Wybacz", "Miłość", "Nie daj mi odejść" czy "Powtarzaj to".

Fani lubią też

Zobacz też