Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskadawid-podsiadlo
Home Artysta Sólstafir

Sólstafir

SólstafirOpisWydarzeniaSólstafir - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Sólstafir to islandzki zespół metalowy, który swoją działalność rozpoczął w 1995 roku w Reykjaviku. Został założony przez wokalistę Aðalbjörna Tryggvasona, perkusistę Guðmundura Óli Pálmasona oraz basistę Halldóra Einarssona. Zespół początkowo grał black metal, by następnie skierować się ku rock alternatywnemu i post-metalowi.

Sólstafir - informacje

 

Skład zespołu:

 • Hallgrímur Jón Hallgrímsson (perkusja);
 • Svavar Austman (bas);
 • Aðalbjörn Tryggvason (wokal, gitara)
 • Sæþór M. Sæþórsson (gitara)

Twórczość zespołu Sólstafir

Zespół Sólstafir powstał w 1995 roku i już w tym samym roku zarejestrowane i wydane zostało pierwsze demo pod tytułem "Í Norðri". W 1996 roku, dzięki czeskiej oficynie View Beyond Records powstał minialbum "Til Valhallar". Niestety w 1997 roku zespół opuścił basista Halldór Einarsson, którego w 1999 roku zastąpił Svavar Austman. Do zespołu dołączył też dołączył gitarzysta Maríus SæþórssonWkrótce formacja przystąpiła do pracy nad pełnowymiarowym albumem. Płyta "I blóoi og anda" ukazał się nakładem wytwórni Ars Metalli.

 

Kolejne lata to niegasnąca popularność i koncerty. W 2005 roku ukazał się drugi album pt. "Masterpiece of Bitterness" wydany przez Spikefarm Records. Trzeci album formacji Sólstafir to "Köld", promowany przez teledyski do utworów "She Destroys Again" i "Love Is The Devil (And I Am In Love)". Pod koniec 2009 roku zespół udał się trasę koncertową Privilegivm Tour po Europie, gdzie poprzedzał występy norweskiego Borknagar.

Coraz większa popularność Sólstafir szła w parze z rosnącą liczbą koncertów.Zespół występował na wielu europejskich festiwalach, np. Hole in the Sky w Norwegii,  Wacken Open Air w Niemczech oraz na Roskilde Festival w Danii.

Już w 2011 roku ukazał się kolejny album zespołu zatytułowany "Svartir sandar", który wzbudził ogromne zainteresowanie wśród słuchaczy całego świata. W Finlandi zajął 41. miejsce na liście przebojów. Rok 2012 to nagroda islandzkiego przemysłu fonograficznego za osiągnięcia poza granicami swojej ojczyzny.  W 2014 roku ukazała się kolejna  płyta, zatytułowana "Ótta". Promowany był teledyskami do takich utworów jak "Miðaftann" i "Lágnætti". Album okazał się największym sukcesem zespołu i przyniósł mu ogromną popularność. Trafił na listy przebojów  m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Finlandii. Na kolejną płytę trzeba było czekać trzy lata. Nosiła tytuł "Berdreyminn". Ostatnie, jak do tej pory, wydawnictwo grupy pt.  "Endless Twilight of Codependent Love", ukazało się w 2020 roku.

Dyskografia Sólstafir

 • "Í blóði og anda" - wydany w 2002 przez Ars Metalli;
 • "Masterpiece of Bitterness" - wydany w 2005 przez Spikefarm Records;
 • "Köld" - wydany w 2009 przez Spikefarm Records;
 • "Svartir sandar" - wydany w 2011 przez Season of Mist;
 • "Ótta" - wydany w 2014 przez Season of Mist;
 • "Berdreyminn" - wydany w 2017 przez Season of Mist;
 • "Endless Twilight of Codependent Love" - wydany w 2020 przez Season of Mist.

Mini albumy

 • "Til Valhallar" - wydany w 1996 przez View Beyond Records;
 • "Black Death" - wydany w 2002 przez Ketzer Records.

Wydarzenia

Sólstafir - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Sólstafir?

Miejscowości, w których Sólstafir wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Kiedy założono zespół Sólstafir?
Zespół Sólstafir został założony w 1995 roku w Reykjaviku.
Kto wchodzi w skład zespołu Sólstafir?
W skład zespołu Sólstafir wchodzą: Hallgrímur Jón Hallgrímsson (perkusja), Svavar Austman (gitara basowa), Aðalbjörn Tryggvason (gitara, wokal) oraz Sæþór M. Sæþórsson (gitara).
Co oznacza nazwa zespołu?
Sólstafir to islandzkie słowo, które oznacza stafir - promienie, a sól - słoneczne. Nazwa ta określa zjawisko atmosferyczne, czyli promienie zmierzchowe.
Jak nazywa się pierwszy album zespołu?
Pierwszy album zespołu to wydany w 2002 roku "I blóoi og anda". Co ważne, zespół zaraz po rozpoczęciu swojej działalności wydał mini album "Til Valhallar".
Jaki album przyniósł zespołowi Sólstafir największą popularność?
Za popularność zespołu Sólstafir odpowiada krążek "Ótta" wydany 29 sierpnia 2013 przez Season of Mist. Promowany był teledyskami do takich utworów jak: “Miðaftann” i “Lágnætti”.

Fani lubią też

Zobacz też