Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlonext-fest

Mgła

MgłaOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Mgła to zespół, o którym słyszał chyba każdy fan black metalu w Polsce. Mimo, że muzycy są praktycznie nieobecni w mediach, ich twórczość cieszy się uznaniem wśród sympatyków ciężkiego brzemienia oraz muzyki alternatywnej. Mgła jest popularna nie tylko w kraju, ale także za granicą, gdzie również odbywają się koncerty zespołu. Istnieje wiele ciekawych faktów na temat grupy Mgła, które warto poznać, żeby lepiej zrozumieć przekaz artystów.

Mgła – historia powstania

Mgła to jeden z najpopularniejszych zespołów black metalowych w Polsce.  Formacja powstała już w 2000 roku, jednak pierwszy w historii koncert grupy odbył się dopiero 12 lat później. W 2012 roku Mgła pojawiła się w krakowskim klubie Rotunda, gdzie miał miejsce jej sceniczny debiut. Grupa została założona przez Mikołaja Żentarę, który posługuje się pseudonimem M. Początkowo był to projekt studyjny, w którym wraz z Żentarą brał udział perkusista o pseudonimie Darren. W 2006 roku został on jednak zastąpiony przez Macieja Kowalskiego, który znany jest również, jako Darkside. Mikołaj Żentara współpracował z nim już od 2002 roku, w trakcie wspólnych występów w innej grupie muzycznej. Dzisiaj muzycy tworzą Mgłę, którą charakteryzuje duża melodyjność i intensywność utworów. M zajmuje się grą na gitarze oraz wokalem, a Darkside pełni rolę perkusisty. Razem tworzą oni duet, który jest znany fanom black metalu nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

Mgła – co warto wiedzieć o jej założycielu?

Mikołaj Żentara urodził się w 1981 roku i od dawna związany jest z muzyką. Jego artystyczna kariera nie zawsze związana była jednak z Mgłą. Już w trakcie istnienia grupy, muzyk angażował się także w działalność innych zespołów takich, jak np. Kriegsmachine. Na swoim koncie ma on również współpracę z zespołem Schmerz, z którym w 2007 roku wydał album muzyczny. Solowym projektem Żentary był jednak Arca Funebris,  w którym muzyk dał wyraz swojej osobistej twórczości. Na początku XXI wieku popularny w świecie black metalu M, wydawał również wiele noise’owo – industrialowych kaset, jako Leichenhalle. Obecnie artysta wiąże z muzyką nie tylko swoje życie prywatne, ale również zawodowe, prowadząc firmę No Solace, która jest współwydawcą płyt Mgły. Żentara założył  także  Harvester Records, a w przeszłości prowadził wydawnictwo D.R.S.C.  Artysta mocno angażuje się w samodzielne tworzenie i miksowanie albumów Mgły, co nadaje jej muzyce niezwykłego charakteru.

Mgła – najważniejsze płyty zespołu

Pierwszym mini-albumem Mgły był "Presence", który ukazał się dopiero w 2006 roku. Jedna z najważniejszych płyt zespołu ukazała się jednak 6 lat później, gdy w 2012 roku wyszedł album "With Hearts Toward None". Płyta przyczyniała się do zwiększenia popularności zespołu, który stał się znany nie tylko w Polsce. To właśnie po wydaniu tej płyty, grupa zaczęła koncertować. Artyści podkreślali, że album został stworzony wyłącznie przez ich duet, który zajął się nie tylko muzyką, ale także tekstem, nagraniami, miksem i okładką. Bardzo duży wpływ na popularność Mgły miała także płyta "Exercises In Futility", którą amerykańscy krytycy muzyczni oceniali jako majestatyczną i nihilistyczną. Wokalistę Mgły doceniono przede wszystkim ze względu na wyraźne brzmienie tekstów utworów. Płyta znalazła się na listach przebojów 2015 roku, a Mgła zaczęła być nazywana jednym z najlepszych black metalowych zespołów świata. Jednym z ostatnich albumów zespołu jest "Age of Excuse", który docenia się za dojrzałość twórczą grupy.

Zespół Mgła – z kim współpracują muzycy?

Mgła regularnie koncertuje i organizuje wiele tras koncertowych. Występy grupy często odbywają się nie tylko w Polsce, ale także za granicą.  Mimo, że na scenie najczęściej można zobaczyć duet stałych członków grupy, czyli Żentary i Kowalskiego, towarzyszą im również inni muzycy. Jest to np. basista i wokalista Shellshocked oraz gitarzysta Silencer. Czasami Mgła występuje również z basistą The Fall. Bilety na koncerty Mgły rozchodzą się w bardzo szybkim tempie. Wszystko za sprawą niezwykłej atmosfery, która panuje w trakcie występów grupy. W jednym z wywiadów, założyciel zespołu podkreślał, że na koncertach pozostawia interpretację muzyki jej odbiorcom, a sam niczego im nie narzuca, ani nie sugeruje. Żentara twierdził także, że traktuje black metal jako formę ekspresji, w której emocje twórców tego gatunku przekładają się na muzykę. Być może to właśnie takie podejście sprawia, że Mgła ma tylu sympatyków. Zespół koncertuje w wielu miejscach, do których przyciąga tłumy fanów. Mgła koncertowała m.in. na Off Festivalu w Katowicach. Zespół ma za sobą także występy w Grecji, Islandii, Finlandii oraz na Litwie i w Słowenii.

 

Zobacz innych artystów Mystic Festival: Judas Priest, Mercyful Fate, Saxon, Opeth, Mayhem, Mastodon, Killing Joke, Vader, Decapitated, Baroness, Materia, Code Orange, Bleed From Within, Heilung, Katatonia, Kvelertak, The Raven Age

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak naprawdę nazywa się Darkside?
Maciej Kowalski.
Jak naprawdę nazywa się M?
Mikołaj Żentara.
Kiedy urodził się wokalista Mgły?
Mikołaj Żentara urodził się w 1981 roku. Jest synem znanego aktora – Edwarda Żentary, który jest znany z filmów takich jak m.in. "Karate po Polsku"
Kiedy urodził się Darkside?
Maciej Kowalski urodził się w 1984 roku. Przed Mgłą, występował również w zespołach takich, jak m.in. Crionic i Darazmat.
Na jakim instrumencie gra Darkside?
Darkside gra na perkusji, jednak oprócz tego zajmuje się również reżyserowaniem dubbingu do gier.
Kiedy Mgła zagrała pierwszy koncert?
Zespół wystąpił po raz pierwszy na żywo w 2012 roku.

Fani lubią też

Zobacz też