Heilung

Heilung

Fani mistycznego, nordyckiego klimatu i tajemniczych, folkowych brzmień wygrywanych w cięższych, zdecydowanych rytmach zdecydowanie powinni przyjrzeć się twórczości zespołu Heilung. To grupa międzynarodowa, stworzona z członków pochodzących z Niemiec, Danii i Norwegii.

Historia zespołu Heilung

Grupa ta uformowała się w 2014 roku w Danii, w Kopenhadze, za sprawą inicjatywy dwóch osób: wokalisty o nazwisku Kai Uwe Faust i Christophera Juul. Do czasu założenia zespołu Faust pracował jako niemiecki tatuażysta, specjalizujący się w nordyckich wzorach tatuaży, natomiast Juul prowadził studio nagraniowe. Dobili targu: kilka tatuaży w zamian za pomoc przy nagraniu kilku kawałków. Właśnie tak zaczęła się historia zespołu Heilung

 

W 2015 roku do zespołu dołączyła Maria Franz, długoletnia dziewczyna Christophera. Początkowo tylko jako wokalistka sesyjna, jednak po wydaniu pierwszego albumu zagościła w Heilung na stałe. Od tej pory formację tworzą trzy osoby.

 

Zespół rozpoczął trasę koncertową dopiero w 2017 roku, na festiwalu Castlefest, a następnie na Midgardsblot Metalfestiwal. Nagranie z Castlefest zostało wydane jako drugi album zespołu. Po tych wydarzeniach grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Season of Mist. W 2018 udało się wydać ponownie dwa pierwsze albumy na CD i płytach winylowych.

Dorobek muzyczny Heilung

Do tej pory grupa wydała trzy albumy. Są to:

  • "Ofnir" - 2015 
  • "Lifa" - 2017
  • "Futhia" - 2019

Czym inspirowali się muzycy przy tworzeniu materiału?

Członkowie Heilung inspirują się w swoich utworach kulturą nordycką, folklorem wikingów. Teksty utworów Heilung zainspirowane są inskrypcjami runicznymi ludów germańskich, pochodzącymi z epoki brązu i żelaza. Sami o swojej muzyce mówią, że jest to "wzmocniona historia wczesnośredniowiecznej północnej Europy". 

 

Grupa w swoich tekstach używa zróżnicowanych języków, poczynając od angielskiego i niemieckiego, przez gotycki i staro-wysoko-niemiecki, a także islandzki, staroangielski, pranordyckim, proto-germańskim i staronordyckim z epoki wikingów. Aby jeszcze lepiej nawiązywać do swoich tekstów i reprezentowanego przez siebie klimatu, zespół używa niezwykłych instrumentów, takich jak bębny, kości, włócznie. Wokal Fausta przedstawia styl tybetański i mongolski, Juul natomiast używa "ćwierkającego" szeptu.

 

Inspiracje historią i folklorem ludów północy, zamieszkujących Europę wieki temu nie tylko słychać, ale można ją także zaobserwować dzięki specyficznemu wyrazowi scenicznemu grupy. Heilung występuje w strojach stylizowanych na średniowiecznych wikingów, a na ich głowach widnieją rogi przypominające poroże jeleni. Kostiumy są zaprojektowane bardzo misternie i albo nawiązują do duchowych tradycji ludowych, albo są po prostu zrekonstruowanymi okryciami z epoki brązu jakie dominowały wśród Nordów.

Najpopularniejszy występ grupy

Jako najbardziej udany występ zespołu Heilung, uznawany jest koncert podczas festiwalu Midgardsblot Metalfestiwal w Norwegii. Został zakwalifikowany jako jeden z dziesięciu najlepszych koncertów 2017 roku według magazynu Metal Hammer. Warto dodać, że formację będzie można zobaczyć w Polsce. Grupa wystąpi na Mystic Festival w Gdańsku.

Powiązani muzycy

Grupa Heilung jest zespołem eksperymentalnym, który od samego początku tworzą te same, trzy osoby. Jednak okazyjnie występowali również z innymi osobami. Są to Jonas Lorentzen, Juan Pino, Alex Opazo i Jacob Lund. Dodatkowo z grupą występują osoby, robiące "show" podczas występu. 

 

Zobacz innych artystów Mystic Festival: Judas Priest, Mercyful Fate, Saxon, Opeth, Mayhem, Mastodon, Killing Joke, Vader, Decapitated, Baroness, Materia, Code Orange, Bleed From Within

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, Henry W. Laurisch, CC BY-SA 4.0.

Heilung - Często zadawane pytania

  • Heilung to niemiecki rzeczownik oznaczający "uzdrowienie".
  • Najciekawsze projekty, jakich podjął się Heilung, to między innymi skomponowanie ścieżki dźwiękowej do znanej komputerowej gry "Hellblade II : Senua's Saga". Ich muzykę można usłyszeć również w znanym serialu telewizyjnym "Wikingowie" w sezonie szóstym.
  • Heilung tworzy muzykę z pogranicza gatunków takich jak folk, neofolk, industrial i muzyka etniczna.
  • W 2018 roku zespół został nominowany w kategorii Best Underground Band do nagrody Metal Hammer Golden Gods. Grupa zdobyła także nagrodę World Traditional Award podczas osiemnastej edycji Independent Music Awards, występując z utworem "Norupo".
  • Instrumenty używane przez grupę mogą wśród niektórych budzić grozę i zdziwienie. Zespół używa między innymi bębnów z naciągniętą końską skórą, które są pomalowane ludzką krwią. Korzystają również z grzechotki z rogu bawoła, a także ze zrekonstruowanego srebrnego pucharu z epoki wikingów. Wśród instrumentów znajdują się również inne bębny ze skórą kozią, a także instrumenty zawierające ludzkie kości i prochy.
  • Członkowie Heilung tłumaczą swój wybór faktem, że zapewne takich instrumentów mogli używać ludzie żyjący w epoce brązu i żelaza. Prostych, zbudowanych częściowo ze skór lub kości. To, co wydaje się makabryczne dzisiaj, kiedyś mogło być normą.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Heilung
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/