Kvelertak

Kvelertak

Kvelertak to pochodzący z Norwegii, założony w 2007 r. zespół muzyczny. Kvelertak najczęściej wiązany jest nurtem punk metal, ale wśród ich inspiracji muzycznych można wymienić także black metal, rock and roll, a nawet klasyczny rock. Większość ich utworów ma teksty w języku norweskim. Muzycy najbardziej popularni są w Norwegii, Szwecji i Finlandii.

 

Obecnie w skład zespołu wchodzą:

 • wokal - Ivar Nikolaisen,
 • gitary - Vidar Landa, Bjarte Lund Rolland i Maciek Ofstad,
 • bas - Marvin Nygaard,
 • perkusja - Kjetil Gjermundrød.

Początki grupy i pierwszy album Kvelertak

Kvelertak powstał w Stavanger, czwartym co do wielkości mieście Norwegii w 2007 r. W pierwotnym składzie grupy za wokal odpowiadał Erlend Hjelvik (do lipca 2018 r.). W tym samym roku zespół własnymi zasobami opublikował pierwsze demo, o tytule "Westcoast Holocaust". Ich debiutancki album o prostej nazwie "Kvelertak" ukazał się 21 czerwca 2010 r., w niezależnej norweskiej wytwórni Indie Recordings, a na rynku amerykańskim za pośrednictwem The End Records, kilka miesięcy później. Pierwszy krążek zespołu szturmem wdarł się na rockową norweską scenę muzyczną. Album "Kvelertak" sprzedał się w 15 tysiącach egzemplarzy, zyskując w Norwegii miano złotej płyty.

 

Za swój pierwszy album, zespół został wyróżniony dwiema nagrodami Spellemannprisen (nazywane są norweskimi nagrodami Grammy) za najlepszy debiut i dla najlepszej grupy rockowej.

Kolejne albumy - "Meir" i "Nattesferd"

Następny krążek grupy Kvelertak, "Meir", ukazał się w 2013 r., tym razem pod skrzydłami Sony Music Scandinavia, Roadrunners Recordings w USA i Indie Recodings na winylach. Zgodnie z zapowiedziami zespołu, zaskoczył fanów różnorodnością materiału i ciężkim brzmieniem. Najwyraźniej skutecznie - album dotarł na szczyt norweskich notowań. W 2017 r. ukazał się album "Nattesferd". Za obie płyty zespół ponownie zdobył nagrody Spellemannprisen.

Najnowsza płyta

Kolejny, i jak na razie ostatni album grupy, to "Splid", opublikowany w lutym 2020 r. Ten krążek pokazał bardzo odmienione oblicze zespołu. Pierwsza zmiana zaszła już w 2018 r., kiedy Kvelertak opuścił jego wieloletni frontman Erlend Hlejvik. Zastąpił go obecny wokalista Ivar Nikolaisen, znany z zespołów Silver i The Good, The Bad and The Zugly, który wcześniej pojawił się gościnnie w klipie "Blodtørst". Jak podkreślają w wywiadach członkowie zespołu, nie wyobrażali sobie nikogo innego w roli nowego wokalisty, a w przypadku odmowy Ivara Nikolaisena, przyszłe koncerty grupy stanęłyby pod znakiem zapytania.

 

Nowa płyta to przede wszystkim dużo więcej brzmień rock and rollowych i punkowych, wychodzących szerzej poza dotychczasowe obszary zainteresowań zespołu. W tej płycie słychać więcej klasycznych rockowych brzmień. Dołączenie obdarzonego świetnym głosem wokalisty zaowocowało pojawieniem się na krążku pierwszej w dziejach zespołu pełnoprawnej rockowej ballady.

Koncerty Kvelertak

Charyzmatyczny i pełen energii zespół Kvelertak regularnie koncertuje. Do najbardziej legendarnych występów zespołu można zapisać ich koncert w San Francisco, gdzie norweskich muzyków zauważył James Hetfield z grupy Metallica. To wydarzenie stało się początkiem wyjątkowej współpracy legendarnego zespołu z norweskimi muzykami. We wrześniu 2016 i w maju 2018 Kvelertak otwierał koncerty Metalliki w ramach WordWired Tour w Europie. W 2017 r. Kvelertak wystąpił także przed koncertem zespołu Ghost w ramach ich trasy Popestar Tour w 2017 r.

Polscy fani cięższych rockowych brzmień będą mieli okazję zobaczyć koncert zespołu na żywo już w czerwcu 2022 w ramach Mystic Festival w Gdańsku.

 

Zobacz innych artystów Mystic Festival: Judas Priest, Mercyful Fate, Saxon, Opeth, Mayhem, Mastodon, Killing Joke, Vader, Decapitated, Baroness, Materia, Code Orange, Bleed From Within, Heilung, Katatonia

Kvelertak - Często zadawane pytania

 • W języku norweskim słowo kvelertak oznacza uścisk, duszenie, trzymanie za gardło. Można powiedzieć, że jasno wyraża, jaki efekt wśród publiczności chce uzyskać grupa.
 • Ivar Nikolaisen ma obecnie 43 lata.
 • var Nikolaisen wcześniej występował z The Good, The Bad and The Zugly, ale jego związki z Kvelertak są o wiele wcześniejsze. Pojawił się gościnnie już w pierwszym, debiutanckim albumie norweskiej grupy.
 • W odróżnieniu od wielu zespołów punk rockowych, Kvelertak tworzą teksty w swoim ojczystym języku. Ich słowa nawiązują do nordyckiej mitologii, co w połączeniu z tajemniczym brzmieniem norweskiego, nadaje ich utworom wyjątkowego klimatu.
 • Kvelertak czterokrotnie zdobył najważniejsze norweskie nagrody muzyczne - Spellmannprisen.
 • To m.in. norweski książę Haakon i James Hetfield z zespołu Metallica.
 • Ostatnia płyta to wydany w 2020 r. "Splid", który wzorem swoich poprzedników, trafił na pierwsze miejsce norweskich notowań.
 • Jak sami wspominają w wywiadach to m.in. punk rock, indie rock, rock and roll i legendy nordyckie. Muzycy wyraźnie wskazują też na swój podziw dla twórczości Fleetwood Mac.
 • Autorem większości tekstów dla grupy jest Bjarte Lund Rolland.
 • Maciek Ofstad urodził się w Norwegii i tam się wychował, ale faktycznie, ma polskie korzenie.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Kvelertak
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/