Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfestivaland-by-the-mfame-mmasunrise-festival
Home Artysta Kvelertak

Kvelertak

Sprawdź wydarzenia
KvelertakOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Kvelertak to pochodzący z Norwegii, założony w 2007 r. zespół muzyczny. Kvelertak najczęściej wiązany jest nurtem punk metal, ale wśród ich inspiracji muzycznych można wymienić także black metal, rock and roll, a nawet klasyczny rock. Większość ich utworów ma teksty w języku norweskim. Muzycy najbardziej popularni są w Norwegii, Szwecji i Finlandii.

 

Obecnie w skład zespołu wchodzą:

  • wokal - Ivar Nikolaisen,
  • gitary - Vidar Landa, Bjarte Lund Rolland i Maciek Ofstad,
  • bas - Marvin Nygaard,
  • perkusja - Kjetil Gjermundrød.

Początki grupy i pierwszy album Kvelertak

Kvelertak powstał w Stavanger, czwartym co do wielkości mieście Norwegii w 2007 r. W pierwotnym składzie grupy za wokal odpowiadał Erlend Hjelvik (do lipca 2018 r.). W tym samym roku zespół własnymi zasobami opublikował pierwsze demo, o tytule "Westcoast Holocaust". Ich debiutancki album o prostej nazwie "Kvelertak" ukazał się 21 czerwca 2010 r., w niezależnej norweskiej wytwórni Indie Recordings, a na rynku amerykańskim za pośrednictwem The End Records, kilka miesięcy później. Pierwszy krążek zespołu szturmem wdarł się na rockową norweską scenę muzyczną. Album "Kvelertak" sprzedał się w 15 tysiącach egzemplarzy, zyskując w Norwegii miano złotej płyty.

 

Za swój pierwszy album, zespół został wyróżniony dwiema nagrodami Spellemannprisen (nazywane są norweskimi nagrodami Grammy) za najlepszy debiut i dla najlepszej grupy rockowej.

Kolejne albumy - "Meir" i "Nattesferd"

Następny krążek grupy Kvelertak, "Meir", ukazał się w 2013 r., tym razem pod skrzydłami Sony Music Scandinavia, Roadrunners Recordings w USA i Indie Recodings na winylach. Zgodnie z zapowiedziami zespołu, zaskoczył fanów różnorodnością materiału i ciężkim brzmieniem. Najwyraźniej skutecznie - album dotarł na szczyt norweskich notowań. W 2017 r. ukazał się album "Nattesferd". Za obie płyty zespół ponownie zdobył nagrody Spellemannprisen.

Najnowsza płyta

Kolejny, i jak na razie ostatni album grupy, to "Splid", opublikowany w lutym 2020 r. Ten krążek pokazał bardzo odmienione oblicze zespołu. Pierwsza zmiana zaszła już w 2018 r., kiedy Kvelertak opuścił jego wieloletni frontman Erlend Hlejvik. Zastąpił go obecny wokalista Ivar Nikolaisen, znany z zespołów Silver i The Good, The Bad and The Zugly, który wcześniej pojawił się gościnnie w klipie "Blodtørst". Jak podkreślają w wywiadach członkowie zespołu, nie wyobrażali sobie nikogo innego w roli nowego wokalisty, a w przypadku odmowy Ivara Nikolaisena, przyszłe koncerty grupy stanęłyby pod znakiem zapytania.

 

Nowa płyta to przede wszystkim dużo więcej brzmień rock and rollowych i punkowych, wychodzących szerzej poza dotychczasowe obszary zainteresowań zespołu. W tej płycie słychać więcej klasycznych rockowych brzmień. Dołączenie obdarzonego świetnym głosem wokalisty zaowocowało pojawieniem się na krążku pierwszej w dziejach zespołu pełnoprawnej rockowej ballady.

 

 

Zobacz innych artystów Mystic Festival: Judas Priest, Mercyful Fate, Saxon, Opeth, Mayhem, Mastodon, Killing Joke, Vader, Decapitated, Baroness, Materia, Code Orange, Bleed From Within, Heilung, Katatonia

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Co oznacza nazwa grupy?
W języku norweskim słowo kvelertak oznacza uścisk, duszenie, trzymanie za gardło. Można powiedzieć, że jasno wyraża, jaki efekt wśród publiczności chce uzyskać grupa.
Jak się nazywa wokalista grupy, ile ma lat?
Ivar Nikolaisen ma obecnie 43 lata.
Z jakim zespołem wcześniej był związany frontman zespołu?
var Nikolaisen wcześniej występował z The Good, The Bad and The Zugly, ale jego związki z Kvelertak są o wiele wcześniejsze. Pojawił się gościnnie już w pierwszym, debiutanckim albumie norweskiej grupy.
W jakim języku tworzy zespół Kvelertak?
W odróżnieniu od wielu zespołów punk rockowych, Kvelertak tworzą teksty w swoim ojczystym języku. Ich słowa nawiązują do nordyckiej mitologii, co w połączeniu z tajemniczym brzmieniem norweskiego, nadaje ich utworom wyjątkowego klimatu.
Jakie nagrody zdobył zespół?
Kvelertak czterokrotnie zdobył najważniejsze norweskie nagrody muzyczne - Spellmannprisen.
Kim są najbardziej znani fani Kvelertak?
To m.in. norweski książę Haakon i James Hetfield z zespołu Metallica.
Jak się nazywa najnowsza płyta zespołu Kvelertak?
Ostatnia płyta to wydany w 2020 r. "Splid", który wzorem swoich poprzedników, trafił na pierwsze miejsce norweskich notowań.
Co inspiruje muzyków z Kvelertak?
Jak sami wspominają w wywiadach to m.in. punk rock, indie rock, rock and roll i legendy nordyckie. Muzycy wyraźnie wskazują też na swój podziw dla twórczości Fleetwood Mac.
Kto pisze teksty piosenek dla Kvelterak?
Autorem większości tekstów dla grupy jest Bjarte Lund Rolland.
Czy gitarzysta zespołu Maciek Ofstad pochodzi z Polski?
Maciek Ofstad urodził się w Norwegii i tam się wychował, ale faktycznie, ma polskie korzenie.

Fani lubią też

Zobacz też