Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Wojciech Zieliński

Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiOpisWydarzeniaWojciech Zieliński - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Wojciech Zieliński to utalentowany aktor młodego pokolenia, który jak sam wspomina – nigdy nie planował bycia aktorem. Jednak kiedy tylko przekroczył próg Łódzkiej Filmówki było to już pewne. Bardzo szybko został on doceniony nie tylko przez widzów, ale i krytyków filmowych. Wszystko za sprawą kreacji w największych polskich hitach takich jak "Odwróceni", "Chyłka", "Wołyń", "Furioza" oraz wielu innych.

Początki kariery

Wojciech Zieliński pochodzi z Łodzi, gdzie urodził się w 1979 roku. Można by więc pomyśleć, że od zawsze interesował się on aktorstwem – nic jednak bardziej mylnego. Zanim postanowił on bowiem zostać aktorem, ukończył pięcioletnie technikum geodezyjne. Jak sam również tego nie ukrywa, na życie zarabiał budową hipermarketów. Pewnego dnia postanowił jednak odmienić swoje życie i zapisał na studia aktorskie na wydziale PWSTiTV w Łodzi. W 2004 roku natomiast je ukończył, co przyniosło mu lawinę propozycji zawodowych. Jeszcze tego samego roku dostał on dwie role sceniczne: w "Tajemna ekstaza" oraz "Géza".

Pierwsze role i nagrody

Wkrótce po ukończeniu studiów, Wojciech Zieliński otrzymał Grand Prix, Nagrodę Publiczności oraz nagrodę ZASP-u. Ponadto zdobył również wyróżnienie łódzkich mediów. Ukoronowaniem początków jego kariery była natomiast nagroda Jana Machulskiego. Po otrzymaniu tych licznych wyróżnień aktor rozpoczął swoją współpracę z Teatrem Studio w Warszawie. Na wielkim ekranie pojawił się natomiast po raz pierwszy w "Dotknij mnie" Anny Jadowskiej i Ewy Stankiewicz, w którym zagrał studenta Łódzkiej Filmówki.

Kolejne sukcesy

Rola w "Dotknij mnie" przyniosła aktorowi nieco rozgłosu. W kolejnym roku wystąpił bowiem w serialu "Oficer" gdzie wcielił się w postać Dahomeja. Następnie pojawił się także w 2 spektaklach telewizyjnych ("Intryga i miłość", "Geza=dzieciak") oraz w spektaklu szkolnym "Dalej". W 2005 roku wystąpił natomiast w filmie Sławomira Fabickiego "Z odzysku" oraz etiudzie szkolnej "Będzie wszystko". Jednak to dopiero rok 2007 sprawił, że aktor zdobył sławę.

Z teatru do telewizji

W 2007 roku kariera Wojciecha Zielińskiego nabrała rozpędu. Wystąpił on bowiem w dużej produkcji TVN-u "Świadek koronny", gdzie zagrał Arkadiusza Cyganika, nazywanego Cyga. W tym samym roku pojawił się także w serialu "Odwróceni", w którym zagrał rolę kierowcy i ochroniarza Blachy. W następnych latach występował natomiast na zmianę w spektaklach teatralnych, serialach oraz filmach. Aktor gościnnie wystąpił m.in. w serialu "Londyńczycy", "Ratownicy" oraz przez dłużej w produkcji "Lekarze", "Lekarze po godzinach" oraz jako podporucznik Władek Jarociński w "1920. Wojna i miłość". Tym samym pojawiał się dalej w spektaklach telewizyjnych, w tym: "Mord założycielski", "Gry operacyjne", "Kontrym".

Na wielkim ekranie

W tym samym czasie rozwijała się również jego kariera filmowa. Aktor stworzył wyraziste drugoplanowe postacie w produkcjach takich jak "Zero", "Moja krew" oraz "Chrzest", za który otrzymał Złotego Lwa oraz nagrodę na FPFF w Gdyni za najlepszą pierwszoplanową rolę męską. Natomiast za rolę w filmie "Huśtawka"  otrzymał on nominację do Złotej Kaczki. Co więcej, Wojtek Zieliński zagrał nawet w komedii romantycznej "Idealny facet dla mojej dziewczyny" z 2009 roku. Równie udany był dla niego także rok 2012. Aktor pojawił się na dużym ekranie kilkukrotnie – za sprawą produkcji takich jak: "Trzy razy mama", "Supermarket", "Rewelacyjny film", "Ostatnie piętro" oraz "Pokłosie", które spotkało się z bardzo pozytywnymi opiniami krytyków.

U progu sławy

Kariera zawodowa Wojciecha Zielińskiego rozwija się jeszcze bardziej po 2014 roku. Pojawia się wtedy w obsadzie dużych produkcji, w tym m.in. "Służby specjalne", "Portrety wojenne", "Kamienie na szaniec" oraz serialach "Prokurator" i "Czerwony pająk", które okazały się telewizyjnym hitem. W 2016 roku występuje w produkcjach "Wołyń" i "Na noże". Równie intensywne tempo pracy aktor obiera na kolejne lata swojej kariery. W 2017 roku można go zobaczyć aż w 4 różnych produkcjach, po czym w 2019 r. trafia do obsady 2 produkcji filmowych i 3 dużych seriali. Mowa tu o tytułach takich jak "Żmijowisko", "Odwróceni. Ojcowie i córki" oraz "Chyłka" na podstawie bestselleru Remigiusza Mroza.

Od policjanta po chuligana

W 2020 roku powraca on natomiast na ekrany w produkcji "Psy 3. W imię zasad", gdzie zagrał policjanta oraz "Fisheye". Z kolei w 2021 roku zaskoczył on wszystkich swoich fanów kreacją Kaszuba w filmie "Furioza", który opowiada o pseudokibicach piłkarskich. Rola lidera brutalnych kiboli idealnie wpisała się w specjalność Wojtka, jaką są filmy akcji. Co ciekawe w związku z rolą w tym filmie, aktor wystąpił także w teledysku do piosenki "Ritz Carlton (Remix)" PRO8L3M feat. Vito Bambino.

Zobacz też: Mikołaj Krawczyk, Karolina Chapko, Aldona Orman, Katarzyna Żak, Jakub Sasak, Anita Sokołowska, Katarzyna Warnke, Marta Chodorowska, Agnieszka Kaczorowska-Pela, Marcin Bosak, Agnieszka Fajlhauer, Patricia Kazadi, Maciej Wierzbicki, Sebastian Machalski, Jędrzej Hycnar, Marcin Borchardt, Przemysław Bluszcz, Bartłomiej Kasprzykowski, Katarzyna Ankudowicz, Monika Fronczek,

 

Wydarzenia

Wojciech Zieliński - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Wojciech Zieliński?

Miejscowości, w których Wojciech Zieliński wystąpi w najbliższym czasie: Pruszków, Bydgoszcz, Poznań, Kraków, Warszawa, Toruń, Krosno, Jasionka, Łomża, Kielce, Częstochowa, Katowice, Bielany Wrocławskie.

Skąd jest Wojciech Zieliński?
Aktor pochodzi z Łodzi, gdzie się urodził.
Kim był Wojciech Zieliński zanim został aktorem?
Przed pójściem do szkoły aktorskiej Wojciech Zieliński ukończył pięcioletnie technikum geodezyjne, a po szkole zarabiał na życie budową hipermarketów.
Z pracą, w jakim teatrze był związany Wojciech Zieliński?
Aktor współpracował przez wiele lat m.in. z Teatrem Studio w Warszawie.
W jakich popularnych serialach wystąpił Wojciech Zieliński?
Aktor zagrał m.in. w serialu "Świadek koronny", "Odwróceni", "Żmijowisko" oraz "Chyłka".
W jakich filmach gra Wojciech Zieliński?
Są to głównie filmy akcji oraz seriale kryminalne. Aktor pojawił się m.in. w filmie "Służby specjalne", "Psy 3. W imię zasad", "Furioza" itd.

Fani lubią też

Zobacz też