Niespodzianka dnia na eBilet! Sprawdź promocje na bilety!

Na czasie

voucher-kinowy-heliosfilharmonia-dowcipumemorial-kamili-skolimowskiejmeskie-granieroztanczony-narodowyharry-potter-symfonicznie

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Artysta Artur Rojek

Artur Rojek

Sprawdź wydarzenia
Artur RojekSzczegółyOpisWydarzenia Artur Rojek - Często zadawane pytania Fani lubią też

Szczegóły

wiek:
52 lata
data urodzenia:
06.05.1972
miejsce urodzenia:
Mysłowice
dyscyplina:
muzyk, kompozytor, piosenkarz, autor tekstów
social media:

Opis

Artur Rojek to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej muzyki. Wiele osób tęskniło za latami wielkich zespołów, które miały sporo do zaprezentowania na naszej scenie muzycznej. Piosenki takie jak "Długość dźwięku samotności" czy "Dla Ciebie" śpiewały miliony Polaków i wydaje się, że obecnie nie ma już takich kapel jak Myslovitz. Był to projekt jednolity i spójny, a takich w polskiej przestrzeni muzycznej jest niewiele. Warto jednak przybliżyć sylwetkę Artura Rojka w oparciu o jego sukcesy, których nie brakuje.

Artur Rojek - informacje

Na samym początku warto powiedzieć sobie parę słów o jego historii. Urodził się 6 maja 1972 roku w Mysłowicach. Nie będziemy zbytnio rozmawiać o jego latach młodości i dojściu do na szczyt polskiej muzyki, bo tam też dotarł z zespołem Myslovitz. Warto jednak powiedzieć, że Rojek był uzdolnionym sportowcem, a dowodem tego jest mistrzostwo Polski juniorów młodszych w pływaniu na 400 metrów kraulem i był dość obiecującym biegaczem. Notabene, napisał on pracę dyplomową związaną z tematyką pływania na AWF. 

Gdy miał 20 lat założył zespół The Freshmen, która z czasem przekształciła się w Myslovitz. Od tego momentu rozpoczęło się pasmo pełne sukcesów, które jednak zakończyło się wraz z jego odejściem z bandu. Rojek był wokalistą oraz gitarzystą tego zespołu, aczkolwiek jego działalność nie ograniczała się tylko i wyłącznie do tego, ponieważ również tworzył muzykę oraz teksty piosenek. 

Przez lata Myslovitz był jednym z najbardziej wyrazistych popoworockowych bandów na naszej scenie, a to właśnie wszystko dzięki Rojkowi. Wprowadzał on słuchacza w wyjątkowy nastrój, właśnie dzięki swojemu barwnemu głosowi, który zmuszał do refleksji i idealnie wpisywał się w charakter piosenek grupy. Okazało się, że jednak i po odejściu z grupy odnalazł własną ścieżkę muzyczną, chociaż na zawsze będzie zapamiętany ze śląską kapelą z Mysłowic.

Jak wygląda dorobek muzyczny Artura Rojka?

Karierę Rojka trzeba podzielić na dwa etapy: ten, który odnosi się do jego działalności w Myslovitz oraz ten, który dotyczy jego solowej kariery. Jak już wspomnieliśmy, jego czas w zespole skończył się w 2012 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że i po tym czasie radzi sobie nieźle, chociaż nie jest tak bardzo aktywny, gdy był członkiem grupy. 

Jeżeli chodzi o jego działalność w Myslovitz, to nagrali 9 albumów, z czego jeden z nich (Korova Milky Bar) był nagrany w wersji polskiej oraz anglojęzycznej, która dodatkowo zawierała starsze piosenki przetłumaczone na angielski. 

Ciekawostką, o której nie każdy z pewnością wie jest to, że przez 3 lata (1998-2001) był on członkiem kapeli Lenny Valentino, w ramach której wraz z Mietallem Walusiem czy kolegą z Myslovitz, Wojciechem Kuderskim nagrywali muzykę z pogranicza rocka alternatywnego. Nagrał on 2 albumy, które zebrały pozytywne recenzje. 

Wracając jednak do najważniejszego etapu, to należy powiedzieć, że wraz z Myslovitz zgarnęli masę nagród. Pierwszym sukcesem były wielkie hity, które pojawiły się na drugiej płycie: "Peggy Brown" oraz "Z twarzą Marilyn Monroe". 

Jeżeli chodzi o pierwszą "Platynową Płytę", to zespół otrzymał ją dopiero w 1999 roku, gdy "Miłość w czasach popkultury" pokryła się podwójną platyną. Ten sukces powtórzyli jeszcze dwukrotnie, natomiast złota płyta przypadła na ostatni album Rojka "Nieważne jak wysoko jesteśmy".

Kibice piłkarscy pamiętają z pewnością czasy, w których to Artur Rojek wraz z Katarzyną Nosowską oraz "Grabażem" stworzyli hit "Prosta rzecz". Stał się on hymnem Idea Ekstraklasy, która dziś jest już PKO Ekstraklasą. Pasja do sportu jest konikiem Rojka, który nawet nagrał piosenkę "Sportowe życie". 

Obecnie Artur Rojek tworzy podobne piosenki do tego, co mogliśmy usłyszeć w Myslovitz. Baczni obserwatorzy sceny muzycznej powinni pamiętać kawałek "Syreny", który w serwisie YouTube odsłuchano już ponad 17 milionów razy czy też "Bez końca". Ten z kolei pokazał innego Rojka, a teledysk ukazał nam kogoś, kto delikatnie zrywa z nostalgicznym wizerunkiem.

Artur Rojek - duety, koncerty

Wielkość artysty poznaje się również po tym, że inni artyści chętnie zapraszają go do na swoje płyty. Nie inaczej było z Rojkiem, chociaż trzeba powiedzieć, że jego duety mogą robić wrażenie; przede wszystkim dlatego, że potrafi nagrywać z wyżej wymienioną Nosowską, a potem robi to z Sanah czy Taco Hemingwayem pokazując, że cały czas chce iść z duchem czasu, ale jednak nie zapominając o własnej tożsamości.

Pierwszym duetem Rojka była współpraca z Andrzejem Smolikiem w piosence „50 tysięcy 881”, która nawet zajęła 1 miejsce na Liście przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. 

Obecnie Rojka możemy posłuchać w duecie właśnie z wyżej wymienioną falą młodych i zdolnych polskich artystów jak: Sanah oraz Taco Hemingway przypominając o sobie młodszej widowni. 

Piosenka "Tęsknie sobie" z Sanah jednak jest prawdziwym hitem, który już ma dwucyfrową oglądalność w sieci, a wydaje się, że ta liczba wraz z czasem ulegnie drastycznej zmianie.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Artur Rojek - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Artur Rojek?

Miejscowości, w których Artur Rojek wystąpi w najbliższym czasie: eBilet.

W jakiej kapeli największe sukcesy święcił Artur Rojek?
Zdecydowanie największe sukcesy święcił, gdy był wokalistą Myslovitz i 3 razy zgarnęli "Platynową Płytę", a raz pokryła się złotem.
Czym zajmuje się obecnie Artur Rojek?
Rojek obecnie zajmuje się działalnością solową, ponieważ w 2012 roku opuścił Myslovitz.
Co jest największą pasją Rojka?
Zdecydowanie sport - kiedyś był mistrzem Polski juniorów młodszych w pływaniu, a nawet napisał pracę dyplomową o najwybitniejszych pływakach XX wieku.
Czy Artur Rojek jest żonaty?
Tak, ma żonę Annę, którą poślubił w 2006. Mają dwóch synów.
Z jakimi artystami współpracuje Rojek?
Do ostatnich duetów Rojka można zaliczyć: Sanah, Vito Bambino, Kwiat Jabłoni czy Taco Hemingwaya.

Fani lubią też

Zobacz też