Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Przemysław Bluszcz

Przemysław Bluszcz

Przemysław BluszczOpisWydarzeniaPrzemysław Bluszcz - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Przemysław Bluszcz to polski aktor teatralny i filmowy, który swój warsztat szkolił na studiach na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Podczas swojej długoletniej kariery stworzył liczne role, które są rozpoznawalne przez szerszą publikę. Wystąpił w popularnych filmach, takich jak "Świadek koronny", "Jesteś Bogiem" czy "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Historia Przemysława Bluszcza

Przemysław Bluszcz urodził się 13 marca 1970 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Następnie wychowywał się w Radomsku, gdzie po raz pierwszy trafił na warsztaty teatralne w Miejskim Domu Kultury. To właśnie one zaszczepiły w nim miłość do aktorstwa i miały ogromny wpływ na jego dalsze życie. To sprawiło, że młody Bluszcz postanowił wybrać się na studia kierunkowe. Dostał się i ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim. Dyplom otrzymał w 1996 roku.

 

Już rok wcześniej, bo w 1995 roku, Przemysław Bluszcz zaliczył swój debiut teatralny. Wystąpił wówczas w sztuce "Trzej muszkieterowie" jako Atos. Spektakl był wystawiany w Teatrze Dramatycznym w Legnicy, gdzie aktor występował potem przez wiele lat. Od 2009 roku aktor Teatru Ateneum. Gra m. in. główną rolę w "Trans-Atlantyku" W. Gombrowicza w reż. Artura Tyszkiewicza i "To wiem na pewno" A. Bovella w reż. Iwony Kempy.

 

Przemysław Bluszcz nie poprzestał jednak tylko na rolach teatralnych. Od 2003 roku wystąpił również w licznych filmach i serialach, gdzie stworzył kilkadziesiąt roli. Użycza również swojego głosu w dubbingach.

Przemysław Bluszcz — największe sukcesy

W trakcie wielu lat na scenie i przed kamerą, Przemysław Bluszcz zdobył liczne nagrody branżowe. Pierwsza z nich znalazła się na koncie aktora już w 1998 roku, kiedy to otrzymał wyróżnienie od Naszej Kapituły, czyli grupy osób związanych z Teatrem Dramatycznym w Legnicy, w której występował. Szerzej doceniono go m.in. w 2001 roku na I Festiwalu Dramaturgii Współczesnej. Otrzymał wówczas nagrodę za rolę Benka Cygana. Zagrał ją w spektaklu "Ballada o Zakaczawiu".

 

Przemysław Bluszcz był doceniany nie tylko za role teatralne, ale także filmowe. W 2004 roku został laureatem XXIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za debiut aktorski. Nagroda była przyznawana przez prezydenta miasta Gdynia i dotyczyła filmu "W dół kolorowym wzgórzem".

Najpopularniejsze filmy, seriale, spektakle i dubbingi Przemysława Bluszcza

Przemysław Bluszcz wystąpił m.in. w:

 • filmach:
  • "Świadek koronny", gdzie zagrał rolę gangstera Lewara,
  • "Kac Wawa", gdzie zagrał rolę sutenera Kobyłę,
  • "Jesteś Bogiem", gdzie zagrał rolę ojca Magika,
  • "Wałęsa. Człowiek z nadziei", gdzie zagrał rolę dostawcy kaszanki,
 • serialach:
  • "Na dobre i na złe", gdzie zagrał rolę szefa Kusego — Pawła Zagórnego,
  • "Czas honoru", gdzie zagrał rolę sadysty z Szucha,
  • "Ratownicy", gdzie zagrał rolę Cezarego,
  • "Ojciec Mateusz", gdzie zagrał rolę Tomasza Lipca,
 • spektaklach teatralnych:
  • "Kordian", gdzie zagrał tytułowego bohatera,
  • "Hamlet, Książę Danii", gdzie zgrał Klaudiusza,
  • "Paweł z Tarsu", gdzie zagrał rolę Szawła,
 • jako aktor dubbingowy:
  • "Victoria znaczy zwycięstwo", gdzie użyczył głosu Lanie,
  • "Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część I", gdzie użyczył głosu Ksenofiliusowi Lovegoodowi,
  • "Avengers. Czas Ultrona", gdzie użyczył głosu Klawowi.

Z kim współpracuje Przemysław Bluszcz?

Na planie filmowym i deskach teatralnych Przemysław Bluszcz współpracował m.in. z:

 • Urszulą Grabowską, Robertem Więckiewiczem, Andrzejem Grabowskim, Maciejem Kozłowskim, Arturem Żmijewskim (w ramach filmu "Świadek koronny"),
 • Michałem Milowiczem, Michałem Żurowskim, Romą Gąsiorowską, Sonią Bohosiewicz, Borysem Szycem (w ramach filmu "Kac Wawa"),
 • Agnieszką Grochowską, Michałem Czerneckim, Zbigniewem Zamachowskim, Iwoną Bielską (w ramach filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei"),
 • Pawłem Wolakiem, Justyną Pawlicką, Anitą Poddębniak (w ramach spektaklu "Made in Poland").

 

Zobacz też: Cezary Pazura, Anita Sokołowska, Marcin Dorociński, Janusz Chabior, Marcin Mroczek, Joanna Kurowska, Grażyna Wolszczak, Maja Ostaszewska, Michał Żebrowski, Wojciech Zieliński, Damian Kulec, Marcin Franc, Krzysztof Czeczot, Patricia Kazadi, Janusz Kruciński, Viola Arlak, Adam Cywka, Katarzyna Pakosińska, Błażej Michalski, Michał Piróg,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Przemysław Bluszcz - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Przemysław Bluszcz?

Miejscowości, w których Przemysław Bluszcz wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Kiedy urodził się Przemysław Bluszcz?
Przemysław Bluszcz urodziła się 13 marca 1970 roku.
Skąd pochodzi Przemysław Bluszcz?
Przemysław Bluszcz urodził się w Piotrkowie Trybunalskim, a wychował w Radomsku, czyli mieście położonym w województwie łódzkim.
Kiedy rozpoczęła się kariera Przemysława Bluszcza?
Kariera Przemysława Bluszcza rozpoczęła się w 1995 roku.
Jak nazywała się pierwsza sztuka Przemysława Bluszcza?
Pierwsza sztuka, w której zagrał Przemysław Bluszcz, nazywała się "Trzej muszkieterowie" i była wystawiana w Teatrze Dramatycznym w Lednicy.
Gdzie zagrał Przemysław Bluszcz?
Przemysław Bluszcz zagrał w m.in. "Świadku koronnym", "Kac Wawa", "Jesteś Bogiem", "Wałęsa. Człowiek z nadziei", "Na dobre i na złe" czy "Komisarz Alex".

Fani lubią też

Zobacz też