Stanisława Celińska
Stanisława Celińska

Szczegóły
Stanisława Celińska BILETY
Opis
Stanisława Celińska to urodzona w 1947 roku w Warszawie polska aktorka i wokalistka. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.
O Stanisławie Celińskiej
Stanisława Celińska jest przede wszystkim znana, jako znakomita, wszechstronna aktorka występująca zarówno na deskach teatralnych, jak i przed kamerą. Ale jest również wspaniałą piosenkarką, która wykonując „Atramentową rumbę” czy też utwory z albumu „Nowa Warszawa” zaskakuje i ujmuje swoim przejmującym głosem. Warszawianka, silnie związana właśnie ze stołeczną Pragą jak nikt potrafi wprowadzić w klimat, nastrój i pociągnąć słuchacza w swoją opowieść.
Rozwój kariery aktorskiej Stanisławy Celińskiej
Jak mówi w filmie „Nowa Warszawa” marzyła o scenie teatralnej, by znaleźć się w kolorowym świecie i jednocześnie mieć bezpośredni kontakt z publicznością. W 1969 roku ukończyła PWST w Warszawie pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Przez lata kariery związana była niemal wyłącznie z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat i Współczesnym. Przez jeden sezon (1990/91) występowała też w Teatrze Nowym w Poznaniu. Obecnie pracuje na deskach Teatru Nowego w Warszawie.
Udało jej się zaliczyć jeden z najbardziej spektakularnych debiutów w historii kina, u boku Daniela Olbrychskiego w „Krajobrazie po bitwie” Andrzeja Wajdy (1970, nagroda aktorska w Łagowie). W dekadzie lat 70-tych była jedną z najzdolniejszych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina. Grała w filmach m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza. Za tragikomiczną rolę Izy Gęsiareczki, jednej z byłych ukochanych głównego bohatera w „Spisie cudzołożnic” Jerzego Stuhra otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni (1994).
Udział w komediach: „Złote runo” Janusza Kondratiuka (1996) i „Fuks” Macieja Dutkiewicza (1999) przyniósł jej nominację do Orła. Statuetkę Polskiej Nagrody Filmowej, jak również nagrodę na FF w Szanghaju otrzymała w 2001 roku za rolę w komedii „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego. Jedną z jej ostatnich kreacji filmowych była wyróżniona kolejną nominacją do Orła rola w „Południe-Północ” (2006) Łukasza Karwowskiego.
W 1986 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1995 roku – uhonorowano ją nagrodą „Prometeusza” za ogół twórczości estradowej, w 2001 – nagrodą Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor” za kreacje radiowe, a w 2002 otrzymała statuetkę Feliksa Warszawskiego oraz nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w „Oczyszczonych” Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.
Wybitną twórczość komediową Celińskiej doceniono na VIII Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, przyznając jej statuetkę Melonika w 2007 roku.
Wydarzenia
Stanisława Celińska "UWIERZ" Koncert Jubileuszowy
11.05-12.06.2025
Kostrzyn nad Odrą, Świebodzin, Szczecin i inne
Stanisława Celińska "Nie jest za późno"
03.10-16.11.2025
Bolesławiec, Ostrów Wielkopolski, Oświęcim
Stanisława Celińska „Atramentowe 10 lat” - Koncert Jubileuszowy
04.10-06.12.2025
Gdańsk, Kielce, Rzeszów
Stanisława Celińska - Często zadawane pytania
Miejscowości, w których Stanisława Celińska wystąpi w najbliższym czasie: Tychy, Wrocław, Świebodzin, Kostrzyn nad Odrą, Szczecin, Oświęcim, Kielce, Bolesławiec, Ostrów Wielkopolski, Gdańsk, Rzeszów.
Fani lubią też

Magdalena Dąbkowska

Barbara Kurdej-Szatan

Marta Bryła

Aleksandra Sroka

Barbara Kurzaj

Lucyna Malec

Izabela Kuna

Joanna Kreft-Baka

Anna Samusionek

Monika Chomicka-Szymaniak

Grażyna Zielińska

Agata Wątróbska

Delfina Wilkońska

Magda Stużyńska

Zuzanna Radek

Andżelika Piechowiak

Olga Gąsowska

Magdalena Kajrowicz

Marta Ścisłowicz

Brodka