Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Paweł Burczyk

Paweł Burczyk

Paweł BurczykOpisWydarzeniaPaweł Burczyk - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Paweł Burczyk to aktor, który szczególną sławę zyskał odgrywając wiele ról w filmach i serialach, przede wszystkim w latach dziewięćdziesiątych i pierwszej dekadzie XXI wieku. 

Początki kariery

Urodził się w 17 stycznia 1969 roku w Elblągu. Jest synem Stefana Burczyka - pochodzącego z Olsztyna aktora, przez wiele lat związanego z tamtejszym Teatrem im. Stefana Jaracza, oraz Ireny Telesz-Burczyk, również aktorki, która znaczną część swojej kariery spędziła na deskach wymienionego już olsztyńskiego teatru. Rodzice byli uznanymi przedstawicielami swojego zawodu. Jego ojciec dostał nawet stosowne odznaczenia - Order Odrodzenia Polski (drugie najwyższe odznaczenie państwowe) w podziękowaniu za specjalne zasługi przy szerzeniu kultury w naszym kraju oraz Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jakby tego było mało, jego trzy lata starszy brat - Piotr - również jest aktorem.

 

Pochodząc z rodziny o tak bogatych aktorskich tradycjach, nie mógł iść inną drogą. Z resztą, z teatrem miał do czynienia już od najmłodszych lat. Gdy miał ich 5, mieszkał przez niedługi czas z rodzicami w pokoiku aktorskim w teatrze w Grudziądzu. Tam też nieoficjalnie zadebiutował na scenie w sztuce pod tytułem "Kartoteka". Jak łatwo można się domyślić - nie była to szczególnie duża rola, ale debiut został zaliczony. 

 

Kolejne lata spędził w Olsztynie, gdzie pracowali jego rodzice. Co ciekawe, początkowo marzył o podjęciu zawodu klauna. Po latach sam jednak przyznał, że marzenia nie udało mi się spełnić, zostać aktorem było jednak łatwiej. W 1992 roku ukończył zatem Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie i w tym samym roku zaliczył już oficjalny debiut na deskach teatru. Co ciekawe, debiut przed obiektywem kamery zaliczył znacznie wcześniej bo już w 1979 roku. Była to mała rola w serialu "W słońcu i w deszczu, w którym grała również jego mama Irena. 

Kariera i najważniejsze role Pawła Burczyka

Po zakończeniu szkoły aktorskiej, rozpoczęła się jego kariera w filmach, serialach i teatrze. Grywał w najróżniejszych produkcjach wśród których znalazło się sporo głośnych tytułów, min. "Samowolka" z 1994 roku, "Szczur", również z 1994, rok później zagrał w filmie "Pułkownik Kwiatkowski". Wystąpił również w kontrowersyjnym filmie "Szamanka" z 1996 roku, gdzie zagrał Marcina, kolegę "Włoszki". Miał również swój udział w powstawaniu takich hitów jak "Sara" z 1997, Złoto dezerterów z 1998, "O dwóch takich, co nic nie ukradli" z 1999, "Fuks" (również 1999) oraz wiele innych polskich przebojów. 

 

 Występował również w wielu serialach, z których najbardziej znaną rolą była rola Luksusa w "13. Posterunku". Wielu fanów zapytanych o ulubioną rolę Pawła Burczyka często wskazuje właśnie na tę w popularnych serialu komediowym. Oprócz tego grał niezwykle popularnych produkcjach telewizyjnych takich jak Ekstradycja oraz Sfora.

 

 Mało kto wie, ale aktor miał przyjemność grywać nie tylko w polskich dziełach. Występował bowiem, i to nierzadko, w produkcjach zagranicznych - zwykle niemieckich, francuskich, ale zdarzały się również rosyjskie oraz amerykańskie. I cóż - o ile tytuły takie jak "Wenn alle Deutschen Schlafen"; "Der Mörder und die Hure" czy "La Petite praire aux bouleaux" (wydane w Polsce jako "Polana pośród brzeziny") raczej nie stały się przebojami, o tyle rola w takich epokowych produkcjach jak "Pianista" z 2003 roku, "Ida" z 2013 czy rola Igora w miniserialu "Wojna i Pokój" to zdecydowanie ogromne osiągnięcia. 

 

 Rzecz jasna, sporą część karieru aktor spędził nie tylko przed kamerą, ale i na scenie. Przez niemal całe lata 90. i dwutysięczne można go było ujrzeć na deskach teatrów Komedia, Dramatycznego, PWST oraz Powszechnego w Warszawie oraz Jaracza w Olsztynie. Był w obsadzie wielu znanych sztuk - Hamlet w 1992, Człowiek z La Manchy w 1994, Romeo i Julia w 2003, Dziady w 2005 i wiele innych. 

 Podsumowanie

Jak więc widać, Paweł Burczyk to aktor wszechstronny, który sympatię widzów zyskał dzięki rolom zwykle dalszego planu, ale zapadającym w pamięć. Dodatkową popularność zyskał grają w znanych produkcjach telewizyjnych takich jak "Plebania", "Na dobre i na złe" czy "13. Posterunek". Dzięki temu, mimo, że w ostatnich latach rzadziej widujemy go na srebrnym ekranie, nadal budzi miłe skojarzenia. 

 

Źródło zdjęcia: PAP

Wydarzenia

Paweł Burczyk - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Paweł Burczyk?

Miejscowości, w których Paweł Burczyk wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Jaki jest najbardziej znany film w którym zagrał Paweł Burczyk?
Zdecydowanie najbardziej znaną produkcją jest film Pianista. Film zdobył 3 nagrody Oscar oraz 34 inne nagrody.
W jakim filmie zadebiutował?
Był to film w reżyserii Jana Łomnickiego - Wielka Wyspa z 1992 roku.
Jaki jest najnowszy film, w którym zagrał?
List do M. 4 (rok 2020).
Czy poza rolami aktorskimi, Paweł Burczyk udzielał się w produkcjach kinowych, telewizyjnych lub teatralnych?
Tak, aktor ma za sobą jeden scenariusz do filmu Świąteczna Przygoda z roku 2000. Niestety, produkcja zebrała dość słabe oceny.
Czy aktor ma żonę i dzieci?
Tak, żoną Pawła jest Olimpia (małżeństwo zawarli w 2001 roku) z którą ma dwójkę dzieci - córkę Wiktorię oraz syna Maksymiliana. Wcześniej jego żoną była Anna Samusionek, również aktorka.
Jaka rola przyniosła aktorowi największą rozpoznawalność?
Powszechnie przyjęło się, że popularność aktorowi przyniosła rola Luksusa w znanym serialu komediowym 13. Posterunek.

Fani lubią też

Zobacz też