Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Piotr Pręgowski

Piotr Pręgowski

Piotr PręgowskiOpisWydarzeniaPiotr Pręgowski - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Piotr Pręgowski, a właściwie Piotr Edward Pręgowski urodził się 15 lutego 1954 roku w Warszawie. To polski aktor dubbingowy, serialowy, filmowy, a także piosenkarz oraz samorządowiec. Znany z wielu filmów i seriali, a także bajek. Popularność przyniosły mu występy w filmach Stanisława Barei oraz rola, jaką zagrał w serialu "Ranczo" emitowanym w TVP. Wystąpił tam jako Patryk Pietrek - jeden z kilku mężczyzn chętnie przesiadujących na ławeczce. Był kultową postacią tego serialu, tuż obok innych aktorów jak Bogdan Kulus, Franciszek Pieczka, Leon Niemczyk, Sylwester Maciejewski, Cezary Żak, Artur Barciś i wielu innych. Warto wiedzieć, że w serialu tym zagrała również jego żona Ewa Kuryło - jako dyrektorka szkoły.

Piotr Pręgowski - życiorys

Piotr Pręgowski urodził się i wychowywał się w Warszawie. Jak młody człowiek trenował zapasy, został mistrzem juniorskim w tej dyscyplinie sportowej. Karierę zakończył jednak w 1975 roku. Ćwiczył również karate, ukończył Technikum Mechaniczne obróbki skrawaniem, a w 1979 roku Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, gdzie już na pierwszym roku studiów udało się mu zagrać studenta w filmie Krzysztofa Zanussiego "Barwy ochronne". 16 listopada 1984 roku odbył się również jego debiut na deskach Operetki Warszawskiej w niezwykłym musicalu "Boso, ale w ostrogach".

 

Piotr Pręgowski w latach 1995–2002 prowadził program "Disco Relax" - "Od ucha do ucha". Brał również udział w programie "Gwiezdny Cyrk", w którym zajął 4. miejsce. Warto wiedzieć, że to właśnie Piotr Pręgowski stworzył "Festiwal Piosenki Ranczerskiej Wilkowyjce", a wszystko przez popularność serialu "Ranczo", w którym grał jedną z głównych ról oraz śpiewał w zespole serialowym.

 

Warto wiedzieć, że na drugim roku studiów Piotr Pręgowski dostał rolę Janka Maliniaka w dramacie psychologicznym z roku 1977 - ''Nie zaznasz spokoju''. Następnie grał w takich produkcjach, jak "Polskie drogi", "Akcja pod Arsenałem", a także w komedii "Miś" Stanisława Barei, gdzie wcielił się w kultową postać gońca. W 1986 roku spotkał się z Bareją ponownie, kreując postać Tajlandczyka zajmującego się przemytem narkotyków - Krashana Bhamaradżangi w serialu "Zmiennicy" (1986), była to jedna z najlepszych ról aktora, do czasu "Rancza". Popularność serialu "Ranczo", w którym grał przez kilka lat sprawiła, że aktor ten wziął udział w kinowej wersji tego serialu – filmie „Ranczo Wilkowyje”. Film ten reżyserowany był przez Wojciecha Adamczyka i również spotkał się z pozytywnym odbiorem widzów.

 

W czasie wielu lat swojej kariery aktorskiej Piotr Pręgowski był aktorem wielu teatrów np. w Teatrze Kwadrat, Teatrze Narodowym, Teatrze Rozmaitości ("Alicja w krainie czarów" - 1979), Teatrze na Woli ("Podróż po Warszawie" - 1977). Wystąpił w kilku spektaklach Teatru Telewizji na przykład "Wakacje w Acapulco Jamiaque Yves" (1979), "Król w kraju rozkoszy" (1981) oraz "Ad mundi finem" (1981).

 

Piotr Pręgowski grał również w wielu polskich serialach. Wielokrotnie występował w serialu "Świat według Kiepskich", gdzie zagrał kilka epizodów, a także w serialu "Kasia i Tomek", "Miłość na zakręcie", "Z pianką czy bez", "Miodowe Lata", "Halo Hans!", "Kryminalni", "Klan", "Ojciec Mateusz" i w "Plebani", gdzie grał w wielu odcinkach ojca Marka i Renaty. To niezwykle interesujący aktor, szczególnie odnajdujący się w rolach komediowych. Widzowie wprost pokochali go za rolę w serialu "Ranczo", gdzie zagrał Pietrka, niezwykle sympatyczną postać ze słynnej ławeczki, która pomimo problemów z alkoholem, chciała zmienić swojej życie.

 

Głos aktora możemy usłyszeć w wielu znanych i popularnych bajkach jak: "Miś Yogi", "Odlotowe Wyścigi", "Scooby i Scrappy Doo", "Życzenie Annabelli", "Dookoła świata z Willym Foggiem",  "Kulfon, co z Ciebie wyrośnie", "Król Maciuś Pierwszy" i wielu innych. 

Ciekawostki:

  • żoną Piotra Pręgowskiego jest aktorka znana z "Plebani" i serialu "Ranczo" - Ewa Kuryło, poznali się w Akademii Teatralnej;
  • aktor występuje w kabarecie Ławeczka;
  • od 2014 roku był radnym w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego z ramienia PSL. Nie zdecydował się ubiegać o ponowny wybór.

 

Zobacz też: Mateusz Damięcki, Piotr Gąsowski, Marzena Rogalska, Radosław Pazura, Agnieszka Grochowska, Beata Ścibakówna, Anita Sokołowska, Ewa Kasprzyk, Kamil Kula, Joanna Moro, Maria Winiarska, Jacek Beler, Rafał Iwaniuk, Joanna Osyda, Grzegorz Halama, Rafał Fudalej, Natalia Kujawa, Elżbieta Okupska, Marcin Przybylski, Andrzej Niemirski,

 

Wydarzenia

Piotr Pręgowski - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Piotr Pręgowski?

Miejscowości, w których Piotr Pręgowski wystąpi w najbliższym czasie: Knurów, Tychy.

Kim jest Piotr Pręgowski?
Piotr Pręgowski to polski aktor filmowy, serialowy, dubbingowy, a także piosenkarz i samorządowiec.
Ile lat ma Piotr Pręgowski?
Piotr Pręgowski urodził się 15 lutego 1954 roku w Warszawie.
Skąd wzięła się popularność aktora?
Aktor ten od lat grywał w wielu serialach, filmach i spektaklach oraz podkładał głos do różnych bajek. Popularność przyniosła mu rola Pietrka w serialu TVP "Ranczo", a także rola w filmie Stanisława Barei "Miś".
W jakich filmach grał Piotr Pręgowski?
Aktor Piotr Pręgowski grał w filmie "Barwy ochronne", "Miś", ''Nie zaznasz spokoju'', "Ranczo Wilkowyje" i wielu innych.
W jakich serialach grał aktor?
Aktora Piotra Pręgowskiego mogliśmy podziwiać w wielu serialach jak: "Ranczo", "Świat według Kiepskich", "Kasia i Tomek", "Miodowe Lata", "Halo Hans!", "Kryminalni", "Klan", "Ojciec Mateusz", a także w "Plebani".

Fani lubią też

Zobacz też