Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskadawid-podsiadlo
Home Artysta Alanis Morissette

Alanis Morissette

Alanis MorissetteOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Alanis Morissette to kanadyjska wokalistka, autorka tekstów, mulitiinstrumentalistka, producentka muzyczna i aktorka. Urodziła się 1974 roku w Ottawie.

 

Ze strony matki ma pochodzenie węgierskie, a ze strony ojca francuskie i irlandzkie. Jako dziecko uczyła się gry na fortepianie, pobierała lekcje tańca, a także pojawiła się w programie telewizyjnym.

Początek kariery Alanis Morisette 

W 1991 roku Alanis Morisette wydała debiutancką płytę „Alanis”. Ukazała się ona wyłącznie w Kanadzie, gdzie pokryła się platyną. Pochodzące z niej piosenki „Too Hot”, „Walk Away” oraz „Feel Your Love” dobrze radziły sobie na listach przebojów.

 

Trzeci album Morissette - „Jagged Little Pill” z 1995 roku był pierwszym, który ukazał się za granicą. Utrzymany był w stylu alternatywnego rocka. Odniósł ogromny międzynarodowy sukces – do dziś w Stanach sprzedał się w 15 milionach egzemplarzy i pokrył platyną w kilkunastu krajach, w tym 14-krotną w Australii. Największy hit wokalistki - „Ironic” trafił na 1. miejsce kanadyjskich i amerykańskich list przebojów. Inne znane utwory z płyty to „You Oughta Know”, „All I Really Want” oraz „Hand in My Pocket”.

 

Kolejny krążek powtórzył sukces poprzednika. Wydany w 1998 roku „Supposed Former Infatuation Junkie” pokrył się platyną bądź złotem w niemal 30 krajach. Piąta płyta, wydana w 2002 roku „Under Rug Swept” również zebrała złote i platynowe certyfikaty, choć nie były one porównywalne z osiągnięciami dwóch poprzednich wydawnictw. Wydany dwa lata później „So-Called Chaos” sprzedawał się o wiele gorzej. Ostatnia płyta Alanis Morissette - „Havoc and Bright Lights” pochodzi z 2012 roku. Koncerty Alanis Morissette w dalszym ciągu cieszą się bardzo dużą popularnością na całym świecie.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Justin Higuchi, CC-BY-SA 2.0

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Gdzie i kiedy urodziła się Alanis Morissette?
Alanis Morissette jest kanadyjską piosenkarką i autorką tekstów. Urodziła się 1 czerwca 1974 roku w Ottawie.
Ile razy Alanis Morissette była nominowana do nagrody Grammy?
Artystka jest siedmiokrotną laureatką nagrody Grammy.
Jakie podcasty nagrywa Alanis Morrisette?
W 2016 roku zaczęła nagrywać comiesięczne podcasty Conversation with Alanis Morissette, w których rozmawia z autorami książek, lekarzami, edukatorami i terapeutami, poruszając różnorodne psychospołeczne tematy.
Ile płyt sprzedała artystka?
Albumy Alanis Morissette sprzedały się w nakładzie ponad 55 milionów sztuk na całym świecie.
Jak nazywa się debiutancki album Alanis Morissette?
Debiut został wydany 6 kwietnia 1991 roku, a nazywa się Alanis.
Czy wokalista gra również w filmach?
W 1999 roku Alanis Morissette po raz pierwszy spróbowała swoich sił w aktorstwie. W swoim dorobku ma role w takich filmach jak Dogma i Jay i Cichy Bob kontratakują w reżyserii Kevina Smitha, w serialach Seks w wielkim mieście i Trawka oraz spektaklu Monologi waginy.

Fani lubią też

Zobacz też