Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemtaylor-swift-resale-sellsun-festivalfame-mma
Home Artysta Piotr Szwedes

Piotr Szwedes

Sprawdź wydarzenia
Piotr SzwedesSzczegółyOpisWydarzeniaPiotr Szwedes - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
55 lat
data urodzenia:
05.08.1968
miejsce urodzenia:
Lidzbark Warmiński
dyscyplina:
Aktor (teatralny, serialowy, filmowy i dubbingowy) oraz prezenter telewizyjny
social media:

Opis

Piotr Szwedes to urodzony 5 sierpnia 1968 w Lidzbarku Warmińskim znany polski aktor teatralny, filmowy oraz telewizyjny, a także prezenter telewizyjny. Popularność aktora miała miejsce głównie w latach 90. i była spowodowana w dużej mierze rolą Tomka Garbriela w telenoweli "Złotopolscy", a następnie pamiętnym występem u boku Jarosława Jakimowicza w słynnej produkcji Jarosława Żamojdy pt. "Młode Wilki". Piotr Szwedes znany jest również jako prowadzący program kulturalno-informacyjny "Jazda kulturalna". Prowadził takie programy rozrywkowe jak: "Załóż się”, "Ciao Darwin” i "We dwoje”. Warto wspomnieć, iż w 2003 roku Szwedes pojawił się w teledysku K.A.S.Y. do piosenki "Zostań po koncercie". Na koncie aktora jest również wzięcie udziału w I edycji programu Polsatu "Jak oni śpiewają?", która miała miejsce w 2007 roku, a także jedenastej edycji programu TVN "Taniec z gwiazdami" z 2010.

Początki kariery Piotra Szwedesa

Piotr Szwedes miał różne plany odnośnie wyboru przyszłej drogi zawodowej. Jako dziewiętnastolatek podjął jednak ostateczną decyzję o pracy w branży aktorskiej, wybierając się na studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 1992 roku aktor otrzymał nagrodę Tonsilu na X Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Pana Martina w spektaklu pod tytułem "Łysa śpiewaczka". W początkowych latach swojej kariery był on związany z takimi teatrami, jak Studio, Ochoty, Na Woli, Scena Prezentacje, Nowy, Komedia, Bajka czy Kamienica. Wystąpił w takich produkcjach jak "Dama Kameliowa" (jako mężczyzna obserwujący grę w karty) "Doktor Semmelweis" (jako student profesora Kleina), "Nic śmiesznego" (jako operator filmu Klęska), "Cwał" (jako Dominik) czy "Opowieści weekendowe: Niepisane prawa" (jako Czarek, kierowca Haliny).

Piotr Szwedes i dalszy rozwój jego kariery  

Rozwój kariery aktorskiej Piotra Szwedesa nastąpił szybko i niespodziewanie. Wraz z upływem kolejnych lat, mężczyzna był zapraszany do współprac ze słynnymi polskimi reżyserami oraz odgrywał role w coraz to słynniejszych produkcjach. Szwedes w połowie lat 90. wziął udział w dwóch międzynarodowych produkcjach. Był to niemiecki mini-serial "Stella Stellaris" Roberta Sigla oraz i polsko-francuskim film "Doktor Semmelweis" Rogera Andrieux. Dużym sukcesem aktora była możliwość zagrania obok Marka Kondrata i Kasi Kowalskiej w "Nocnym graffiti".  O jego talencie świadczą również uzyskane nagrody. Największą popularność Piotrowi Szwedesowi przyniosła przede wszystkim rola maturzysty Roberta "Prymusa" Ratackiego w filmie sensacyjnym Jarosława Żamojdy "Młode wilki", a także Tomka Gabriela, syna Marty i Wiesława w serialu pod tytułem "Złotopolscy". W roku 1995 zagrał on w filmie reżyserii Krzysztofa Zanussiego pod tytułem "Cwał", a także "Niepisane prawa", opracowane przez tego samego reżysera.

Piotr Szwedes - filmografia

Piotr Szwdes w przeciągu swojej kariery aktorskiej zagrał w następujących filmach:

 • "Bodo" (2016)
 • "Wrota Europy" (1999)
 • "Prostytutki" (1997)
 • "Niepisane prawa" (1996)
 • "Nocne graffiti" (1996)
 • "Cwał" (1995)
 • "Młode wilki" (1995)
 • "Doktor Semmelweis" (1995)
 • "Nic śmiesznego" (1995)
 • "Dama kameliowa" (1995)

Piotr Szwedes ma na swoim koncie również grę w znanych i mniej znanych serialach, do których należą:

 • "Pod wspólnym niebem" (2017)
 • "Optymista" (2010)
 • "Lot 001" (1999)
 • "Gwiezdny Pirat" (1998)
 • "Złotopolscy" (1997)
 • "Stella Stellaris" (1994)

Zobacz też: Rafał Cieszyński, Agata Wątróbska, Olaf Lubaszenko, Piotr Zelt, Kaja Paschalska, Katarzyna Grabowska, Marcin Mroczek, Andrzej Grabowski, Zbigniew Zamachowski, Renata Dancewicz, Aneta Todorczuk, Halina Rasiakówna, Stefano Terrazzino, Adam Adamonis, Jacek Beler, Piotr Ligienza, Katarzyna Herman, Janusz Stokłosa, Katarzyna Kwiatkowska, Dominika Kachlik,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Piotr Szwedes - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Piotr Szwedes?

Miejscowości, w których Piotr Szwedes wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Jakie nagrody filmowe zdobył Piotr Szwedes w przeciągu swojej kariery?
Piotr Szwedes zdobył trzy nagrody oraz wyróżnienia, takie jak Nagroda Jury na VII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów „Sztuka plus Komercja”, nagroda dla najlepszego aktora na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym czy też nagroda „Tonsilu” na X Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi.
W jakich produkcjach filmowych Piotr Szwedes udzielił się jako aktor dubbingowy?
Piotr Szwedes jest także aktorem dubbingowym, który użyczył swojego głosu do takich produkcji, jak "Babar", "Niegrzeczni faceci", "Pocahontas", "Spotkanie z Jezusem", "8. Mila" oraz "Jan Paweł II".
Jaka produkcja stała się filmowym debiutem aktorskim dla Piotra Szwedesa?
Piotr Szwedes zadebiutował na ekranie epizodyczną rolą w telewizyjnej ekranizacji „Damy kameliowej” w reżyserii Jerzego Antczaka.
Co wiemy o życiu prywatnym Piotra Szwedesa?
Piotr Szwedes ceni sobie prywatność, z tego też powodu nie udostępnia w przestrzeni internetowej wielu informacji na temat swojego życia poza sceną. Wiemy jedynie, iż aktor jest żonaty oraz posiada troje dzieci - córki Martynę i Zuzannę, a także syna Szymona.
Jakiego rodzaju działalność prowadzi Piotr Szwedes?
Piotr Szwedes organizuje koncerty charytatywne Gwiazdozbiór Piotra Szwedesa na rzecz szpitala w Lidzbarku Warmińskim. Prowadzi tę działalność nieprzerwanie od 2002 roku.

Fani lubią też

Zobacz też