Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Artysta Piotr Ligienza

Piotr Ligienza

Piotr LigienzaOpisWydarzeniaPiotr Ligienza - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Polski złoty i srebrny ekran ma to do siebie, że często aktorzy królujący na tej drugiej płaszczyźnie są bardziej popularni i rozpoznawalni niż Ci, którzy brylują na ogromnych ekranach kin. Z czego to wynika? Przede wszystkim z siły jaką mają polskie seriale i z tego, że częściej zapadają one w pamięć widzów bardziej niż kasowe "hity kinowe". Drugą stroną jest kunszt samego aktora, który potrafi drugoplanową postać w serialu przerodzić w istną perłę. Jednym z przedstawicieli takiego właśnie aktorstwa jest Piotr Ligienza. Jak kształtowała się jego kariera i dorobek artystyczny? 

Piotr Ligienza - początki kariery

Piotr Ligienza jest polskim aktorem teatralnym i filmowym. Urodził się w Dzierżoniowie w 1982 roku. Tu uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego i właśnie tu zaczął swoją przygodę z aktorstwem. W 2006 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Jego pierwsze teatralne współprace związane były ze Starym Teatrem w Krakowie i Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Spektakle, które najbardziej przyciągnęły uwagę widzów to m.in. "Tlen", "Helena.S" czy "Komponenty". Jego pierwszym wyróżnieniem aktorskim była Nagroda Radia PiK oraz Nagroda "Jajco" za rolę Maksa. W 2006 roku zaczął występować w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Występy, na które warto zwrócić uwagę to "Albośmy to jacy tacy" w reżyserii P. Cieplaka. Dużym uznaniem cieszył się również "Lot nad kukułczym gniazdem", w której aktor został  nominowany do nagrody za najlepszą rolę drugoplanową. Współpracuje również z Teatrem Narodowym oraz Teatrem na Woli

Piotr Ligienza jako Fabian Duda

Swój debiut na srebrnym ekranie Piotr Ligenza zaliczył już w 2004 roku, wcielając się w rolę Mateusza w filmie sensacyjnym "RH+". Jednak szerszą rzeszę fanów i rozpoznawalność zdobył w roku 2007. Nikomu nie trzeba przedstawiać jednego z najbardziej kultowych i jakże prawdziwych polskich seriali komediowo-obyczajowych. "Ranczo" w reżyserii Wojciecha Adamczyka było emitowane na antenie Telewizji Polskiej w latach 2005-2016. Piotr Ligienza grał w serialu poczynając od 3 sezonu. Jego drugoplanowa postać została zapamiętana przez fanów i obdarzona wielką sympatią. Aktor wcielił się w rolę sekretarza gminy i karierowicza, który nie do końca był lojalny wobec swoich przełożonych. Scenarzysta na przestrzeni kolejnych sezonów pokazywał stopniową zmianę postaci i jej przejście na uczciwą stronę. Sam aktor w świetny sposób oddał swoją rolę uwypuklając przy tym wiele bolączek polskiego społeczeństwa, zmuszając jednocześnie do refleksji. Postać Fabiana Dudy pokazuje część cech polskiej mentalności, zarówno tych negatywnych, jak również pozytywnych. Piotr Ligienza grał epizodyczne role w serialach takich jak: "Ojciec Mateusz", "Czas Honoru", "Na dobre i na złe", "Korona Królów", "Dziewczyny ze Lwowa" czy "Barwy Szczęścia".  Występował również w dużych kinowych produkcjach m.in "Planeta singli". 

 

Piotr Ligenza zagrał ponadto w 36 produkcjach, z których większość stanowiły seriale produkcji TVP. Obecnie można zobaczyć go w serialu TVN "Na wspólnej", w którym wciela się w rolę Emila Larssona. Aktor ma na swoim koncie również role dubbingowe - użyczył głosu w "Buni i Kimbie", "Victoria, znaczy zwycięstwo", "oraz "Spider-man: bez drogi do domu" jako Peter Parker.

 

Aktor ma na swoim koncie mnóstwo występów teatralnych w spektaklach takich jak: "Electronic City", "Tło", "Kapelusz Pełen Deszczu", "Przebudzenie Wiosny", "Zły czy Sieroty". Na deskach teatrów w całej Polsce wystąpił w ponad 20 tytułach. 

 

Obecnie Piotr Ligienza zmienił swój wizerunek poprzez zapuszczenie długich włosów. W dużej części jest to spowodowane rolami, które gra i które wymagają właśnie takiego wyglądu np. "Korona Królów". Aktor swój zawód traktuje jak swego rodzaju misję, tak aby każdy widz, który przyszedł na spektakl z jego udziałem nie żałował pieniędzy zapłaconych za bilet. Prosta filozofia, która świadczy o profesjonalizmie i traktowaniu swojego zawodu jak coś więcej niż tylko sposób na zarabianie pieniędzy. Piotr Ligienza nie jest celebrytą - stara się prowadzić normalne życie i poświęcać je swojej rodzinie i aktorstwu. 

Wydarzenia

Piotr Ligienza - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Piotr Ligienza?

Miejscowości, w których Piotr Ligienza wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa, Poznań, Chorzów, Wrocław, Gdynia.

Gdzie i kiedy urodził się Piotr Ligienza?
Piotr Ligienza urodził się 31 maja 1982 roku w Dzierżoniowie
Ile wzrostu ma Piotr Ligienza?
Wzrost aktora idealnie odzwierciedla rok jego urodzenia, jest to bowiem 182 cm.
Jak wygląda?
Piotr Ligienza jest mężczyzną o szczupłej budowie ciała, o włosach w kolorze ciemnego blondu i brązowych oczach.
Jak wygląda życie rodzinne Piotra Ligienzy?
Aktor obecnie jest w związku małżeńskim z Kamilą Ligenzą, z którą ma dwójkę dzieci.
Jaki jest w życiu prywatnym?
Pomimo różnorodności charakterologicznej odgrywanych ról, w których często jest to pewny siebie mężczyzna, Piotr Ligenza w życiu prywatnym bywa dość nieśmiały. Jak podkreśla w wywiadach - rodzina i życie prywatne jest dla niego priorytetem.
Jakie zainteresowania ma Piotr Ligienza?
Aktor ukończył I stopień szkoły muzycznej i potrafi grać na fortepianie. Prywatnie uwielbia muzykę i kilkukrotnie zdarzało mu się mieć partie śpiewane w spektaklach, w których występował.

Fani lubią też

Zobacz też