Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Adrianna Biedrzyńska

Adrianna Biedrzyńska

Adrianna BiedrzyńskaSzczegółyOpisWydarzeniaAdrianna Biedrzyńska - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
62 lata
data urodzenia:
30.03.1962
miejsce urodzenia:
Toruń
dyscyplina:
Aktorka filmowa, serialowa, teatralna, dubbingowa
social media:

Opis

Adrianna Biedrzyńska to urodzona 30 marca 1962 roku w Toruniu polska aktorka filmowa, dubbingowa, serialowa oraz teatralna. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Aktorskim.

Nie od razu wszystko wskazywało na to, że w okresie dorosłego życia Adrianna zajmie się aktorstwem. W czasach dzieciństwa oraz wczesnej młodości bardzo ceniła sobie muzykę, a zwłaszcza grę na skrzypcach.

Początki z teatrem i wiele różnych przedstawień

Jej kariera teatralna rozpoczęła się stosunkowo wcześnie, bo jeszcze na studiach. Już w 1983 roku wystąpiła w spektaklu „Bal manekinów”, a następnie w przedstawieniu „Perykles, władca Tyru” w 1984 roku. Później były jeszcze inne interesujące spektakle, w tym m.in.:

 • „Ogłoszenie matrymonialne”,
 • „Faust”,
 • „Wesele”,
 • „Wiosenne wody”,
 • „Wieczór kawalerski”,
 • „Księżyc nad Buffalo”,
 • „Iluzja”,
 • „Kobieta nad nami”,
 • „Mogło być gorzej”,
 • „Niebezpieczne związki”.

Z czasem jednak Adrianna postanowiła mocniej zaangażować się w karierę aktorki telewizyjnej, gdzie zyskiwała coraz większą popularność.

Przez wiele lat pasjonującej kariery teatralnej Biedrzyńska nawiązała rozmaite współprace, występując m.in. w Teatrze Telewizji, białostockim Teatrze Dramatycznym, Teatrze Nowym, Teatrze Syrena czy też Teatrze Komedia.

Przygoda dubbingowa

Aktorka z biegiem lat próbowała coraz to nowszych wyzwań, otwierając się również na dubbing. Można ją było usłyszeć przede wszystkim w takich produkcjach, jak:

 • „Thelma i Louise”,
 • „Planescape: Torment”,
 • „Małpy w kosmosie”.

Dubbing nigdy nie był dla niej absolutnym numerem jeden, ponieważ znacznie częściej można było ją oglądać na szklanym ekranie.

Największe nagrody

Adrianna Biedrzyńska może liczyć na spore uznanie ze strony polskich widzów, nie tylko tych zgromadzonych przed telewizorami, ale też osób, które regularnie uczęszczają na spektakle teatralne. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że w trakcie dotychczasowej kariery aktorskiej zgromadziła na swoim koncie wiele cennych nagród, w tym m.in.:

 • Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego – za całokształt osiągnięć aktorskich, w 1988 roku,
 • Nagrodę Wiktora – za osobowość telewizyjną, w 1990 roku,
 • Nagrodę Złotej Kaczki – w kategorii najlepsza polska aktorka 1993.

Każda aktorka chciałaby mieć przynajmniej takie wyróżnienia jak Biedrzyńska, ponieważ jest to jasny dowód na to, że obserwatorzy cenią sobie jej pracę i zaangażowanie.

Produkcje filmowe oraz serialowe i najbardziej znane role

Na szklanym ekranie Adriannę Biedrzyńską po raz pierwszy można było zaobserwować w 1983 roku. Wtedy to wystąpiła w produkcji „Co dzień bliżej nieba”.

Później Adrianna pojawiała się w takich filmach i serialach, jak: „Ucieczka”, „Maskarada”, „Komediantka”, „Mistrz i Małgorzata”, „Piłkarski poker”, „Obywatel świata”, „Fitness Club”, „Klan”, „Na dobre i na złe” czy też „Niania”.

Adrianna zaczęła robić w Polsce spektakularną karierę i trudno było znaleźć osobę, która nie zdołałaby jej rozpoznać. Największe role filmowe i serialowe Adrianny Biedrzyńskiej to jednak z całą pewnością:

 • „Barwy szczęścia” – jako Małgorzata Zwoleńska – występuje tam od 2007 roku,
 • „Graczykowie” oraz „Graczykowie, czyli Buła i spóła” – jako Zuza.

Aktorka jest uznawana za prawdziwą profesjonalistkę i regularnie może liczyć na ciekawe propozycje ze strony producentów oraz reżyserów. Publiczność pokochała jej pozytywne usposobienie, szczery uśmiech i poczucie humoru.

Niektórzy twierdzą również, że nie wyobrażają sobie bez jej głosu polskich seriali. Być może to właśnie z tego względu spróbowała swoich sił jako piosenkarka. W 2003 roku wydała nawet krążek o nazwie „Ada Biedrzyńska – Debiut” z żywiołowymi piosenkami i klimatycznymi balladami.

Wydarzenia

Adrianna Biedrzyńska - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Adrianna Biedrzyńska?

Miejscowości, w których Adrianna Biedrzyńska wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa, Kraków, Łódź.

Gdzie i kiedy urodziła się Adrianna Biedrzyńska?
Adrianna Biedrzyńska to polska aktorka teatralna, dubbingowa, serialowa i filmowa. Urodziła się 30 marca 1962 roku w Toruniu.
Jakie są największe role Adrianny Biedrzyńskiej w produkcjach filmowych i serialowych?
Najbardziej znane role Adrianny Biedrzyńskiej w filmach i serialach to przede wszystkim rola Zuzy w produkcjach „Graczykowie” oraz „Graczykowie, czyli Buła i spóła”, ale też rola Małgorzaty Zwoleńskiej w „Barwach szczęścia”.
W jakich spektaklach teatralnych wystąpiła Adrianna Biedrzyńska?
Adrianna Biedrzyńska wystąpiła już w wielu przedstawieniach teatralnych, a na szczególną uwagę zasługują jej występy w takich spektaklach, jak: „Wesele”, „Faust”, „Iluzja” oraz „Niebezpieczne związki”.
Z jakimi teatrami powiązana jest Adrianna Biedrzyńska?
Adrianna Biedrzyńska jest powiązana m.in. z Teatrem Komedia, Teatrem Nowym, białostockim Teatrem Dramatycznym i Teatrem Syrena.

Fani lubią też

Zobacz też