Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Artysta Małgorzata Ostrowska - Królikowska

Małgorzata Ostrowska - Królikowska

Małgorzata Ostrowska - KrólikowskaOpisWydarzeniaMałgorzata Ostrowska - Królikowska - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Małgorzata Ostrowska-Królikowska to aktorka telewizyjna, teatralna i filmowa. Żona zmarłego w 2020 roku aktora Pawła Królikowskiego oraz matka Antoniego Królikowskiego, który również poszedł w aktorskie ślady rodziców. Aktorka znana jest głównie za sprawą telenoweli TVP1 "Klan", gdzie zagrała Grażynkę. To jednak jeszcze nie wszystko, co warto o niej wiedzieć.

Początki kariery aktorskiej

Aktorka urodziła się w 1964 roku w Opolu Lubelskim, o aktorstwie jak sama mówi, marzyła od dziecka. Dlatego też w latach 80. zapisała się na studia aktorskie we wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po ukończeniu nauki w 1987 roku rozpoczęła się jej kariera. Początkowo jednak szło jej dość przeciętnie – aktorka otrzymywała głównie epizodyczne role w filmach takich jak "Zero życia", "Rajski ptak", dramacie Wojciecha Biedronia "In flagranti" oraz "Rozmowy kontrolowane". Jak więc widać, pomimo udziału w dużych produkcjach, nie trafiały się jej znaczące role.

Teatr Polski oraz pierwsze sukcesy

Mimo dużego wysiłku, jaki musiała włożyć w rozwój swojej kariery, Małgorzata Ostrowska-Królikowska nie poddawała się i aż do 1998 roku występowała w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Ciężka praca wkrótce się opłaciła. Aktorka dostała bowiem rolę w "Czterdziestolatek. 20 lat później", gdzie pojawiła się jako urocza sekretarka dyrektora "Unifarbu". Następnie zagrała w "Miasto prywatne" oraz "Sukces", w którym pojawili się również Marek Kondrat i Marian Kociniak. Kolejnym dużym krokiem była rola kasjerki we francuskim filmie "Bébé coup de foudre". Z kolei w 1996 roku widzowie mogli ją zobaczyć na ekranie w filmie "Wirus", a zaledwie rok później w filmie "Polowanie". Prawdziwy przełom w karierze miał jednak dopiero nadejść.

Rola Grażynki w "Klanie"

Po mało znaczących rolach w pojedynczych odcinkach popularnych seriali oraz nieco bardziej robiących wrażenie kreacjach filmowych – los uśmiechnął się do aktorki, zsyłając na nią w 1997 roku angaż w obsadzie telenoweli "Klan". Serial emitowany na TVP1 był oglądany przez miliony telewidzów w całej Polsce. Nic więc dziwnego, że za sprawą roli Grażynki Lubicz Małgorzata Ostrowska-Królikowska bardzo szybko zyskała uznanie. Rola troskliwej żony Ryszarda Lubicza i matki, przyniosła jej ogromną popularność. Nic więc dziwnego, że scenarzyści "Klanu" zadbali o to, by Grażynka występowała w serialu przez kilkanaście lat. Rola ta przyniosła aktorce na tyle duży rozgłos, że w 2007 roku została ona zaproszona do występu w programie "Jak oni śpiewają", gdzie zajęła 10. miejsce. Rok później wystąpiła natomiast w programie "Co masz do stracenia?".

Drobne role serialowe

Mimo roli lubianej w całej Polsce Grażynki Lubicz jej kariera aktorska stanęła na jakiś czas w miejscu. Powodem stała się oczywiście rodzina, którą aktorka założyła ze swoim kolega po fachu – Pawłem Królikowskim. Jako mama pięciorga dzieci znalazła jednak czas na kilka epizodycznych roli. I tak oto Małgorzata Ostrowska-Królikowska pojawiła się gościnnie w serialu "Daleko od noszy", "Kryminalni", "Na dobre i na złe", "Kaprys losu", satyrycznym "Ucho Prezesa" oraz "39 i pół tygodnia". Potem jednak ponownie zniknęła z ekranów - tym razem z powodu choroby i śmierci męża. W trakcie całej swojej kariery aktorskiej para wystąpiła razem tylko raz. Stało się to w 2010 roku na potrzeby filmu "Noc życia" wyreżyserowanym przez ich syna Antoniego. W całym tym wspólnym projekcie udział brał jeszcze jeden członek rodziny – syn Jan, który skomponował muzykę do tego filmu krótkometrażowego. 

Życie po stracie bliskiej osoby

Powrót na scenę po utracie męża nie był dla aktorki łatwy. Męża poznała w wieku 21 lat, a od ślubu w 1988 roku, przez ponad 30 lat tworzyła z nim szczęśliwe małżeństwo. Jednak, gdy  Paweł Królikowski zmarł w lutym 2020 roku po długiej i ciężkiej chorobie – aktorka podjęła decyzję o powrocie na scenę. Od tamtego czasu pojawiła się m.in. w filmie "Stulecie Winnych" oraz w jednym z epizodów serialu TVP1 "Ojciec Mateusz".

 

 

Zobacz też: Małgorzata Ostrowska - Królikowska, Paulina Gałązka, Katarzyna Grabowska, Jan Wieczorkowski, Krystyna Janda, Klaudia Halejcio, Małgorzata Potocka, Joanna Kurowska, Michał Żebrowski, Kamil Kula, Marcin Rogacewicz, Sandra Staniszewska, Andrzej Szwan, Karolina Gorczyca, Marcin Hycnar, Marzena Trybała, Kacper Kuszewski, Agnieszka Sienkiewicz, Jan Peszek, Michał Konarski,

Źródło zdjęcia: FOTON/PAP

 

Wydarzenia

Małgorzata Ostrowska - Królikowska - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Małgorzata Ostrowska - Królikowska?

Miejscowości, w których Małgorzata Ostrowska - Królikowska wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Bielany Wrocławskie.

Kim jest Małgorzata Ostrowska-Królikowska?
Małgorzata Ostrowska-Królikowska to aktorka filmowa, teatralna i serialowa. Znana również jako żona Pawła Królikowskiego, który zmarł w 2020 roku oraz matka aktora Antoniego Królikowskiego. Popularność zdobyła głównie dzięki roli Grażynki w serialu TVP1 "Klan".
Skąd jest Małgorzata Ostrowska-Królikowska?
Aktorka jest z Opola Lubelskiego, gdzie urodziła się w 1964 roku.
W jakim filmie Małgorzata Ostrowska-Królikowska wystąpiła razem z mężem?
Aktorka zagrała w duecie ze swoim mężem Pawłem Królikowskim w 2010 roku – na potrzeby filmu "Noc życia". Co ciekawe film ten wyreżyserował ich syn Antoni, a muzykę do niego skomponował drugi syn Jan.
Jaka rola przyniosła Małgorzacie Ostrowskiej-Królikowskiej największy rozgłos?
Mowa o roli Grażynki Lubicz w serialu "Klan", w którym aktorka zaczęła występować od 1997 roku.
Gdzie Małgorzata Ostrowska-Królikowska uczyła się aktorstwa?
Małgorzata Ostrowska-Królikowska zdobyła wykształcenie aktorskie na wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, którą ukończyła w 1987 roku.

Fani lubią też

Zobacz też