Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemopener-festivalolsztyn-green-festival
Home Artysta Karolina Sawka

Karolina Sawka

Karolina SawkaSzczegółyOpisWydarzeniaKarolina Sawka - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
32 lata
data urodzenia:
15.12.1991
miejsce urodzenia:
Szczecin
dyscyplina:
Aktorka teatralna, serialowa i filmowa
social media:

Opis

Karolina Sawka to polska aktorka filmowa i teatralna młodego pokolenia. Urodziła się 15 grudnia 1991 roku w Szczecinie. Szerszej publiczności znana jest przede wszystkim z roli Nel w nowej wersji ekranizacji "W pustyni i w puszczy". Na kilka lat słuch o aktorce zaginął, ponieważ najpierw skupiła się na nauce w szkole, a później na studiach aktorskich. Dziś wróciła na dobre i można oglądać ją ponownie w filmach, serialach oraz na deskach teatralnych.

Karolina Sawka: kariera

Karolina Sawka zadebiutowała na szklanym ekranie jako mała dziewczynka, w 2001 roku. Dziesięciolatka zdobyła wtedy serca widzów w roli Nel Rawlinson w filmie "W pustyni i w puszczy". Nowa ekranizacja stała się prawdziwym hitem, a młodziutka aktorka została zauważona i doceniona (pierwsza ekranizacja pochodzi z 1973 roku). 

Za tę rolę Karolina Sawka otrzymała nagrody na festiwalu Giffoni Film Festival w 2001 roku we Włoszech oraz na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Moskwie rok później. W 2001 roku została też uhonorowana tytułem ambasadora swojego rodzinnego miasta - Szczecina. Karolina Sawka wspomina czas nagrywania filmu jako niesamowitą przygodę - spotkanie z afrykańską przyrodą (film kręcony był w Południowej Afryce i Tunezji) oraz grę u boku znakomitych aktorów (m. in. Artura Żmijewskiego, Krzysztofa Kowalewskiego, Andrzeja Strzeleckiego, Darii Trafankowskiej). Karolina Sawka wraz z Adamem Fidusiewiczem (filmowy Staś) stworzyli niezapomniane kreacje filmowe, które nadały postaciom z powieści Henryka Sienkiewicza zupełnie nowy wyraz. Mimo, że dziewczynka spotkała się z ogromną popularnością i sympatią, jej rodzice skutecznie zadbali, by mogła cieszyć się dzieciństwem z dala od fleszy. Na kilka kolejnych lat o Karolinie Sawce przestało być głośno.

Zetknięcie ze światem filmu w tak młodym wieku spowodowało, że Karolina Sawka po latach postanowiła kontynuować karierę aktorską. Po maturze dostała się na Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, który ukończyła w 2018 roku. Podczas studiów Karolina Sawka grała w etiudach szkolnych oraz postawiła pierwsze poważne kroki na scenie teatralnej. W roku 2015 zagrała w spektaklu "Spadając" w Centrum Kultury Niezależnej Teatr Szwalnia Łódź, a rok później w sztuce "Wywiad". Od 2017 roku występuje w dramacie "Jabłko", którego reżyserem jest Artur Barciś. Od 2018 roku gra też w spektaklach: "Pijani" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, "Nerwica natręctw" w reżyserii wspomnianego już Artura Barcisia, a od 2020 roku w sztuce "Między łóżkami".

To jednak nie wszystko. W latach 2018-2019 Karolina Sawka dołączyła do obsady popularnego serialu "M jak miłość", gdzie zagrała rolę Kaliny Marczewskiej. Od 2020 roku gra zaś w emitowanym przez Polsat serialu "Pierwsza miłość", w którym wciela się w rolę Magdaleny Matuszewskiej.

Karolina Sawka: inspiracje

Mimo, że rola filmowej Nel była przełomem z życiu Karoliny Sawki, nie chce ona być kojarzona jedynie z tą rolą. Podkreśla niejednokrotnie, że nie jest już małą dziewczynką, którą wiele osób wciąż w niej widzi, chociażby przez dziewczęcą i delikatną urodę. Jako dorosła kobieta, pragnie pokazać się publiczności w różnorodnych kreacjach filmowych, serialowych i teatralnych. Chce udowodnić, że prócz uroku i niewinności, ma w sobie też wiele innych ciekawych i potrzebnych aktorce cech, jak drapieżność, tajemniczość, czy waleczność.

Karolina Sawka: życie prywatne

Karolina Sawka to córka Ewy Sawki - witrażystki i znanego rysownika oraz satyryka - Henryka Sawki. Świat sztuki i kreatywności towarzyszył jej więc od najmłodszych lat. Aktorka ma też starszego brata, Jakuba. Gwiazda stara się oddzielać życie prywatne od zawodowego, dlatego nie dzieli się wieloma faktami ze swojej codzienności. Prowadzi jednak konto na instagramie o nazwie @sawkowska, gdzie dzieli się z fanami pięknymi zdjęciami i odrobiną codzienności. Aktorka podkreśla, że miała wspaniałe dzieciństwo, a mimo szybkiej popularności, jej rodzice nigdy nie naciskali, by została aktorką. Dali jej pełną wolność wyboru, za co jest im bardzo wdzięczna. Karolina Sawka do dziś przyjaźni się z Adamem Fidusiewiczem, czyli filmowym Stasiem z ekranizacji "W pustyni i w puszczy".

Wielką pasją i ulubionym miejscem Karoliny Sawki są góry. Odnajduje tam spokój i z radością spędza wolne chwile. Ma także inne, bardzo ciekawe hobby - garncarstwo, które dzieli wraz ze swoją mamą, Ewą.

Źródło zdjęcia: PAP

Zobacz też: Maja Ostaszewska, Krystyna Janda, Paulina Gałązka, Kazimierz Mazur, Artur Barciś, Aneta Zając, Joanna Moro, Olga Borys, Małgorzata Potocka, Cezary Żak, Artur Chamski, Jędrzej Hycnar, Aneta Todorczuk, Renata Zarębska, Bogusław Kudłek, Dominika Biernat, Krzysztof Szczepaniak, Mariusz Czajka, Michał Rolnicki, Dorota Landowska,

 

Wydarzenia

Karolina Sawka - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Karolina Sawka?

Miejscowości, w których Karolina Sawka wystąpi w najbliższym czasie: Gdańsk, Bydgoszcz, Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź, Częstochowa, Katowice, Radom, Gdynia, Dąbrowa Górnicza, Lublin, Inowrocław, Pruszków, Opole.

W ekranizacji jakiej powieści zagrała jedną z głównych ról Karolina Sawka?
Młoda aktorka zagrała w ekranizacji "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza.
Czyją córką jest Karolina Sawka?
Jest ona córką znanego satyryka i rysownika - Henryka Sawki.
Czy Karolina Sawka zagrała kiedykolwiek w serialu?
Tak, nawet w dwóch. Najpierw w "M jak miłość", a następnie w serialu "Pierwsza miłość".
Czy Karolina Sawka ukończyła studia aktorskie?
Tak, w 2018 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Skąd pochodzi Karolina Sawka?
Aktorka urodziła się w Szczecinie, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość.

Fani lubią też

Zobacz też