Sting
Szczegóły
Opis
Sting, Jimmy Fallon i The Roots prosto ze swoich domów wykonali utwór The Police Don't Stand So Close To Me. Stream poniżej.
Sting, czyli Gordon Matthew Sumner (ur. w 1951 roku w Wallsend) to brytyjski muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Na przełomie lat 70. i 80. lider, główny kompozytor i gitarzysta basowy zespołu „The Police”. Od najmłodszych lat chciał zostać muzykiem. Początkowo grywał z lokalnymi zespołami jazzowymi takimi jak „Phoenix Jazzman”, „The Newcastle Big Band” czy „Last Exit”.
Sting czyli żądło
Pseudonim artysty narodził się podczas występu z Phoenix Jazzman. Na jednym z koncertów wystąpił w swetrze w czarno-żółte pasy. Lider grupy Gordon Solomon stwierdził, że Gordon wygląda jak trzmiel i stąd jego pseudonim Sting (czyli żądło).
W 1977 roku Sting, Stewart Copeland i Henry Padovani (bardzo szybko zastąpiony przez Andy'ego Summersa) utworzyli w Londynie rockową zespół The Police. Grupa wydała szereg znakomitych albumów i zdobyła 6 nagród Grammy. Ostatnia płyta Stinga The Police Synchronicity pojawiła się w 1983 roku. Grupa reaktywowała się w 1986 roku, aby nagrać nową wersję piosenki „Don't Stand So Close to Me”, ale nie na długo. Od tej pory Sting rozpoczął karierę solową.
Kariera solowa Stinga
Od 1985 roku regularnie wydawał albumy studyjne. Ostatni, „44/876” (nagrany wspólnie z Shaggym) ukazał się w 2018 roku. Tytuł albumu odnosi się do telefonicznych kodów dla Wielkiej Brytanii i Jamajki - krajów pochodzenia Stinga i Shaggy'ego. Początkowo artyści zamierzali nagrać wyłącznie piosenkę „Don't Make Me Wait” - jednak szybko okazało się, że ich wspólna miłość do Jamajki, a także rozumienie i odczuwanie muzyki, przerodzi się w pełen album.
Sting ma na koncie także występy w filmach i programach telewizyjnych. Jedną z najgłośniejszych ról artysty była postać Feyd-Rautha z 1984 roku w filmie „Diuna”, nakręconym na podstawie powieści science fiction Franka Herberta. Sting występował również w produkcjach telewizyjnych (gościnnie w Simpsonach i Ally McBeal) oraz teatralnych - na deskach National Theatre w Waszyngtonie w adaptacji „Opery za trzy grosze” Bertolda Brechta.
Sting w Polsce
Sting występował w Polsce 9-krotnie. Po raz pierwszy w 1996 roku w Warszawie. Następnie dwukrotnie w katowickim Spodku, a także w Poznaniu czy Chorzowie. W 2013 roku wystąpił w Oświęcimiu. W listopadzie 2018 roku Sting i Shaggy zagrali w łódzkiej Atlas Arenie oraz w ERGO ARENIE Gdańsk/Sopot. Koncerty Stinga to duża dawka emocji, a bilety na koncerty artysty wyprzedają się w bardzo szybkim tempie.
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń