Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Sting

StingSzczegółyOpisWydarzeniaSting - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
72 lata
data urodzenia:
02.10.1951
miejsce urodzenia:
Wallsend, Wielka Brytania
dyscyplina:
piosenkarz, kompozytor, aktor
social media:

Opis

Sting, Jimmy Fallon i The Roots prosto ze swoich domów wykonali utwór The Police Don't Stand So Close To Me. Stream poniżej.

 

 

Sting, czyli Gordon Matthew Sumner (ur. w 1951 roku w Wallsend) to brytyjski muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Na przełomie lat 70. i 80. lider, główny kompozytor i gitarzysta basowy zespołu „The Police”. Od najmłodszych lat chciał zostać muzykiem. Początkowo grywał z lokalnymi zespołami jazzowymi takimi jak „Phoenix Jazzman”, „The Newcastle Big Band” czy „Last Exit”.

Sting czyli żądło

Pseudonim artysty narodził się podczas występu z Phoenix Jazzman. Na jednym z koncertów wystąpił w swetrze w czarno-żółte pasy. Lider grupy Gordon Solomon stwierdził, że Gordon wygląda jak trzmiel i stąd jego pseudonim Sting (czyli żądło).

 

W 1977 roku Sting, Stewart Copeland i Henry Padovani (bardzo szybko zastąpiony przez Andy'ego Summersa) utworzyli w Londynie rockową zespół The Police. Grupa wydała szereg znakomitych albumów i zdobyła 6 nagród Grammy. Ostatnia płyta Stinga The Police Synchronicity pojawiła się w 1983 roku. Grupa reaktywowała się w 1986 roku, aby nagrać nową wersję piosenki „Don't Stand So Close to Me”, ale nie na długo. Od tej pory Sting rozpoczął karierę solową.

Kariera solowa Stinga 

Od 1985 roku regularnie wydawał albumy studyjne. Ostatni,44/876” (nagrany wspólnie z Shaggym) ukazał się w 2018 roku. Tytuł albumu odnosi się do telefonicznych kodów dla Wielkiej Brytanii i Jamajki - krajów pochodzenia Stinga i Shaggy'ego. Początkowo artyści zamierzali nagrać wyłącznie piosenkę „Don't Make Me Wait” - jednak szybko okazało się, że ich wspólna miłość do Jamajki, a także rozumienie i odczuwanie muzyki, przerodzi się w pełen album.

 

Sting ma na koncie także występy w filmach i programach telewizyjnych. Jedną z najgłośniejszych ról artysty była postać Feyd-Rautha z 1984 roku w filmie „Diuna”, nakręconym na podstawie powieści science fiction Franka Herberta. Sting występował również w produkcjach telewizyjnych (gościnnie w Simpsonach i Ally McBeal) oraz teatralnych - na deskach National Theatre w Waszyngtonie w adaptacji „Opery za trzy grosze” Bertolda Brechta. 

Sting w Polsce

Sting występował w Polsce 9-krotnie. Po raz pierwszy w 1996 roku w Warszawie. Następnie dwukrotnie w katowickim Spodku, a także w Poznaniu czy Chorzowie. W 2013 roku wystąpił w Oświęcimiu. W listopadzie 2018 roku Sting i Shaggy zagrali w łódzkiej Atlas Arenie oraz w ERGO ARENIE Gdańsk/Sopot. Koncerty Stinga to duża dawka emocji, a bilety na koncerty artysty wyprzedają się w bardzo szybkim tempie.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone
Sting zagra w Polsce. To nie będą zwykłe koncerty

29.05.2024

RockMuzyka

Sting zagra w Polsce. To nie będą zwykłe koncerty

Sting - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Sting?

Miejscowości, w których Sting wystąpi w najbliższym czasie: Gdańsk/Sopot, Łódź.

Czym artysta zajmował się przed karierą muzyczną?
Zanim zwrócił się ku muzyce był nauczycielem, trenerem piłki nożnej.
Kiedy wokalista założył grupę The Police?
W 1977 roku Sting poznał Stewarta Copelanda. Razem z gitarzystą Andym Summersem założyli The Police.
Jakie są największe hity The Police?
Zespół szybko osiągnął sukces w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych, a jego utwory, w tym „Roxanne”, „Every Breath You Take”, „King of Pain” czy „Every Little Thing She Does is Magic” zajmowały pierwsze miejsce na listach przebojów.
Czy The Police osiągnęło duży sukces?
The Police pięciokrotnie otrzymała nagrodę Grammy i dwukrotnie nagrodę Brits. W 2003 roku zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Koncerty tria muzyków zwiastowały niebywałą inwencję Stinga, którą miał rozwinąć w pełni po rozpoczęciu kariery solowej.
Jakie nagrody otrzymał Sting za swoją solową twórczość?
Jako artysta solowy otrzymał jedenaście nagród Grammy, dwie nagrody Brits, nagrodę Golden Globe, Emmy, trzy nominacje do Oscara, nagrodę Century przyznaną przez Billboard Magazine i nagrodę Osobowości Roku MusiCares w 2004 roku.
Czy Sting grał również w spektaklach teatralnych?
W 1989 roku zagrał na Broadwayu w przedstawieniu „Opera za Trzy Grosze”.
Czy artysta wydał książkę?
W 2003 roku wydał swoje wspomnienia, zatytułowane „Broken Music”. Książka utrzymała się 13 tygodni na liście bestsellerów New York Timesa. Najnowszą książką Stinga jest „Lyrics” – zbiór słów do wszystkich piosenek muzyka, wraz z osobistymi komentarzami i zdjęciami robionymi w trakcie całej kariery muzyka.
Jak nazywa się fundacja założona przez wokalistę?
Wsparcie, którego Sting udziela organizacjom walczącym o prawa człowieka, w tym Rainforest Fund, Amnesty International i Live Aid odzwierciedla tworzoną przez niego sztukę w jej uniwersalnym przesłaniu. Wraz z żoną Trudie Styler, w 1989 roku Sting założył fundację Rainforest Fund. Celem fundacji jest ochrona lasów deszczowych na całym świecie i żyjących w nich ludów. Wspólnie z żoną zorganizował 16 koncertów benefisowych w celu uzyskania środków i uświadomienia ludziom niebezpieczeństw wynikających z wyczerpania naturalnych zasobów Ziemi. Od chwili powstania, Rainforest Fund rozwinął się w sieć połączonych organizacji działających w osiemnastu państwach na trzech kontynentach.

Fani lubią też

Zobacz też