Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Krystyna Janda

Krystyna Janda

Krystyna JandaSzczegółyOpisWydarzeniaKrystyna Janda - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
71 lat
data urodzenia:
18.12.1952
miejsce urodzenia:
Starachowice
dyscyplina:
aktorka, reżyserka, prozaiczka, felietonistka i piosenkarka
social media:

Opis

Krystyna Janda to  znana polska aktorka filmowa, teatralna, reżyserka oraz felietonistka urodzona 18 grudnia 1952 roku w Starachowicach. Jest znana przede wszystkim jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek czasów współczesnych, a w ciągu swojej długoletniej kariery zagrała w dziesiątkach kultowych produkcji, zdobywając miliony fanów w całej Polsce, ale również za granicą. Warto także podkreślić, iż kariera Krystyny Jandy nie kończy się jedynie na sferze aktorskiej. Jest ona również reżyserką, piosenkarką, felietonistką i prozaiczką. 

Początki kariery Krystyny Jandy

Do 7 roku życia wychowywała się u dziadków, co w znacznej mierze ukształtowało ją jak człowieka i aktorkę. Podsycanie artystycznego apetytu odbywało się poprzez zajmowanie najważniejszej pozycji, częste i długie rozmowy, czytanie książek, bajek, opowiadań, wspólne śpiewanie. Na karierę oraz rozwój artystyczny Krystyny Jandy miała również znaczny wpływ jej edukacja. Kobieta ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

 

Już w trakcie studiów Krystyna Janda występowała w produkcjach telewizyjnych, a zadebiutowała występem w filmie "Człowiek z marmuru". To właśnie ta rola sprawiła, że postać Jandy stała się rozpoznawalna w całej Polsce. W przeciągu następnych lat, w czasach studiów , wystąpiła w dramacie "Trzy siostry", wyreżyserowanym przez Aleksandra Bardiniego, odgrywając rolę Maszy Kułyginy.  Młoda Janda zagrała także w "Portrecie Doriana Graya".

Dalszy rozwój kariery filmowej Krystyny Jandy

Kariera Krystyny Jandy rozwijała się w dynamicznym tempie, dzięki czemu zyskała uznanie zarówno wśród reżyserów, jak i agencje filmowe, a także fanów. W filmach, serialach oraz produkcjach teatralnych z powodzeniem występuje do dziś. W roku 1981 Janda odegrała rolę w nagrodzonym Oscarem filmie "Mefisto". W roku 1995 natomiast kobieta podjęła się wyreżyserowania swojej pierwszej produkcji pod tytułem "Pestka", który został dobrze przyjęty przez publiczność. Co ciekawe, w przeciągu swojej wieloletniej kariery Krystyna wzięła udział w kilku wystąpieniach na scenie muzycznej, współtowarzysząc wybitnym artystom. Wraz z Agnieszką Osiecką stworzyła monodram pod tytułem "Biała bluzka". Produkcja ta cieszy się popularnością do dziś.

Krystyna Janda - najważniejsze role teatralne

Krystyna Janda odegrała kilka ważnych ról w wielu spektaklach teatralnych, do których należą między innymi: "Mała Steinberg" (2001), "Kto się boi Virginii Woolf?" (2002), "Kopciuszek" (2005), "Ucho, gardło, nóż", (2005) "Boska!", (2007) "Dancing" (2008), "Biała bluzka" (2010), "Weekend z R.", (2010) "Danuta W.", (2012) "Zmierzch długiego dnia" (2012), "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" (2014), "Maria Callas. Master class", (2015) "Matki i synowie" (2016), "Zapiski z wygnania" (2018), "Aleja zasłużonych" (2020).

Krystyna Janda - filmografia

Krystyna Janda jest nie tylko wybitną aktorką teatralną, ale również filmową, o czym świadczą liczne produkcje, w których wystąpiła:

 • "Człowiek z marmuru"
 • "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji"
 • "Żółty szalik"
 • "Pani Bovary to ja"
 • "Kochankowie mojej mamy"
 • "Na srebrnym globie"
 • "W zawieszeniu"
 • "Wróżby kumaka"
 • "Przesłuchanie"
 • "Jak pokochałam gangstera"
 • "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową"

Źródło zdjęcia: PAP

 

Zobacz też: Dominika Gwit, Paulina Gałązka, Joanna Moro, Magdalena Zawadzka, Michał Milowicz, Marzena Kipiel-Sztuka, Bartłomiej Topa, Zbigniew Zamachowski, Paweł Małaszyński, Piotr Pręgowski, Maria Niklińska, Damian Kulec, Krzysztof Chodorowski, Dominika Kryszczyńska, Krzysztof Zarzecki, Marcel Borowiec, Kazimierz Kaczor, Karolina Sawka, Natalia Kujawa, Aleksander Sosiński,

 

Wydarzenia

Krystyna Janda - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Krystyna Janda?

Miejscowości, w których Krystyna Janda wystąpi w najbliższym czasie: Kraków.

Jakie nagrody zdobyła Krystyna Janda w przeciągu swojej kariery?
Aktorstwo Krystyny Jandy zostało docenione również przez agencje filmowe. Otrzymała między innymi takie nagrody, jak Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego, Nagroda na FPFF w Gdyni, Nagroda na MFF w Cannes czy Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
Co wiemy o życiu prywatnym Krystyny Jandy?
W latach od roku 1974 do roku 1979 Janda była żoną Andrzeja Seweryna - słynnego polskiego aktora filmowego. Z pierwszego małżeństwa pochodzi córka Maria. W roku 1981 natomiast, aktorka poślubiła Edwarda Kłosińskiego, który zmarł 5 stycznia 2008 roku. Oprócz Marii, ma również dwóch synów - Adama i Jędrzeja.
Jakie ordery oraz odznaczenia zdobyła Krystyna Janda?
Krystyna Janda, oprócz licznych nagród, zdobyła również wiele odznaczeń, do których możemy zaliczyć między innymi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi czy Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”.
Jaki tytuł nosiła pierwszą produkcja, w której zagrała Janda?
Janda zadebiutowała na scenie filmowej już jako młoda kobieta, odgrywając główną rolę w produkcji "Człowiek z marmuru", wyreżyserowanego przez słynnego Andrzeja Wajdę.
Na jakich scenach teatralnych ukazała się Krystyna Janda?
Krystyna Janda była aktorką w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz Teatrze Ateneum w Warszawie.

Fani lubią też

Zobacz też