Newsletter

Na czasie

drift-mastersopener-festivalred-hot-chili-peppershans-zimmergala-kswsting

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Artysta Andrzej Poniedzielski

Andrzej Poniedzielski

Andrzej PoniedzielskiOpisWydarzeniaAndrzej Poniedzielski - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Andrzej Poniedzielski jeszcze w technikum założył szkolny kabaret, a na pierwszym roku studiów napisał swoje pierwsze wiersze. Pierwszy tomik wierszy pt. „Chyba już można...” opublikował w 1984 roku. W 1995 roku rozpoczęła działalność, stworzona wspólnie z Elżbietą Adamiak, Piwnica Artystyczna „Przechowalnia”, w której od 1999 r. wraz z Arturem Andrusem prowadzi wieczory kabaretowe.Od 2001 r. pisze  felietony dla łódzkiego miesięcznika kulturalnego „Kalejdoskop”, a w latach 2003-2009 pisał „Felietony z wierszem” w miesięczniku „Zwierciadło”.

Jest współautorem wielu spektakli estradowych (scenariusz, reżyseria, prowadzenie), m. in. Wielkiej Gali 80-lecia Polskiego Radia, Koncertu „Inny świat, Monsieur Chopin”, Gali Złotego Berła Fundacji Kultury Polskiej dla Janusza Gajosa i Wojciecha Młynarskiego, koncertu jubileuszowego Seweryna Krajewskiego w Opolu.

W autorskich spektaklach teatralnych zrealizowanych w teatrach Polskim w Szczecinie i Ateneum w Warszawie Andrzej Poniedzielski pojawia się także na scenie jako aktor. W marcu 2007 r. Andrzej Poniedzielski, przyjmując propozycję Gustawa Holoubka, objął kierownictwo literackie „Sceny na dole” w Teatrze Ateneum. Andrzej Poniedzielski jest autorem ponad 250 wierszy, kilkuset felietonów i wielu tekstów piosenek.

Kategorie:artysci kabaretowiaktorzy polscy

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone
Andrzej Poniedzielski - Nowa płyta "BA"

Andrzej Poniedzielski - Nowa płyta "BA"

10.06-20.07.2023

Bielsko-Biała, Sopot

Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej

Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej

24-25.06.2023

Warszawa

Miłość w Saybrook

Miłość w Saybrook

28.06-05.11.2023

Warszawa

Piosenki to...? – koncert Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta. Prowadzenie: A. Poniedzielski

Piosenki to...? – koncert Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta. Prowadzenie: A. Poniedzielski

19.08-16.09.2023

Białystok, Bydgoszcz, Ostróda i inne

Andrzejki z Andrzejem Poniedzielskim

Andrzejki z Andrzejem Poniedzielskim

29.11.2023

Kraków

Andrzej Poniedzielski - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Andrzej Poniedzielski?

Miejscowości, w których Andrzej Poniedzielski wystąpi w najbliższym czasie: Bielsko-Biała, Warszawa, Sopot, Ostróda, Bydgoszcz, Białystok, Szczecin, Kraków.

Kiedy urodził się Andrzej Poniedzielski?
Andrzej Poniedzielski, urodzony 4 lipca 1954 roku w Iwaniskach, jest polskim poetą, satyrykiem, gitarzystą, reżyserem oraz osobą związaną z kabaretem.
Dla jakich artystów Andrzej Poniedzielski pisał teksty?
Andrzej Poniedzielski pisał teksty dla takich artystów jak: Edyta Geppert, Anna Maria Jopek, Maryla Rodowicz, Grzegorz Turnau czy Tadeusz Woźniak.
Kiedy Andrzej Poniedzielski założył Łódzka Piwnica Artystyczna „Przechowalnia”?
Andrzej Poniedzielski, po nieudanej próbie biznesu z artykułami motoryzacyjnymi założył własną scenę artystyczną-"Przechowalnia". Miało to miejsce w 1995 roku w Łodzi. Była to wtedy jedyna scena kabaretu literackiego w Polsce.
Jaka była pierwsza, solowa płyta, wydana przez Andrzeja Poniedzielskiego?
W ramach Olsztyńskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję", która odbyła się 4 lipca 2002 roku, Andrzej Poniedzielski wydał swoją pierwszą płytę pod tytułem "13 łatwych utworów tanecznych", za którą otrzymał nominację do Fryderyków w kategorii "piosenka poetycka".
Jaką nagrodę w 2009 roku otrzymał Andrzej Poniedzielski?
Dokładnie 20 maja 2009 roku z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Fani lubią też

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn