Na czasie

voucher-kinowy-heliosdrift-mastersporwaniew-lozku-z-rabusiemspeedwaydriftingowe-mistrzostwa-polski
Home Artysta Magdalena Zawadzka

Magdalena Zawadzka

Sprawdź wydarzenia
Magdalena ZawadzkaSzczegółyOpisWydarzeniaMagdalena Zawadzka - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
79 lat
data urodzenia:
29.10.1944
miejsce urodzenia:
Filipowice
dyscyplina:
Aktorka filmowa, serialowa, teatralna i dubbingowa

Opis

Magdalena Zawadzka to urodzona 29 października 1944 w Filipowicach polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Przez lata związana z trzema teatrami warszawskimi: Dramatycznym (1966-82), Polskim (1982-92), Ateneum (od 1992). Jej twórczość została doceniona nie tylko przez publiczność, która licznie przybywała na spektakle czy oglądała produkcje filmowe z udziałem Zawadzkiej, ale również krytyków filmowych. Świadczą o tym przede wszystkim nagrody i odznaczenia, które uzyskała. Za rolę Basi Wołodyjowskiej w "Panu Wołodyjowskim" została odznaczona nagrodą Złote Grono na I Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie. Zajęła również I miejsce w plebiscycie czytelników "Panoramy Północy".

Początki kariery Magdaleny Zawadzkiej

Magdalena Zawadzka już od wczesnych lat marzyła o grze aktorskiej. Jej pierwsze doświadczenie w tym względzie pojawiło się, gdy była nastolatką i dotyczyło występów w telewizyjnym Młodzieżowym Studiu Poetyckim. Pomogło jej to w nabraniu pewności siebie i spowodowało decyzję o podjęciu studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

 

Jej debiut na ekranie miał miejsce w 1962 w filmie Jana Rybkowskiego "Spotkanie w bajce", a Zawadzka miała wtedy 18 lat. Kariera aktorska postępowała w niezwykle szybkim tempie i jeszcze na studiach udało jej się zagrać w trzech produkcjach. W 1966 roku zagrała u Jerzego Passendorfera ("Mocne uderzenie"), Jerzego Stawińskiego ("Rozwodów nie będzie") i Krzysztofa Zanussiego ("Sublokator"). Swój kunszt aktorski w pełni pokazała natomiast w filmie "Pan Wołodyjowski", gdzie wcieliła się w postać Basi. Właśnie ta rola przysporzyła jej ogromną popularność oraz „Złotą Maskę” - nagrodę za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne.

 

Po tym sukcesie Magdalena Zawadzka zagrała jeszcze u Sylwestra Chęcińskiego w filmie "Pierwsza miłość", Gustawa Holoubka w "Mazepie", Jerzego Antczaka w "Nocach i dniach", Krzysztofa Zanussiego w "Barwach ochronnych".  Rola Marioli była jej ostatnią rolą filmową do 1986 roku, gdyż zrobiła sobie przerwę od występów w filmie na 10 lat.

Magdalena Zawadzka i dalszy rozwój jej kariery 

Powróciła w roli tytułowej Lucyny w filmie Andrzeja Barańskiego. Od tego momentu znów intensywnie zaczęła grywać w produkcjach filmowych. Współpracowała z Maciejem Wojtyszką, Magdaleną Łazarkiewicz oraz kolejny już raz z Zanussim. Dostała też rolę w kilku serialach, z których najdłużej grała w "Samym Życiu". Magdalenie Zawadzkiej przez lata, nawet w czasie najintensywniejszej gry, udało się pogodzić występy w filmach z pracą w teatrze. Na swoim koncie ma wiele występów, w których pokazała swój kunszt jako aktorka teatralna. Do najbardziej znamiennych kreacji należą: Lady Makbet u Wajdy czy Kasia w "Poskromieniu złośnicy" czy też Ofelia w "Hamlecie" u Holoubka.

Magdalena Zawadzka - filmografia

Magdalena Zawadzka w przeciągu swojej długoletniej kariery zagrała w wielu filmach i spektaklach słynnych reżyserów, które stały się popularne w całej Polsce, ale także z innych, tych mniej znanych produkcjach. Aktorka wystąpiła między innymi w następujących produkcjach:

  • 1962: "Spotkanie w Bajce"
  • 1964: "Zakochani są między nami"
  • 1965: "Wojna domowa"
  • 1965: "Niedziela sprawiedliwości"
  • 1967: "Kiedy miłość była zbrodnią"
  • 1969: "Pan Wołodyjowski"
  • 1988: "Mistrz i Małgorzata"
  • 1988: "Łabędzi śpiew"
  • 1996: "Opowieści weekendowe: Damski interes"
  • 2015: "Excentrycy"

Magdalena Zawadzka odegrała role również w wielu kultowych polskich serialach, do których możemy zaliczyć:

  • 1997-1998: "Z pianką czy bez"
  • 2002: "Samo życie"
  • 2005: "Plebania"
  • 2007: "Magda"
  • 2008-2009: "39 i pół"
  • 2014: "Prawo"
  • 2015: "Zbrodnia"
  • 2019: "W rytmie serca"
  • Aktorka udzielała również dubbingu w kilku zagranicznych produkcjach:
  • 1955: "Zakochany kundel"
  • 1964: "Noc iguany"
  • 2006: "Mój brat niedźwiedź 2"

 

Zobacz też: Rafał Cieszyński, Michał Żebrowski, Anna Mucha, Julia Kamińska, Dorota Stalińska, Antoni Pawlicki, Piotr Pręgowski, Piotr Grabowski, Janusz Józefowicz, Grażyna Wolszczak, Beata Jankowska-Tzimas, Katarzyna Kozak, Pola Gonciarz, Marcin Troński, Michał Ziembicki, Julia Konarska, Wojciech Paszkowski, Krzysztof Chodorowski, Anna Oberc, Aleksander Sosiński,

 

Wydarzenia

Odkryj nieznaną stronę Magdaleny Zawadzkiej

10.09.2024

FilmyTeatr

Odkryj nieznaną stronę Magdaleny Zawadzkiej

Magdalena Zawadzka - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Magdalena Zawadzka?

Miejscowości, w których Magdalena Zawadzka wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

W jakich produkcjach filmowych Magdalena Zawadzka udzieliła dubbingu?
Magdalena Zawadzka udzielała dubbingu trzykrotnie, w produkcjach takich jak "Mój brat niedźwiedź 2", "Noc iguany" czy "Zakochany kundel".
Jakie nagrody uzyskała Magdalena Zawadzka?
Magdalena Zawadzka w swojej karierze aktorskiej otrzymała kilkanaście nagród filmowych. Została odznaczona między innymi Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Udział w jakim spektaklu stał się rozpoczęciem kariery aktorskiej Magdaleny Zawadzkiej?
Scenicznym debiutem w teatrze Magdaleny Zawadzkiej stał się udział w spektaklu "Spotkanie w Bajce" w roku 1962. Miała wówczas 18 lat.
Kto jest mężem Magdaleny Zawadzkiej?
Magdalena Zawadzka była żoną zmarłego polskiego aktora Gustawa Holoubka. Jej pierwszym mężem był natomiast związany z branżą filmową Wiesław Rutowicz. Razem z Holoubkiem Zawadzka doczekała się syna Jana.
Jakie są słynne cytaty Magdaleny Zawadzkiej?
Magdalena Zawadzka w trakcie wywiadów, wypowiedziała kilka znanych do dziś cytatów, jakich jak: "Na scenie gram postać stworzoną przez autora i mówię cudzym tekstem. A tutaj jestem naprawdę sobą i mówię własnym głosem." czy też "Uważam, że w relacjach międzyludzkich najskuteczniejszy jest angielski styl zachowania."

Fani lubią też

Zobacz też