Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Czerwone Gitary

Czerwone Gitary

Czerwone GitarySzczegółyOpisWydarzeniaCzerwone Gitary - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Gdańsk
członkowie:
Jerzy Skrzypczyk, Arkadiusz Wiśniewski, Mieczysław Wądołowski, Marek Jabłoński, Marcin Niewęgłowski
dyscyplina:
zespół rockowy
social media:

Opis

Czerwone Gitary to jeden z najbardziej znanych polskich zespołów muzycznych. Nie ma w tym żadnej przesady, ponieważ na każdym koncercie Czerwonych Gitar zawsze zjawia się mnóstwo wiernych fanów, w różnym przedziale wiekowym. Grupa ta została założona już w 1965 roku na terenie Gdańska i od tamtej pory z każdym kolejnym rokiem zyskuje coraz większą rozpoznawalność. Zespół specjalizuje się w trzech podstawowych gatunkach muzycznych: rock, bigbit oraz rock'n'roll. Za założenie zespołu odpowiadają Bernard Dornowski, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk, Krzysztof Klenczon oraz Henryk Zomerski. Aktualnie w grupie pozostał jedynie Jerzy Skrzypczyk, któremu towarzyszą Arkadiusz Wiśniewski, Mieczysław Wądołowski, Marek Jabłoński i Marcin Niewęgłowski. Członkami zespołu byli też Seweryn Krajewski, Ryszard Kaczmarek, Wojciech Hoffmann, Dominik Kuta, Jan Pospieszalski, Arkadiusz Malinowski, Dariusz Olszewski, Marek Kisieliński, Artur Chyb oraz Artur Żurek. 

Czerwone Gitary - krótka historia

Poważna kariera muzyczna Czerwonych Gitar zaczęła się jeszcze w 1965 roku, kiedy to zespół postanowił zorganizować pierwszy koncert. Już od pierwszych lat istnienia grupy było wiadomo, że stać ją na osiągnięcie wielkiego sukcesu. Tak też się stało. Artyści zachwycili swoim niesamowitym talentem, zapałem do ciężkiej pracy, ambicją i profesjonalizmem, tworząc kolejne wartościowe numery. Dzięki temu zyskali popularność w całej Polsce. Czerwone Gitary na przestrzeni lat występowały jednak nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie. Grupa jest kojarzona z następującymi wydawnictwami muzycznymi: Sony BMG Deutschland, Muza, Amiga oraz Czerwone Gitary Group. Jeśli chodzi o koncerty w Polsce, muzyków można było już podziwiać m.in. w Kołobrzegu, Ostrołęce, Łomży, Częstochowie, Grudziądzu, Gdańsku, Raciborzu, Gorzowie Wielkopolskim, Brodnicy, Oświęcimiu, Lublinie, Radomiu czy też Zielonej Górze.

Czerwone Gitary - dotychczasowy dorobek muzyczny

Jak łatwo się domyślić, Czerwone Gitary imponują swoim bogatym dorobkiem muzycznym. Warto wspomnieć przede wszystkim o ich wyjątkowych krążkach:

 • "To właśnie my",
 • "Czerwone Gitary (2)",
 • "Czerwone Gitary (3)",
 • "Na fujarce",
 • "Spokój serca",
 • "Consuela",
 • "Rytm ziemi",
 • "Dzień jeden w roku",
 • "Port piratów",
 • "Rote Gitarren",
 • "...jeszcze gra muzyka",
 • "O.K.",
 • "Herz verschenkt",
 • "Jeszcze raz",
 • "Symfonicznie".

Z kolei najbardziej popularne i cenione przez publiczność utwory muzyczne Czerwonych Gitar to: "Płoną góry, płoną lasy", "Ciągle pada", "Nie spoczniemy", "Tak bardzo się starałem", "Biały krzyż", "Kwiaty we włosach", "Czerwona gitara", "Niebo z moich stron", "Historia jednej znajomości", "Anna Maria", "Nie zadzieraj nosa", "Dozwolone do lat 18", oraz "Takie ładne oczy". 

Czerwone Gitary - powiązani artyści i współpraca

W samych Czerwonych Gitarach przewinęło się wielu cenionych artystów, którzy współpracowali ze sobą przez krótszy lub nieco dłuższy czas. Ponadto grupa jest powiązana z takimi artystami, jak: Sarsa, Marcin Kindla oraz Jacek Stachursky.

Czerwone Gitary - nagrody i wyróżnienia

Nadeszła pora na zaprezentowanie informacji o największych nagrodach i wyróżnieniach dla legendarnego polskiego zespołu Czerwone Gitary. Najbardziej prestiżowe laury to:

 • wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu 1968 za piosenkę "Takie ładne oczy",
 • trofeum MIDEM we francuskim Cannes 1969,
 • główna nagroda na KFPP w Opolu 1969 za utwór "Biały krzyż",
 • Marmurowy Krążek 2006.

Z pewnością jest o czym opowiadać, a muzycy wchodzący w skład zespołu Czerwone Gitary mogą być w stu procentach zadowoleni ze swojej kariery i zdobytych trofeów. 

Wydarzenia

Czerwone Gitary - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Czerwone Gitary?
Kiedy i gdzie została założona grupa Czerwone Gitary?
Zespół Czerwone Gitary został założony w 1965 roku na terenie Gdańska.
Jakimi nagrodami i wyróżnieniami może się pochwalić grupa Czerwone Gitary?
Na koncie grupy Czerwone Gitary znajdują się następujące nagrody: wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu 1968 za piosenkę "Takie ładne oczy", trofeum MIDEM we francuskim Cannes 1969, główna nagroda na KFPP w Opolu 1969 za utwór "Biały krzyż" oraz Marmurowy Krążek 2006.
Jakie albumy i utwory muzyczne ma na swoim koncie zespół Czerwone Gitary?
Czerwone Gitary wydały następujące krążki: "To właśnie my", "Czerwone Gitary (2)", "Czerwone Gitary (3)", "Na fujarce", "Spokój serca", "Consuela", "Rytm ziemi", "Dzień jeden w roku", "Port piratów", "Rote Gitarren", "...jeszcze gra muzyka", "O.K.", "Herz verschenkt", "Jeszcze raz" oraz "Symfonicznie". Najbardziej znane utwory to natomiast: "Płoną góry, płoną lasy", "Ciągle pada", "Nie spoczniemy", "Tak bardzo się starałem", "Biały krzyż", "Kwiaty we włosach", "Czerwona gitara", "Niebo z moich stron", "Historia jednej znajomości", "Anna Maria", "Nie zadzieraj nosa", "Dozwolone do lat 18", oraz "Takie ładne oczy".

Fani lubią też

Zobacz też