Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Dorota Stalińska

Dorota Stalińska

Dorota StalińskaSzczegółyOpisWydarzeniaDorota Stalińska - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
71 lat
data urodzenia:
01.06.1953
miejsce urodzenia:
Gdańsk
dyscyplina:
Aktorka filmowa, serialowa, teatralna i dubbingowa
social media:

Opis

Dorota Janina Stalińska urodziła się 1 czerwca 1953 roku w Gdańsku. Jest polską aktorką teatralną i filmową. Dorota Stalińska jest absolwentką III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. W 1976 roku ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Zaraz po otrzymaniu dyplomu rozpoczęła się jej współpraca z Teatrem na Woli, z którym była związana w latach 1976-1981. Dorota Stalińska jest laureatką wielu prestiżowych nagród. W 1979 roku zajęła pierwsze miejsce w Przeglądzie Piosenki Aktorsko-Literackiej, 2 lata później otrzymała nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za najlepszy debiut. W roku 1983 aktorka została wyróżniona za rolę w filmie "Krzyk” i otrzymała nagrodę CIDALC na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Wśród innych znaczących nagród filmowych, które trafiły w ręce Doroty Stalińskiej można wyróżnić: Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki (1984), Srebrny As (1996), Brązowe Lwy Gdańskie (1984).

Dorota Stalińska debiutowała w filmie Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru" w 1976 roku. 4 lata później zagrała główną rolę w obrazie "Bez miłości". W 2001 roku, podczas VI Festiwalu Gwiazd, aktorka odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. Dorota Stalińska to nie tylko zdolna aktorka, ale także poetka i samorządowiec. Do tej pory artystka wydała trzy tomiki wierszy: "Pożyczone natchnienie", "Niewierny czas" oraz "Agape".

Kariera polityczno-społeczna Doroty Stalińskiej rozpoczęła się w 1994 roku, kiedy to po raz pierwszy zasiadła w Radzie Miasta Milanówka. Pełniła również funkcję radnej Sejmiku Samorządowego ówczesnego Województwa Warszawskiego. W 2014 roku z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego została radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Dorota Stalińska, obok Lecha Wałęsy i Jana Pawła II, jest trzecią osobą z Polski, której zdjęcie pojawiło się na okładce amerykańskiego tygodnika "Newsweek". We wrześniu 1984 roku, gazeta ta opublikowała materiał dotyczący światowej popularności fitnessu. Wśród innych krajów, znalazł się tam reportaż z Polski, a jedno ze zdjęć z sesji do artykułu, na którym znajduje się Dorota Stalińska ukazało się na okładce magazynu.

Dorota Stalińska - spektakle

Już na ostatnim roku studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej zaczęła grać na deskach warszawskiego Teatru na Woli. Debiutowała u Tadeusza Łomnickiego rolą Luzzi w "Pierwszym dniu wolności", następnie wcieliła się w Marquitę w "Gdy rozum śpi". W 1981 roku postanowiła opuścić Teatr na Woli. Następnie wystąpiła we Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego jako Eva w "Pannach z Acheronu" Joe Alexa. W 1976 roku Dorota Stalińska zadebiutowała w Teatrze Telewizji rolą Brune u Stanisława Wohla w "Hotelu pod Poległym Alpinistą".

Dorota Stalińska – spektakle 2022

Dorota Stalińska bilety na eBilet.pl! Wyjątkowy talent aktorki  można będzie podziwiać  w spektaklu "Piękna Lucynda" w warszawskim Teatrze 6. Piętro. Sprawdź dostępne bilety na to wydarzenie!

Wydarzenia

Dorota Stalińska - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Dorota Stalińska?

Miejscowości, w których Dorota Stalińska wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Z czego znana jest Dorota Stalińska?
Dorota Stalińska zagrała w wielu produkcjach filmowych i teatralnych. W 1976 roku zadebiutowała w filmie “Człowiek z marmuru", w 1980 roku zagrała główną rolę w filmie “Bez miłości". Grała również w takich filmach, jak: “Niedzielne dzieci", “Ślad na ziemi", “Roman i Magda", “Debiutantka", “Miłość ci wszystko wybaczy", “Seksmisja" i wielu innych.
Kiedy zaczęła się kariera Doroty Stalińskiej?
Kariera Doroty Stalińskiej zaczęła się w 1976 roku, kiedy ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i rozpoczęła współpracę z “Teatrem na Woli".

Fani lubią też

Zobacz też