Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemsun-festivaltaylor-swift-resale-sellspeedland
Home Artysta Marzena Kipiel-Sztuka

Marzena Kipiel-Sztuka

Sprawdź wydarzenia
Marzena Kipiel-SztukaSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

miejsce urodzenia:
Legnica
dyscyplina:
Aktorka serialowa, filmowa i teatralna

Opis

Marzena Kipiel-Sztuka (1965-2024) to urodzona 19 października 1965 roku w Legnicy polska aktorka filmowa i teatralna. Najbardziej znana jest z roli Halinki Kiepskiej w serialu "Świat według Kiepskich", w którym grała od 1999 roku. W życiu prywatnym dwukrotnie była mężatką. Zmarła w 2024 roku.

Marzena Kipiel-Sztuka: pochodzenie i wykształcenie

Marzena Kipiel-Sztuka urodziła się 19 października 1965 roku w Legnicy. Miała siostrę Dorotę. Absolwentka Technikum Budowlanego w Legnicy, a także magister zarządzania zasobami ludzkimi. Była dwukrotnie zamężna. Jej pierwszym mężem był producent filmowy i reżyser Konrad Sztuka. Po 10 latach małżeństwo się rozpadło. Była związana z operatorem filmowym Mariuszem Piesiewiczem, który w 2005 roku zmarł na wylew. W 2007 roku wyszła za mąż po raz kolejny. Została żoną Przemysława Buksakowskiego. Dwa lata później została wdową. Aktorka nie miała dzieci. 

Marzena Kipiel-Sztuka: kino i telewizja

Aktorka występowała na ekranie od 1997 roku. Pojawiła się wtedy w filmie "Charakter". W 1999 roku rozpoczęła pracę na planie serialu "Świat według Kiepskich". Rola pielęgniarki Haliny Kiepskiej przyniosła jej uznanie i popularność. Serial emitowany był do roku 2022 roku. 

 

W 2004 roku Marzena Kipiel-Sztuka pojawiła się w epizodycznej roli w serialu "Fala zbrodni". Zagrała właścicielkę restauracji. Pojawiła się w "Fali zbrodni" również dwa lata później jako matka Asi w odcinku 52. 

 

W 2004 roku aktorka wystąpiła w roli pielęgniarki w serialu "Pierwsza miłość", a w 2007 wystąpiła w filmie "Sztuczki". W 2010 zagrała rolę Marzeny w filmie "Byzuch 2. Rewizyta". W filmie "Kop głębiej" w roku 2012 podjęła się roli Darii Nowak. 

 

Pojawiła się w 2019 roku w filmie "Fighter" jako pielęgniarka. W tym samym roku zagrała Genowefę Kopczyk w serialu "Sprawiedliwi - Wydział Kryminalny". W 2021 aktorka wystąpiła w programie "Kabaret na żywo. Klinika skeczów męczących" oraz w dreszczowcu "1:11" jako Janina. 

 

2022 rok przyniósł aktorce rolę Grażyny Kulikowskiej w filmie "Miłość jest blisko" oraz ciotki Horsta w "Behawioryście". Aktorka wystąpiła także w dubbingu. Podkładała głos czarownicy w filmie animowanym "Jak uratować mamę"

Marzena Kipiel-Sztuka: teatr

Marzena Kipiel-Sztuka przez lata była związana z teatrem. W 1991 roku zdała egzamin eksternistyczny Związku Artystów Scen Polskich dla aktorów dramatu. W latach 1987-1989 była suflerem w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Występowała w Teatrze Dramatycznym w Legnicy w latach 1989-2000. 

 

Na przełomie lat pojawiła się w wielu spektaklach. W 1990 była Salową-Sanitariuszką w "Szpitalu rejonowym" oraz Cyganką w "Czerwonych pantofelkach". W 1991 roku wystąpiła jako Tarka w "Przygodach młynka do kawy" oraz Maryja Panna w "Henryku Pobożnym". Pojawiła się również jako Marta w "Julii do Williama" oraz Valentina de Pellinee w spektaklu "Jan Maciej Karol Wścieklica". Zagrała również we "Francuskiej sałatce". W 1992 roku wystąpiła jako służąca w "Tatrze weneckim" oraz Koko Marimba w "Wyspie nutożerców". Była też kaczką w "Miss baśni i bajek". W roku 1993 grała w spektaklach "Do Europy na czworakach", "Niemej lekcji" (jako służąca) oraz "Powrocie smoka" (jako Palula). 

 

W 1994 roku aktorka pojawiła się w "Radiu oszołomów". Wystąpiła również w spektaklu "Królowa śniegu". Zagrała w nim kilka ról: rozbójniczki, wrony, diabła i narcyza. Rok później wystąpiła w "Trzech muszkieterach" oraz "Narkotykach", a także "Bajce o Latających Kamieniach" (jako Ziggy). W 1996 roku wystąpiła w sztuce "Zagraj to jeszcze raz, Sam", jako Nancy oraz w spektaklach "Zły", "Król Maciuś Pierwszy" i "Panna Tutli-Putli". Była też pokojówką w sztuce "Don Kichot uleczony", matką w "Śpiewie masek", Krasnoludkiem I w "Tajemniczym świecie braci Grimm", Walerią w "Korolianie", II królową w spektaklu "Trzej królowie", matką w "Kordianie" i Urso w spektaklu "Axur, król Ormus".

Marzena Kipiel-Sztuka: ciekawostki

Marzena Kipiel-Sztuka lubiła i potrafiła śpiewać, co nie raz udowodniła. Pojawiła się w programie "Jak oni śpiewają" w 2007 roku. Zajęła w nim 5. miejsce. Stworzyła również własny recital pt.: "Życie nie jest kiepskie". Została uhonorowana nagrodą "Kryształowego Granata" na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. Otrzymała nagrodę dla najkomiczniejszej aktorki w sezonie 2013/2014. Często wspierała akcje charytatywne. 

 

 

Zobacz też: Łukasz Nowicki, Aneta Zając, Jakub Józefowicz, Małgorzata Potocka, Marcin Mroczek, Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Tomasz Dedek, Bartłomiej Topa, Klaudia Halejcio, Waldemar Błaszczyk, Sławomira Łozińska, Michał Rosiński, Dorota Nowakowska, Marcel Borowiec, Lidia Stanisławska, Katarzyna Pakosińska, Monika Fronczek, Monika Dryl, Maria Ciunelis,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kiedy urodziła się i zmarła Marzena Kipiel-Sztuka?
Marzena Kipiel Sztuka urodziła się 19 października 1965 roku. Zmarła natomiast w roku 2024.
Gdzie urodziła się Marzena Kipiel-Sztuka?
Aktorka przyszła na świat w Legnicy.
Jaką szkołę ukończyła aktorka?
Aktorka była absolwentką Technikum Budowlanego w Legnicy. W 1991 roku zdała egzamin eksternistyczny Związku Artystów Scen Polskich dla aktorów dramatu.
Jaka rola przyniosła jej największą popularność?
Największą popularność przyniosła jej rola pielęgniarki Haliny Kiepskiej w serialu "Świat według Kiepskim", który pojawił się w telewizji w 1999 roku.
Co poza aktorstwem było pasją aktorki?
Marzena Kipiel-Sztuka potrafiła śpiewać. W 2007 roku wzięła udział w I edycji muzycznego programu "Jak oni śpiewają". Zajęła w nim 5. miejsce. Stworzyła też własny recital o nazwie "Życie nie jest kiepskie".

Fani lubią też

Zobacz też