Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Friction

Friction

FrictionOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

DJ Friction, czyli Ed Keeley to światowa legenda muzyki elektronicznej. Ten znany na całym świecie artysta zaczynał swoją karierę, już w 1998. DJ od lat tworzy swoją muzykę i słynie z remiksów najbardziej znanych artystów — Childish Gambino, Wretch 32 & Example czy Gorillaz. Obecnie, przez fanów muzyki elektronicznej, uważany jest za króla gatunku drum & bass. DJ Friction jest także producentem muzycznym, posiadającym własną wytwórnię płytową  o nazwie Shogun Audio. 

Friction - początki i pierwsze poważne sukcesy

Ed Keeley pochodzi z Brighton w Anglii. Swoją karierę zaczynał, już jako młody chłopak, współpracując z lokalnymi producentami — Stakka i K-Tee. DJ swój pierwszy album muzyczny wydał w 1998, nadając mu tytuł Critical Mass. Nikt się nie spodziewał, że artysta w tak krótkim czasie osiągnie taki sukces. Niedługo po wydaniu debiutanckiego albumu, zaczął tworzyć swoją muzykę  w wytwórniach Valve, Tru Playaz, Trouble On Vinyl, 31 Records, Hospital, Charge i Renegade Hardware. Został także założycielem swojej własnej wytwórni Shogun Audio. W 2007 artysta wydał jeden z najbardziej znanych utworów Back To Your Roots Remix. 10 stycznia 2012 roku jego piosenka Led Astray została okrzyknięta przez Zane Lowe z BBC Radio najgorętszym nagraniem świata.

Friction - kariera radiowa

W 2012 roku DJ Friction rozpoczął prowadzenie autorskiej audycji w BBC Radio, a następnie w BBC Radio 1Xtra. Tematyka programu była ściśle związana z muzyką elektroniczną i gatunkiem drum & bass. Audycja zyskała światową sławę. W listopadzie 2017 roku DJ zdecydował się oddać program w ręce nowego gospodarza Rene LaVice. Friction prowadził program przez ponad 5 lat. W tym czasie udało mu się zarazić miliony ludzi miłością do muzyki elektronicznej.  Oprócz tego, artysta był stałym gościem w audycjach Annie Mac, Mistajama i Danny’ego Howarda. 

DJ Friction - współpraca

Owocna kariera Frictiona związana jest ze współpracą z Example — piosenkarzem, raperem i autorem tekstów.  Artyści wspólnie stworzyli takie hity jak Led Astray, Long Gone Memory i Snakeskin. Jednak nie była to jedyna współpraca. Oprócz tego Friction działał również z angielskim muzykiem elektronicznym Skream. Muzycy w 2013 roku wspólnie stworzyli utwór Kingpin, do którego przyłączyli się także Scrufizzer, P Money i Riko Dan.

DJ Friction jako FineArt i kolejna wytwórnia muzyczna 

W 2015 roku DJ Friction odszedł od drum & bassu, poświęcając się gatunkowi bliższemu do house'u. Od tego czasu artysta funkcjonował pod nazwą FineArt. Jego pierwszy utwór pod pseudonimem został wydany przez Sony Music Entertainment. Piosenka nosiła tytuł Ruffneck. Od tamtej pory powstawały kolejne single, między innymi I Don’t Wanna Rush. W międzyczasie artysta zaczął współpracę z My Nu Leng. Muzycy wspólnie otworzyli nową wytwórnię płytową o nazwie Maraki Records. Pierwszym owocem wytwórni był znany utwór In Too Deep

 

Friction w 2016 roku założył kolejną wytwórnię płytową Elevate Records. Sukces zwieńczył wydaniem utworu Dare (Hold It Down), utwór stanowił tytuł nowego albumu artysty Dare EP. W późniejszych latach zaczął wydawać muzykę takich artystów jak Turno, Kanine i Macky GeeW 2018 roku DJ wydał album Connections, który został mianowany przez magazyn Mixmag albumem miesiąca. 

Jakie nagrody zdobył DJ Friction?

DJ Friction zdobył wiele nagród i wyróżnień między innymi jako Najlepszy debiutant w konkursie Drum&Bass Arena Awards 2002, Najlepszy przełomowy DJ na Knowledge Awards 2003, Najlepszy debiutant na Accelerated Culture Awards, Najlepszy DJ na MTV Romania Awards 2007. Oprócz tego artysta zajął drugie miejsce w kategorii Najlepszy DJ na Drum & Bass Awards 2009, Najlepszy DJ na Drum & Bass Awards 2011 i w kategorii Najlepszy DJ na Drum & Bass Awards 2013. DJ na swoim koncie ma także wyróżnienia za działalność radiową - Najlepszy program radiowy za audycję BBC Radio 1 na Drum & Bass Awards 2013 i Najlepszy program radiowy za audycję BBC Radio 1 na Drum & Bass Awards 2014.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Friction: Mind Against, Baasch, TERR, Paula Temple, Ben Böhmer, Âme b2b Dixon, Peach, Monster, Len Faki, Sevdaliza, Catz N Dogz, Robert Hood, Kas-st, I Hate Models, Aksamit, BCee, Kasra, The Blaze, Dr Rubinstein, WhoMadeWho, Octo Octa, Adriatique, DJ Holographic, LSDXOXO, Something Something, Cormac, Hot Since 82, Solomun, Alignment, Bicep, DJ Fresh, Roi Perez, Harriet Jaxxon, Gorgon City,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Od którego roku DJ Friction funkcjonuje na rynku muzycznym?
Muzykfunkcjonuje już od 1998 roku. Swój pierwszy album muzyczny nazwał "Critical Mass".
Jaki jest najnowszy singiel DJ Friction?
Najnowszy singiel Friction pochodzi z 2022 roku i nosi nazwę "Believer".
Jakie są popularne utwory DJ Friction?
Popularne utwory artysty to "Your Love", "By Your Side", "Good to Me", "Falling Down", "Believer", "I Need To Feel", "Set Me Free", "Back To Your Roots", "Find Our Way" i "Now or Never".

Fani lubią też

Zobacz też