Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta WhoMadeWho

WhoMadeWho

WhoMadeWhoOpisWydarzeniaWhoMadeWho - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

WhoMadeWho to duńskie trio pochodzące z Kopenhagi łączące w swojej muzyce taneczne disco, indie-pop i techno. Członkowie zespołu to Tomas Barfod, Jeppe Kjellberg i Tomas Hoffding. Zespół założony został w 2003 roku. Na koncertach grali obok takich gwiazd jak Daft Punk, Hot Chip czy Justice. Ich najbardziej popularne utwory to Keep Me In My Plane", "Inside World" czy "Heads Above".

Kariera WhoMadeWho

Pierwsze demo powstało podczas jednego jam session, a dokładniej w 3 godziny. Muzycy zdecydowali się rozesłać nagrane utwory do pięciu znaczących wytwórni. Pierwszą odpowiedź otrzymali już po tygodniu – była to niemiecka Gomma Records zainteresowana współpracą z artystami. Muzycy dość szybko wymyślili nazwę WhoMadeWho i podpisali pierwszy kontrakt. Ich debiutancki album zatytułowany "WhoMadeWho" pojawił się w 2005 roku. W następnych latach zespół wypuścił wiele nowych singli, a także dwa albumy studyjne – "The Plot" (2009) i "Knee Deep" (2011). Rok 2012 przyniósł kolejne sukcesy, a jego zwieńczeniem była kolejna płyta zatytułowana "Brighter". Co można zauważyć, słuchając artystów to fakt, że nie lubią nudy i monotonii. Każdy kolejny album wzbogacony jest o nieco nowe style i inspiracje. Słychać to w "Dreams" – piątym albumie studyjnym wydanym w 2014 roku. Fani docenili nowe brzmienia, a płyta znalazła się na 8 miejscu duńskiego rankingu Hitlisten. 

 

Muzyka WhoMadeWho wciąż ewoluuje, wykracza poza schematy, łączy wiele wpływów i dźwięków, dzięki czemu muzycy wciąż zaskakują nowymi eksperymentami. Pozytywna energia i kreatywne podejście do komponowania muzyki elektronicznej z instrumentami takimi jak gitara elektryczna, basowa, czy też dzwonki skutkują pomysłowymi i intrygującymi kombinacjami, które uwielbiają fani zespołu.

Koncerty i festiwale

WhoMadeWho zyskał popularność dzięki pamiętnemu występowi na festiwalu Benacassim w  2007 roku. O ich sukcesie przesądził poniekąd przypadek – muzycy pojawili się na scenie w ostatniej chwili jako zastępcy zespołu Klaxons, którego lot został opóźniony, przez co artyści nie mogli pojawić się na festiwalu. WhoMadeWho doskonale wykorzystali okazję, jaką dał im los, i zagrali jeden z najważniejszych koncertów w historii zespołu. Wchodząc na scenę, wykrzyczeli pamiętne słowa "Cześć, jesteśmy Klaxons! Z Danii".

 

Zespół ma na swoim koncie inne koncerty, które zapisały się na kartach muzycznej historii. 21 lutego 2014 roku WhoMadeWho razem z Arisą zagrali piosenkę Cuccurucu na Festiwalu w Sanremo we Włoszech. Występ był hołdem złożonym dla Franco Battiato – słynnego włoskiego piosenkarza. Artyści mieli okazję występować w nietypowych miejscach. Jedną z takich lokacji była starożytna świątynia Abu Simbel w Egipcie, gdzie zagrali w 2021 roku. W minionych latach zespół wystąpił na licznych festiwalach m.in.: Roskilde, Sonar, a także Melt!. Muzycy pojawili się również na największych imprezach w prestiżowych klubach, takich jak Watergate Berlin, Cityfox New York City czy Uberhaus Beirut. W Polsce zespół zagrał na Audioriver Festival, który odbył się w dniach 29-31 lipca 2022 roku w Płocku.

Współprace

WhoMadeWho ma na koncie wiele współprac z producentami, wytwórniami oraz innymi artystami. Zespół podpisał kontrakty z licznymi międzynarodowymi wytwórniami, takimi jak: Life And Death, Kompakt, Ellum Audio, czy też Innervisions. Zespół zagrał u boku wielu współczesnych muzyków i gwiazd sceny muzycznej m.in.: z Daft Punk, Soulwax, Justice, LCD Soundsystem oraz Hop Chip. Wspólne trasy koncertowe przełożyły się na wzrost popularności muzyków. Zaczęli oni wzbudzać coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród słuchaczy, ale również innych muzyków. Przykładowo Josh Homme z Queens of Stone Age wykonał cover piosenki "Space for Rent", a nawet kilku artystów poprosiło o zremiksowanie ich utworów.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi WhoMadeWho: Mind Against, Baasch, TERR, Paula Temple, Ben Böhmer, Âme b2b Dixon, Peach, Monster, Len Faki, Sevdaliza, Catz N Dogz, Robert Hood, Kas-st, I Hate Models, Friction, Aksamit, BCee, Kasra, The Blaze, Dr Rubinstein, Octo Octa, Adriatique, DJ Holographic, LSDXOXO, Something Something, Cormac, Hot Since 82, Solomun, Alignment, Bicep, DJ Fresh, Roi Perez, Harriet Jaxxon, Gorgon City,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

WhoMadeWho - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi WhoMadeWho?

Miejscowości, w których WhoMadeWho wystąpi w najbliższym czasie: Łódź.

Jak nazywają się członkowie zespołu?
Założycielami i obecnymi członkami zespołu są Tomas Hoffding, Jeppe Kjellberg i Tomas Barfod
Jak się nazywa ostatnia płyta?
Ostatnio wydaną płytą jest album zatytułowany Through The Walls, który ukazał się w 2018 roku. Łączy on różnorodne wpływy oraz unikalne dźwięki, dlatego został ciepło przyjęty przez fanów niezależnej muzyki elektronicznej.
Czy WhoMadeWho występuje na imprezach klubowych?
WhoMadeWho to zespół mocno powiązany ze światem klubowym – gdzie ich występy przeradzają się w energiczne imprezy taneczne, wzbogacone o zjawiskowe efekty wizualne.
Jak poznali się artyści?
Wszystko rozpoczęło się od znajomości Jeppe Kjellberga i Tomasa Barfoda. Przed powstaniem WhoMadeWho grali oni w domowym zespole. Tomas był DJ-em, a Jeppe grał na gitarze. W tym samym czasie Tomas Hoffding i Jeppe grali razem na weselach i w ten sposób zarabiali na życie. Jednego dnia wszyscy muzycy postanowili się spotkać i od razu nagrali demo, które następnie rozesłali do wytwórni.
Jaką muzykę tworzy WhoMadeWho?
Zespół łączy wpływy wielu gatunków m.in.: pop, indie rock, muzyki elektronicznej, a także dance punk.

Fani lubią też

Zobacz też