Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfame-mmaaudioriversun-festival

Baasch

Sprawdź wydarzenia
BaaschOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Baasch to urodzony w Warszawie polski producent muzyki elektronicznej, wokalista i twórca tekstów. Komponuje muzykę alternatywną w stylu indie popu i synth popu. Był liderem zespołu Miennta, którego koncerty odbywały się w takich warszawskich klubach, jak: Enklawa, Jazzgot, Piekarnia, Piwnica pod Harendą, Labo, Paragraf 51, czy Jadłodajnia Fizozoficzna. Następnie występował z grupą Plazmatikon. Od 2017 roku koncertuje wraz ze swoim zespołem w składzie: Robert Alabrudziński – perkusja, Tomasz Mreńca – skrzypce, Alek Żurowski – synthesizer. Na początku kariery muzyk tworzył teksty w języku polskim, później zaczął komponował po angielsku, by w 2020 roku powrócić do śpiewania w rodzimym języku.

Muzyczne inspiracje artysty

Jak twierdzi Baasch jego muzycznym natchnieniem był szwedzki zespół The Knife. „Oni zrewolucjonizowali moje myślenie o muzyce ... Przesunęli mi granicę dotyczącą tego, co jest poprawne- mówi artysta. Istniejący w latach 1999-2014 duet muzyczny The Knife tworzyło rodzeństwo Karin Dreijer Andersson i Olof Dreijera. W 2003 roku tandem został zwycięzcą nagrody Grammis jako najlepszy zespół popowy. W innym miejscu Baasch wyraża także uznanie dla polskich artystów: Od dziecka ceniłem Kasię Nosowską, bardzo lubię też teksty Marysi Peszek i Fisza – wyjawia w jednym z wywiadów z 2020 roku. Z kolei krytycy muzyczni porównują twórczość Baascha do takich grup jak Trust, czy Depeche Mode.

Kariera muzyczna Baascha

W 2013 roku Baasch wydał swój pierwszy minialbum pt. Simple Dark Romantic Songs, zawierający cztery utwory, do których sam ułożył teksty. Kolejnym jego dokonaniem muzycznym było zaaranżowanie ścieżki dźwiękowej do filmu Płonące wieżowce w reżyserii Tomasza Wasilewskiego, w którym wykorzystano dwa nagrania z w/w albumu. W 2014 roku artysta zawarł kontrakt z wytwórnią muzyczną Nextpop Songwriters’ Label. Jego pierwszą płytę poprzedziły dwa single - Siamese Sister i Several Gods zapowiadające bardziej oddalony od naturalnych dźwięków nurt komponowanej muzyki.

 

Na początku 2015 roku światło dzienne ujrzał pierwszy krążek Baascha zatytułowany Corridors. Zamieszczone na nim utwory potwierdzają zmianę muzycznego trendu stylistycznego. Silne, powolne basy przeplatają się tutaj z nieustabilizowanymi wysokimi brzmieniami. Rok później ukazał się album pod tytułem Re_Corr z remiksami nagrań wokalisty. Zremiksowane wersje utworów wykonali m.in. Agim, Mooryc, Teielte, Rysy i Zamilska.

W kwietniu 2017 roku do sprzedaży trafiła trzecia autorska płyta Baascha pt. Grizzly Bear With A Million Eyes zawierająca takie kawałki, jak Kind of Coma, czy Dare To Take. W tym drugim utworze swojego głosu udzieliła Mary Komasa, a gościnnie wystąpił również Miron Grzegorkiewicz z formacji Jaaa! Można tutaj wyraźnie zauważyć, że Baasch zmienił specyfikę swojej twórczości z atmosfery mroku na bardziej taneczne brzmienia.

W maju 2020 roku muzyk zawarł kontrakt z wytwórnią PIAS, która wydała jego pierwszy polskojęzyczny album studyjny zatytułowany Noc. Rok później Baasch otrzymał za niego nagrodę Fryderyka 2021 w kategorii Album roku Elektronika. Znalazły się w nim takie utwory, jak Miasto, Brokat i Cienie będące odzwierciedleniem emocjonalnego zagubienia współczesnego człowieka, jego niepokojów, a wręcz zmagania się z problemami egzystencjalnymi.

Z kim współpracuje i występuje artysta?

Baasch współpracuje z cenionym producentem muzycznym Wojciechem Urbańskim. Współtworzył kompozycje z wieloma znanymi zespołami i artystami, takimi jak: Bokka, Novika, Venter, czy Rubber Dots. W roku 2015 wokalista wystąpił razem z zespołem Rysy w trzech utworach zamieszczonych na ich  płycie. W mającym gwiazdorską obsadę albumie pod tytułem Traveler pojawiła się także Justyna Święs z duetu The Dumplings oraz Piotr Zioła. Z kolei w 2017 roku muzyk udzielił swojego głosu w utworze Jellyfish Piotra Bejnara i kompozycji On The Way autorstwa duetu Sotei.

Zagraniczne i krajowe występy Baascha

Artysta ma na swoim koncie kilka występów w Chinach, Francji, Niemczech, Islandii, Rumunii oraz na Litwie i Węgrzech. Na krajowej scenie muzycznej Baasch miał swoje koncerty m.in. podczas Open’er Festival w Gdyni, Orange Warsaw Festival, Free Form Festival, Audioriver w Płocku, czy na festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. Latem 2021 roku artysta wystąpił na takich imprezach, jak Letnie Brzmienia, Lato na Pradze, czy WROsound.  Baasch wystąpił podczas 15. edycji Audiodriver Festival 2022, który odbył  się w 2022 roku w Płocku. 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Baasch: Mind Against, TERR, Paula Temple, Monika Brodka, Zdechły Osa, Ben Böhmer, Âme b2b Dixon, Peach, Monster, Len Faki, Sevdaliza, Catz N Dogz, Robert Hood, Kas-st, Pezet, I Hate Models, Friction, Aksamit, BCee, Kasra, The Blaze, Dr Rubinstein, WhoMadeWho, Igo, Octo Octa, Ørganek, Adriatique, DJ Holographic, LSDXOXO, Something Something, Cormac, Hot Since 82, Novika, Solomun, Margaret, Alignment, Bicep, DJ Fresh, Roi Perez, Natalia Przybysz, Harriet Jaxxon, Gorgon City,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też