Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Amorphis

Amorphis

AmorphisOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Grupa Amorphis powstała w 1990 roku. Jej głównym pomysłodawcą był perkusista Jan Rechberger. Już po 2 latach działalności Amorphis wydał swój pierwszy album studyjny, który szybko odbił się szerokim echem w całej Skandynawii. Pierwsze lata działalności zespołu były ściśle związane z Helsinkami - stolicą Finlandii - jednak z biegiem lat skład grupy ulegał mocnym roszadom, w efekcie czego zespół zaczął tworzyć w niemal całej Finlandii. Początkowo Amorphis był fanem muzyki death doom, aczkolwiek z czasem jego preferencje się zmieniły i zespół wraz z rozwojem zaczął stawiać na coraz bardziej odważne dźwięki. 

Kto tworzy zespół Amorphis?

W chwili obecnej w skład zespołu Amorphis wchodzi sześciu różnych członków. Główną postacią, odpowiedzialną za kwestie wokalne, jest Tomi Joutsen. Działa on w zespole od 2005 roku i jest bezsprzecznie najbardziej rozpoznawalną osobą w całym Amorphis. Wyjątkowe brzmienia zespołu są jednak determinowane w głównej mierze przez gitarę elektryczną. W zespole Amorphis za granie na niej odpowiadają dwie osoby - Esa Holopainen oraz Tomi Koivusaari. Obydwie te postaci są związane z Amorphis od początku jego powstania, dlatego też cieszą się one świetnymi opiniami w społeczeństwie. Wielu fanów ma też popularny "Oppu", który w zespole jest odpowiedzialny za granie na gitarze basowej. Dopełnieniem zespołu jest Santeri Kallio, grający na instrumentach klawiszowych, oraz wcześniej wspomniany Jan Rechberger, który po dziś dzień gra na perkusji. 

Jakie albumy wydał zespół Amorphis?

Debiut Amorphis na dużej scenie muzycznej miał miejsce w 1992 roku, kiedy to zespół wydał płytę "The Karelian Isthmus". Choć był to pierwszy poważny album zespołu, to bardzo szybko przypadł słuchaczom do gustu i sprzedał się on w dużej liczbie egzemplarzy. Kolejny album, "Tales from the Thousand Lakes", również spotkał się z ciepłym przyjęciem fanów i krytyków. Pierwszy poważny sukces grupy Amorphis przypadł jednak na rok 1996, kiedy to ekipa ta wydała płytę "Elegy". W mgnieniu oka stała się ona największym hitem Amorphis, będąc żywym potwierdzeniem gigantycznego talentu wszystkich artystów. W 2006 roku grupa Amorphis doczekała się pierwszej złotej płyty. "Eclipse" odniósł tak gigantyczny sukces, że zaczęto o nim mówić nie tylko w Skandynawii, ale też w całej Europie. Swój ostatni album Amorphis wydał w 2018 roku, jeszcze przed początkiem pandemii. Wiele wskazuje jednak na to, że "Queen of Time" nie jest ostatnim akordem w karierze zespołu i najprawdopodobniej wkrótce doczekamy się kolejnych głośnych premier. 

.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Z jaką wytwórnią najchętniej współpracuje Amorphis?
Zespół Amoprhis szczególnie mocne relacje wiążą z wytwórnią Relapse Records.
Jak nazywają się byli wokaliści zespołu?
Byłymi wokalistami są Pasi Koskinen oraz Ville Tuomi.

Fani lubią też

Zobacz też