Na czasie

voucher-kinowy-heliosopener-festivaldawid-podsiadlohans-zimmerbody-worlds-vitalagnieszka-chylinska
Home Artysta Paul Kalkbrenner

Paul Kalkbrenner

Paul KalkbrennerOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Paul Kalkbrenner to jeden z najbardziej rozpoznawalnych niemieckich DJ-ów. Na jego koncert w Berlinie przyszło ponad 350 000 ludzi! W Polsce występował już trzykrotnie – i za każdym razem gromadził tłumy fanów muzyki klubowej. Mówi się o nim, że jest on pierwszym w historii artystą, który legalnie wykorzystał w swoim utworze sample Jefferson Airplane.

Kim jest Paul Kalkbrenner?

Niemiecki DJ i producent, który od prawie dwóch dekad jest obecny na scenie muzycznej. Przez ten czas przeszedł on więc do historii berlińskiej sceny techno, gdzie był związany m.in. z legendarną stajnią BPitch Control, którą założyła Ellen Allien. Urodzony w 1977 r. w Lipsku artysta dorastał w Berlinie-Lichtenberg. Obecnie mieszka w Berlinie-Friedrichshain i ma na swoim koncie 3 płyty, kilkanaście singli oraz soundtrack do filmu Berlin Calling. Muzyk pojawia się na największych festiwalach muzycznych, w tym: Mayday, Nature One, SonneMondSterne, Melt!, Fusion, Welcome to the Future. Można go również spotkać w największych klubach elektro świata – w tym m.in. Womb (Tokyo), Fabric (Londyn), Rex (Paryż), Macumba (Madryt), Nitsa (Barcelona), oraz berlińskich Tresor, Watergate i Panorama Bar. Co ciekawe, Paul Kalkbrenner wystąpił również w filmie Berlin Calling, gdzie zagrał główną postać – uzależnionego od narkotyków DJ-a.

Życie prywatne

Paul Kalkbrenner urodził się w 1977 r. w Lipsku na terenie Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Pochodzi z dziennikarskiej rodziny – tym właśnie zajmowali się jego rodzice – Jörn Kalkbrenner i Carly Eisel. Z kolei jego dziadek – Fritz Eisel - był znanym malarzem. W życiu Paula jest jeszcze jeden Fritz – jego młodszy brat i znany niemiecki DJ Fritz Kalkbrenner. Od kilku lat, a dokładniej od 25 sierpnia 2012 r. Paul Kalkbrenner jest żonaty – jego wybranką została pochodząca z Rumunii Ana Simina Grigoriu (DJane). Para ma córkę Isabell Amelie.

Kariera

Muzyk dorastał  w Berlinie Wschodnim – miał 12 lat w momencie zburzenia muru berlińskiego, co miało wpływ na jego twórczość. We wczesnych latach 90. Paul Kalkbrenner występował w legendarnych już teraz klubach E–Werk, Planet i Whale. W 1999 r rozpoczął on współpracę z oficyną wydawniczą BPitch Control, która należała do Ellen Allien. Wtedy również powstała jego pierwsza EP–ka Friedrichshain, jednak to dopiero w 2001 r. ukazał się album – a w zasadzie nawet i dwa. Mowa o Superimpose i Time, które ukazały się w 2001 r. Do 2018 r. wydał ich już natomiast jedenaście.

Berlin Calling

Propozycję do zagrania w tym filmie Paul Kalkbrenner otrzymał w 2008 r. od Hannes Stöhra – niemieckiego reżysera, a przy okazji i wielbiciela muzyki Kalkbrennera. Okazało się również, że artysta jest nie tylko idealnym twórcą ścieżki dźwiękowej, ale i sprawdzi się w roli głównego bohatera. Jako DJ i producent muzyki techno idealnie nadawał się do tego, by zagrać berlińskiego DJ Ickarusa, który walczy z uzależnieniem. Popis umiejętności muzycznych Paula Kalkbrennera można usłyszeć w utworze Sky and Sand, który skomponowano specjalnie na potrzeby filmu. Co więcej, to niejedyna przygoda artysty z kamerą. W 2010 r. wyszło DVD, które miało podsumować jego pierwszą, solową trasę koncertową. Premiera filmu przysporzyła sławy DJ-owi oraz sprawiła, że album o tej samej nazwie wkrótce potem został nagrodzony podwójną platyną!

Paul Kalkbrenner Musik

Po sukcesie, jaki muzyk odniósł udziałem w filmie Berlin Calling, Paul Kalkbrenner zadecydował o tym, by spróbować swoich sił z własną wytwórnią. Nie była to lekka decyzja – po 10 latach zamierzał opuścić BPitch Control. Jak się jednak okazało, stworzenie Paul Kalkbrenner Musik bardzo mu się opłaciło. Wkrótce potem wyruszył on bowiem w trasę koncertową po dwunastu miastach. Wytwórnia Paula doczekała się współpracy z wieloma świetnymi DJ-ami oraz ponad 100 000 sprzedanych płyt.

Paul Kalkbrenner gwiazda, która nie gaśnie

W 2020 r. Paul Kalkbrenner trafił do zestawienia serwisu DJ Mag Top 100 DJ-ów, gdzie znalazł się na 91. miejscu. Co więcej, mimo iż jest on obecny na scenie muzycznej od ok. 20 lat – jego kariera muzyczna nabrała rozmachu dopiero niedawno. Wszystko za sprawą albumu Parts of Live, który ukazał się w 2018 r. Jest to 7. album studyjny muzyka, który sprzedał się w tysiącach egzemplarzy. Mimo iż od kilku lat nie wydal on kolejnego albumu – w dalszym ciągu koncertuje on po klubach na całym świecie.

Parts of Life

To ostatni z albumów tego światowej sławy berlińskiego DJ-a, który ukazał się w 2018 r. Jak się również okazuje, data ta nie była przypadkowa – jej premiera odbyła się w 10 lat po wydaniu Berlin Calling. Najmłodszy z albumów artysty spotkał się z dużą aprobatą fanów muzyki elektronicznej. Artysta zostawił na płycie 15 utworów z roboczymi, numerycznymi nazwami. Tworzą one klimat, jakiego nie znajdziemy nigdzie indziej – i to od pierwszych sekund trwania utworów. Nie da się również zaprzeczyć temu, że tak jak zawsze w przypadku Kalkbrennera i po tej płycie można spodziewać się ogromnej dawki świetnego techno.

Źródło zdjęcia: Wikipedia, Sven Volkens, CC BY-SA 4.0

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też