Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

T.Love

T.LoveSzczegółyOpisWydarzeniaT.Love - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Częstochowa
dyscyplina:
Zespół rockowy, punkrockowy
social media:

Opis

T.Love to założony w Częstochowie w 1982 roku polski zespół muzyczny. Przez lata jego twórczość skupia się głównie na muzyce w rockowej, rocku alternatywnym i punk rocku. W swojej twórczości korzystali również ze stylistyki reggae, pop rocka, glam rocka. Obecnie w skład zespołu wchodzą: Muniek Staszczyk (śpiew i gitara basowa), Jan Benedek (gitara), Jacek "Perkoz" Perkowski (gitara), Paweł Nazimek (gitara basowa), Sidney Polak (perkusja). Przez lata działalności zespół zdobył sympatię, uznanie i grono wiernych fanów. Niemal każda z ich płyt uzyskała status złotej płyty, zaś album "Love, Love, Love - The Very Best T. Love" pokrył się platyną. W 2017 roku zespół zawiesił działalność, jednak w 2022 został ponownie reaktywowany z okazji 40-lecia jego istnienia.

Historia zespołu T.Love

T.Love to obecnie jeden z najpopularniejszych polskich zespołów. Ich historia zaczyna się jednak w 1982 roku, gdy czterech licealistów z Częstochowy postanawia założyć własny zespół o nazwie Teenage Love Alternative. Swoje pierwsze występy przed publicznością grupa odbywała w szkole, a także lokalnym domu kultury Stradom w rodzinnej Częstochowie. Na dużej scenie zadebiutowali w 1983 roku na festiwalu w Jarocinie. Rok później, w 1984 roku wydali swoją pierwszą kasetę "Nasz Bubelon". Ich popularność rosła, znaleźli się w gronie topowych zespołów undergrundowych, takich jak Izrael, Dezerter czy Kult. Debiut na komercyjnej liście radiowej spowodował, że zespół pozbył się z nazwy słowa "alternative".

 

Popularność i dobra passa przyniosła też zagrożenia - zespół zaczął mniej tworzyć, a w grę weszły używki, co doprowadziło do jego rozpadu. Muniek Staszczyk wyemigrował do Londynu, jednak wrócił po 8 miesiącach z nowym spojrzeniem na rzeczywistość i napisanymi tekstami piosenek, np. "Warszawa". Wtedy wokalista poznał też Jana Benedka, z którym postanawia wznowić działalność T. Love. W 1991 roku ukazała się płyta "Pocisk miłości", która stała się absolutnym hitem.

 

W 1992 roku wyszedł kolejny album - "King", który przez wielu krytyków uważany jest za najwybitniejszy ze wszystkich. Zespół odnosił liczne sukcesy, zaczął koncertować po całej Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Niemal każda płyta przynosiła nowe hity, które nuciły miliony Polaków. Albumy różniły się co do klimatu, ale podobało się to fanom i dostarczało nowych. Dzięki temu T.Love się nie nudziło, za to zawsze zaskakiwało. 

 

2008 roku wydano składankę "Love, love, love - the very besT.Love", podsumowujący 26 lat istnienia grupy. Płyta zawierała znane i lubiane hity zespołu oraz 2 nowe utwory. Szybko pokryła się platyną. Do najpopularniejszych utworów zespołu należą takie przeboje jak: "King", "Stokrotka", "Chłopaki nie płaczą", "Jest super", "Warszawa", czy "Ajrisz". 

 

W 2016 roku powstał kolejny album, zatytułowany po prostu "T.Love". W 2017 roku zespół zawiesił działalność. 2022 rok to 40 rocznica istnienia zespołu, w związku z którą Muniek Staszczyk ogłosił jego reaktywację. Z tej okazji odbywa się też trasa koncertowa, promująca najnowszy singiel "Pochodnia" oraz album "Hau! Hau!".

Inspiracje

Powstały w latach 80 XX wieku zespół inspirował się na początku modnym wtedy punk rockiem. Ich inspiracją w tamtym czasie były zespoły takie jak The Clash, Buzzcocks, czy The Undertones. Na polskiej scenie imponowali im między innymi Kryzys i Deadlock. Inspiracji było jednak dużo więcej - muzycy słuchali The Beatles, The Rolling Stones, a nawet zespołu ABBA. Mieszanie różnych stylów stworzyły ciekawy i imponujący dorobek. Zespół dorastał i zmieniał się na przestrzeni lat. Zmieniali się muzycy, zmieniała się rzeczywistość, jednak T. Love zawsze starał się zaskakiwać i poruszać ważne oraz aktualne tematy. W ich muzyce nie brakuje mocnych brzmień, melodyjnych piosenek, ballad, czy bardziej tanecznych kawałków. Teksty poruszają ważne kwestie społeczne, historyczne, a także uczuciowe. Z tego powodu są tak bliskie każdemu z nas.

Albumy

 • "Nasz Bubelon" (1984)
 • "Chamy idą" (1985)
 • "Wychowanie" (1989)
 • "Pocisk miłości" (1991)
 • "Dzieci rewolucji" (1992)
 • "King" (1992)
 • "I love you / live" (1994)
 • "Prymityw" (1994)
 • "Częstochowa" (1995)
 • "Al Capone" (1996)
 • "Chłopaki nie płaczą" (1997)
 • "Best.love" (1998)
 • "Antyidol" (1999)
 • "Model 01" (2001)
 • "T. Live" (2003)
 • "I Hate Rock'n'Roll" (2006)
 • "Love, Love, Love - The Very Best T. Love" (2008)
 • "TLovestory" (2011)
 • "Hau! Hau" (2022)

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi T.Love: The Bill, The Materia, Gutek, Żywiołak, Poparzeni Kawą Trzy, KSU, Koniec Świata, Ga-Ga Zielone Żabki, WaluśKraksaKryzys, Kashell, Terrordome, Moskwa, Blenders, Nocny Kochanek, Romantycy Lekkich Obyczajów, Happysad,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone
“Twój stary chce grać w T.Love”. Historia fenomenu Muńka i spółki

20.06.2024

MuzykaRock

“Twój stary chce grać w T.Love”. Historia fenomenu Muńka i spółki

T.Love - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi T.Love?

Miejscowości, w których T.Love wystąpi w najbliższym czasie: Gdańsk, Kraków.

Kto wchodzi w skład zespołu T. Love?
Muniek Staszczyk (śpiew i gitara basowa), Jan Benedek (gitara), Jacek "Perkoz" Perkowski (gitara), Paweł Nazimek (gitara basowa), Sidney Polak (perkusja).
Jak nazywa się najnowsza płyta zespołu?
"Hau! Hau" (premiera kwiecień 2022).
Czy skład zespołu nie zmienił się od początku działalności?
Nie, skład zespołu zmieniał się kilkukrotnie, jednak nigdy nie zmienił się jego wokalista - Muniek Staszczyk.
Czy zespół dalej koncertuje?
Tak, w 2022 roku wznowił działalność z okazji 40-lecia istnienia. Z tej okazji odbędzie się też trasa koncertowa promująca najnowszą płytę
Jak nazywa się singiel promujący najnowszą płytę?
Singiel nosi tytuł "Pochodnia".
Kto gościnnie wystąpił z singlu "Pochodnia"?
Kasia Sienkiewicz z zespołu "Kwiat jabłoni".

Fani lubią też

Zobacz też