Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemfame-mmadawid-podsiadlo
Home Artysta Dezerter

Dezerter

DezerterOpisWydarzeniaDezerter - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Kultowa grupa, swoje korzenie ma w latach 80. dwudziestego wieku i towarzyszy nam już od czterdziestu lat bez przerwy inspirując kolejne pokolenia i zmieniając ich postrzeganie. Dezerter to zespół, który musi znać każdy fan polskiego punk rocka, osoba zainteresowana historią muzyki i jej wpływem na kształtującą się wokół rzeczywistość. Nie bez powodu w czasie przemian ustrojowych powstało w Polsce tyle kapeli, które antysystemowość miało w statucie. Dezerter to jeden z tych zespołów, wobec którego nikt nie przechodzi obojętnie.

Dezerter - burzliwa historia 

Za datę powstania zespołu uważa się rok 1981, wtedy to właśnie uczniowie technikum elektronicznego postanowili spróbować swoich sił w muzyce. Zespół na początku nosił kontrowersyjną nazwę SS-20. Krzysztof Grabowski, Robert Matera, Darek Stepnowski i Darek Hajn po raz pierwszy zagrali wspólnie podczas X Mokotowskiej Młodzieżowej Jesieni Muzycznej, gdzie zdobyli wyróżnienie. Nagroda była wyjątkowa, choć konkurs dotyczył zespołów amatorskich, niestety nie doszło do jej wręczenia, przez początek stanu wojennego. Chłopaki jednak nie dali za wygraną i utorowali sobie drogę do rockowej sceny muzycznej. Zmiana nazwy na Dezerter nastąpiła w 1982 roku i od tego czasu nieprzerwanie funkcjonuje.

 

Zespół koncertował w całym kraju, na festiwalach w Jarocinie i innych scenach, także za granicą przez całe lata 80. W 1987 roku udało się wydać pierwszą długogrającą płytę, co było wielkim sukcesem w tamtych czasach. Po zmianie ustroju walka o każdy koncert czy nagranie przestała być konieczna. Dzięki temu zespół ma na koncie wiele albumów i tras koncertowych. Jego piosenki trafiały na ścieżki dźwiękowe filmów. Grupa działa do dziś, niedawno skończyła się trasa, na której muzycy i fani świętowali 40-lecie Dezertera.

Albumy i koncerty zespołu

Dezerter wydawał płyty od samego początku istnienia. Pierwsza z nich pojawiła się już 1983 roku, miała zaledwie cztery ścieżki i nosiła tytuł 7 EP. Długogrająca z osiemnastoma piosenkami "The Underground of Poland" miała swoją premierę w 1987 roku, następne albumy takie jak "Kolaboracja", "Kolaboracja II", "Wszyscy Przeciwko Wszystkim", "Blasfemia", "Jak powstrzymałem III wojnę światową, czyli nieznana historia Dezertera", "Ile procent duszy", "Deuter", "Mam kły mam pazury" i "Ziemia jest płaska" wydawane były do końca lat 90. Kolejne, które powstały już w XXI wieku to "Decydujące Starcie", "Nielegalny Zabójca Czasu", "Punk's not Jazz", "Prawo do bycia idiotą", "Jeszcze żywy człowiek", "Większy zjada mniejszego" i "Nienawiść 100% EP". Grupa nie próżnuje i w 2021 roku wydała dwie kolejne płyty, jedną z nich jest zapis koncertu z 1982 roku, a druga to album "Kłamstwo to nowa prawda".

 

Dezerter koncertuje bez przerwy od początku lat 80. W 1983 roku dali niezapomniany występ na festiwalu w Jarocinie. Od 1988 roku grają także za granicą. Występowali w Niemczech, Francji, Szwecji, Holandii, a także na Ukrainie. Obecnie również wyjeżdżają. Regularnie koncertują w Wielkiej Brytanii, odwiedzają USA, Francję, Czechy, Niemcy i Finlandię. W Polsce można ich oglądać często na scenie. Niedawno grali na Tatoo Konwent w Poznaniu i w Pradze na wydarzeniu Benefit pro Ukrajinu.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Dezerter: Piotr Cugowski, Ørganek, Happysad, Kult, Strachy Na Lachy, Róże Europy, Kasia Kowalska, IRA, Sztywny Pal Azji,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Dezerter - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Dezerter?

Miejscowości, w których Dezerter wystąpi w najbliższym czasie: Jarocin.

Jaki jest aktualny skład zespołu Dezerter?
Na przestrzeni lat skład kapeli się zmieniał i ewoluował. Obecnie zespół liczy sobie trzech stałych członków. Robert Matera wokalista, kompozytor muzyki gra również na gitarze. Krzysztof Grabowski, tekściarz grupy i perkusista, odpowiedzialny też za artwork. Jacek Chrzanowski basista zespołu i drugi wokal
Jaka jest najnowsza płyta Dezertera?
Najnowszy album zespołu Dezerter nosi nazwę "Kłamstwo to nowa prawda". Piosenki zamieszczone na nim napisane zostały w trakcie pandemii covid-19 w 2020 roku, a swoją premierę miał w 2021 roku.
Jaką muzykę gra zespół Dezerter?
Rodzaj muzyki granej przez grupę określa się najczęściej jako punk rock, choć w pewnych okresach działalności zespołu powstawały utwory, które można zakwalifikować jako hardcore punk, a nawet anarchopunk. Doceniają go też wielbiciele nieco ostrzejszej odmiany klasycznego rocka.
Z jakimi artystami współpracuje grupa Dezerter?
Dezerter jako kapela punk rockowa występuje i jeździ w trasę z artystami grającymi w podobnym stylu. Armia, Kult, czy Kasia Nosowska to muzycy, którzy współpracują z Dezerterem, organizują wzajemnie gościnne występy i wspólne trasy.
Co to było „Alternativi” i co ma z tym projektem wspólnego Dezerter?
Przełom lat 1993 i 1994 to czas kształtowania się telewizji i kultury, jaką znamy teraz. „Alternativi” był niezależnym programem, promującym kulturę alternatywną od głównego nurtu. Jego twórcami byli Robert Matera i Krzysztof Grabowski, członkowie Dezertera.

Fani lubią też

Zobacz też