Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Blenders

Blenders

BlendersSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

data powstania:
01.01.1991
miejsce powstania:
Gdańsk
członkowie:
Sławomir Urbański, Mariusz Noskowiak, Szymon Kobyliński, Marcel Adamowicz, Glenn Meyer, Tomasz Urbański
dyscyplina:
rapcore, rock, funk, disco, pop
social media:

Opis

Początek lat dziewięćdziesiątych w Polsce był dziwnym czasem. Z jednej strony - kraj wydostał się zza żelaznej kurtyny i dało się poczuć powiew szeroko rozumianej wolności. Z drugiej jednak - ludzie nie do końca byli gotowi na tak duże zmiany, bezrobocie było ogromne, inflację liczono w setkach procentów, a do tego szerzyło się bezprawie. Muzycznie było podobnie. Dominowały raczej grunge'owe i postpunkowe klimaty - smutne teksty, ciemne ubrania i ogólnie dość depresyjne klimaty. I wtedy na scenę wkroczył zespół Blenders. 

Blenders - początki

Blenders zadebiutowali przed szerszą publicznością koncertem na festiwalu Yach Film w roku 1991. Występ został przyjęty z ogromnym entuzjazmem publiczności. Kolorowe ubrania, zwariowana warstwa liryczna i brzmienie którego wcześniej w Polsce było jak na lekarstwo. Łączenie pozytywnego funky z ostrym, rockowym brzmieniem, którego nie powstydziliby się Red Hot Chili Peppers wpadło w ucho słuchaczom w zasadzie już od pierwszych nut.  

 Skład zespołu na samym początku tworzyli Marcel Adamowicz (wokal), Szymon Kobyliński (śpiew i gitara) oraz Sławomir (bas) i Tomasz Urbańscy (gitara). Młodzi chłopcy grali razem już na długo przed pierwszym występem. Próby miały miejsce w piwnicy domu Szymona, którą z resztą sami odpowiednio wyposażyli. Oprócz tego, współpracowali ze znanym wówczas Gdańskim (bo zespół jest z Gdańska) klubem muzycznym o wdzięcznej nazwie "Burdel", sporadycznie przy tym koncertując. 

 

 Ogromnym problemem było znalezienie odpowiedniego perkusisty. Nie jest tajemnicą, że styl muzyczny obrany przez zespół wymagał niemałych umiejętności od osoby grającej na bębnach. Podobno dopiero 34 przesłuchiwany bębniarz zaprezentował odpowiedni poziom. W ten sposób do kapeli dołączył Mariusz "Nosek" Noskowiak

 

 Udane koncerty, sympatyczny image i przede wszystkim dobra, interesująca muzyka zaowocowała podpisaniem w 1995 roku kontraktu z wytwórnią Warner Music Poland. Jeszcze tego samego roku wydany został pierwszy pełnoprawny album zespołu - "Kaszëbë". Jak można się domyślić - wydanie odniosło spory sukces i przyniosło chłopakom z Gdańska jedno z najważniejszych wyróżnień jakie muzyk może dostać w naszym kraju. Mowa o nagrodzie Fryderyka, w tym przypadku - w kategorii Najlepszy Debiut Fonograficzny. 

Kolejne lata - kolejne sukcesy

 Nieczęsto zdarza się by młode zespoły już na początku swojej drogi odnosiły tak wiele sukcesów. Czasy jednak mocno sprzyjały Blendersom. W połowie lat 90. duża popularność zaczęła zyskiwać kultura i muzyka hip hop oraz wszelkie jej mieszanki z gitarowym brzmieniem. To wtedy za oceanem tryumfy święciły kapele takie jak KoRn, Linkin Park czy Slipknot, które obracały się właśnie w kręgach nu-metalu i rapcore'u. Nie inaczej było z bohaterami tekstu. Kolejne mieszanki funky i ostrych gitar, przyprawione dodatkowo rapcore'owymi wstawkami brzmiały świeżo i na czasie. 

 W ten sposób, w 1996 roku na rynek trafił album "Fankomat". Znakomicie przyjęte przez krytyków oraz publikę (osiągnął status złotej płyty) nagranie na którym znalazł się najbardziej znany kawałek zespołu - "Ciągnik". To właśnie ono przyniosło kolejną nagrodę - nagrodę Music Box w kategorii "Przebój Roku 1996". Była to kolejna prestiżowa forma docenienia ówczesnego statusu zespołu. 

 

 Następne wydanie trafiło w ręce odbiorców (a raczej w ich uszy) w 1997 i nazwane zostało "Fankofil". Tym razem spróbowano nieco innego smaku - zamiast brzmień rapcore'owych, więcej było popu i disco. Nie oznacza to jednak, ze nagranie było słabsze od pozostałych - na tym właśnie polegał fenomen grupy. Ciągły rozwój i krążenie między różnymi stylami muzycznymi. To właśnie ta cecha przysporzyła im wielu fanów w całej Polsce. 

 Z resztą co tu dużo mówić - zespół w tamtym czasie zagrał ok. 700 koncertów na których pojawiły się niezliczone tłumy. Do najważniejszych należy zaliczyć: 

 

 • Dwukrotny miesięczny udział w trasie Inwazja Mocy (łącznie koncerty na tej trasie zgromadziły niemal 500 000 widzów!) 
 • Cztery udziały na Sopot Rock Festiwal 
 • Węgorzewo 1993 i 1996
 • Zagraniczne festiwale takie jak Bourges 1996 - Francja (drugi największy w Europie pod względem wielkości); Art Genda 1996 (Kopenhaga, Dania) czy Go-East we Frankfurcie w Niemczech.
 • 7 dużych tras koncertowych
 • Występ na Przystanku Woodstock w Żarach w 1999 przed niemal trzystutysięczną publiką (!) Wielu dziennikarzy oraz sam organizator - Jurek Owsiak - uznali występ Gdańszczan za zdecydowanie najlepszy na całym festiwalu. Na samym koncercie doszło też do bardzo miłej sytuacji - ogromny tłum zapamiętał sobie datę założenia zespołu i odśpiewał chłopakom chóralne "sto lat" z okazji ósmych urodzin. 

Dalsze losy 

 Po wydaniu krążka zatytułowanego "Fankofil", zespół długo kazał czekać fanom na kolejne nagranie. Te zadebiutowało po czterech długich latach - w roku 2001. "Kuciland" - bo tak brzmiała nazwa - określany jest jako najbardziej dojrzały i bogaty muzycznie, a przy tym najbardziej zróżnicowany stylistycznie. Jak zwykle, kapela sprezentowała słuchaczom całą kanonadę dźwięków - oprócz tego co już wszyscy znali, pojawiły się sekcja dęta, sporo elektroniki, a nawet kobiecy wokal w jednym z kawałków. Wciąż jednak główny nurt w którym się obracano to funky połączone dodatkiem disco z lat 70. 

 

 Mimo naprawdę dużego sukcesu - zarówno komercyjnego jak i artystycznego, zespół poprzestał na czterech krążkach. W kolejnych latach nadal grane były koncerty, ale pojawiło się sporo zmian w zespole, przede wszystkim zmieniał się dość mocno skład. Szczęśliwie, trwająca wiele lat cisza nareszcie została przerwana! Blenders wrócili do starego składu i tym samym - ponownie nagrywają. W kwietniu 2022 muzycy przypomnieli o sobie udostępniając w serwisach streamingowych swój archiwalny teledysk do jednego z pierwszy hitów - "Za Pokojem". Jaki będzie ich kolejny krok? Fani zapewne już niecierpliwie przebierają nogami, oby Panowie nie kazali na siebie długo czekać!

Dyskografia

 • "Kaszëbë" (1995)
 • "Fankomat" (1996)
 • "Fankofil" (1997)
 • "Kuciland" (2001)

Obecny skład zespołu

 • Marcel Adamowicz (wokal)
 • Glenn Meyer (wokal)
 • Tomasz Urbański (gitara)
 • Szymon Kobyliński (wokal, gitara)
 • Sławomir Urbański (bas)
 • Mariusz Noskowiak (perkusja)

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Blenders: The Bill, The Materia, Gutek, T.Love, Żywiołak, Poparzeni Kawą Trzy, KSU, Koniec Świata, Ga-Ga Zielone Żabki, WaluśKraksaKryzys, Kashell, Terrordome, Moskwa, Nocny Kochanek, Romantycy Lekkich Obyczajów, Happysad,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jaką datę oficjalnie uznaje się za początek zespołu?
Z jednej strony, za początek uznaje się koncert na festiwalu Yach Film. Z drugiej strony - zespół przecież grał już od kilku lat. Oficjalnie jednak - to właśnie występ z 1991 uznawany jest za moment "narodzin".
Jaki gatunek muzyczny reprezentuje kapela?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zespół przez całą karierę eksperymentował - od rocka po funky, poprzez rapcore, na disco i popie kończąc.
Ile płyt sprzedali Blenders?
Według różnych źródeł, mówi się o ok. 200 000 sprzedanych nagrań.
Jaki był największy koncert zagrany przez muzyków (pod względem ilości słuchaczy)?
Największą publikę zespół zgromadził na przystanku Woodstock w 1999. Mówi się o liczbie ok. 300-350 tysięcznej publice.
Ile teledysków zostało nagranych?
Biribomba oraz Ciągnik w 1996 (Fankomat); Włos to Włos oraz Poniedziałek w 1997 i Owca oraz Czuję, że ja muszę (Fankofil) i Ona jest tu, Tylko ty i ja oraz Astropunk (Kuciland)

Fani lubią też

Zobacz też