Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemaudioriverfame-mmasunrise-festival
Home Artysta Proletaryat

Proletaryat

Sprawdź wydarzenia
ProletaryatSzczegółyOpisWydarzeniaProletaryat - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Pabianice
dyscyplina:
Zespół rockowy i punkrockowy
social media:

Opis

Proletaryat to jeden z najważniejszych zespołów rockowych w Polsce. Dzięki gitarowej muzyce, mocno osadzonej w tradycji punk rocka lat 70, oraz tekstom opisującym problemy z jakimi na co dzień borykają się szarzy, zwyczajni ludzie, grupa zdobyła uznanie wśród punkowej i rockowej publiczności. Absolutna legenda polskiej sceny muzycznej, poruszająca się od początku w estetyce crossover, łącząc perfekcyjnie punk, hard core i metal.

Proletaryat - krótka historia 

Zespół Proletaryat jest znany z tego, że posiada piękną i bardzo owocną historię. Powstał on w Pabianicach i od początku swojej działalności wzbudzał liczne pozytywne emocje. Zespół ten został założony w 1987 roku, a jego powstanie w dużej mierze wynikało z rozpadu grup muzycznych Zero i Nev. Głównym pomysłodawcą utworzenia kapeli był Tomasz Olejnik, jednak swoje pięć groszy dorzucił także gitarzysta Jarosław Siemienowicz, basista Dariusz Kacprzak i perkusista Robert Szymański. Swój debiut muzyczny artyści zanotowali w 1988 roku i choć pierwsze lata pracy były dość żmudne, to z biegiem czasu Proletaryat zyskiwał coraz więcej słuchaczy. Co istotne, pierwsze nagrania zespołu publikowano nie tylko w Polsce, ale także we Francji, co jest świetnym potwierdzeniem, że zespół ten słynie z zasięgu ogólnoeuropejskiego. Na początku jego kariery szczególnie istotny był udział na festiwalu w Jarocinie, gdzie Proletaryat na dobre się wypromował. Od początku swojego istnienia zespół ten stawia przede wszystkim na muzykę w stylu punk rock i hard rock, jednak w ostatnich latach działalności coraz chętniej wybiera także heavy metal. 

Jaki jest skład zespołu Proletaryat?

Główną twarzą zespołu od samego początku jego istnienia jest Tomasz Olejnik. To właśnie on odpowiada za kwestie wokalne i dba o dobry śpiew. Od samego początku w Proletaryacie występuje również Dariusz Kacprzak, który zajmuje się gitarą basową. Relatywnie długim stażem w zespole może również pochwalić się Robert Hajduk, czyli popularny "Mały". Gra on na perkusji od 1996 roku i to w dużej mierze dzięki niemu popularność Proletaryatu tak znacząco wzrosła. Najkrócej w kapeli występuje Wiktor Daraszkiewicz, albowiem jest on częścią tego projektu dopiero od 2008 roku. W chwili obecnej Proletaryat tworzy czwórka artystów, jednak w przeszłości przez jego szeregi przewinęło się zdecydowanie więcej twórców. Na początku istnienia w zespole występowały chociażby takie postaci jak Jarosław Siemienowicz czy Zbigniew Marczyński. W kolejnych latach ważnymi elementami całej układanki byli też Piotr Pniak czy Ireneusz Zugaj. Wszyscy ci artyści nie przetrwali jednak próby czasu i przestali współpracować z Proletaryatem. 

Z jakich albumów znany jest Proletaryat?

Proletaryat działa w branży muzycznej już względnie długo, co sprawia, że ma na swoim koncie naprawdę sporo owocnych albumów. Swój debiut kapela ta zaliczyła w 1989 roku, wydając "Revolut". Choć album ten nie odniósł zbyt dużego sukcesu, to był zapowiedzią, że na scenie muzycznej pojawiają się nowi, ciekawi gracze. Tak naprawdę pierwszy poważny sukces Proletaryat osiągnął dopiero w 1994, wydając płytę "IV". Powstała ona w kolaboracji z Izabelin Studio i bardzo szybko zyskała wielu zwolenników. Całkiem dużo pochlebnych opinii zebrała też płyta "Made in U.S.A.". Sam zespół po dziś dzień podkreśla jednak, że w jego rozwoju szczególne znaczenie miała "Prawda". Płyta ta była bowiem podsumowaniem całego życia artystów i sprawiła, że usłyszało o nich jeszcze więcej osób. Swoją ostatnią płytę Proletaryat wydał w 2023 roku. "Ząb za ząb" w okamgnieniu stał się prawdziwą ucztą dla fanów tego zespołu. Na kolejny album musieli oni bowiem czekać aż 8 lat. 

Proletaryat - znane piosenki

Proletaryat jest doskonale znany dzięki intensywnym i mocnym brzmieniom. Ich rockowe piosenki przypadają do gustu bardzo szerokiemu gronu odbiorców, jednak szczególnie popularna jest piosenka "Nie wyrażam zgody". Została ona opublikowana w 2015 roku i najprawdopodobniej jest znakiem firmowym całego zespołu. Wielu fanów ma też "Hej naprzód marsz" czy "Przemijanie". Osoby lubiące wracać do starszych utworów bardzo chętnie słuchają także "Nie masz nic" czy "Twarzą w twarz". Na przestrzeni lat styl zespołu nieznacznie się zmienił. Na początku Proletaryat grał względnie spokojne melodie, aczkolwiek z czasem w ich piosenkach było coraz więcej szybkich i skocznych brzmień. Dlatego też wydawane przez nich nuty w ostatnich latach mocniej przypominają heavy metal niż standardowego rocka. Duża elastyczność muzyczna sprawia jednak, że Proletaryat to zespół idealny dla niemal każdego.

Źródło zdjęcia: PAP

Wydarzenia

Proletaryat - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Proletaryat?

Miejscowości, w których Proletaryat wystąpi w najbliższym czasie: Gdańsk, Poznań, Kraków.

Od kiedy aktywny jest Proletaryat?
Zespół ten jest aktywny od roku 1987.
Jaki artysta był najkrócej w zespole?
Najkrócej w Proletaryacie był Piotr Zalewski - gitarzysta ten grał zaledwie rok.
Z jakimi artystami współpracował Proletaryat?
Proletaryat kolaborował chociażby z Vaderem czy Sweet Noise.

Fani lubią też

Zobacz też