Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Artysta Muniek Staszczyk

Muniek Staszczyk

Muniek StaszczykOpisWydarzeniaMuniek Staszczyk - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Muniek Staszczyk to pochodzący z Częstochowy polski muzyk rockowy i pop-rockowy, wokalista, twórca tekstów, gitarzysta, a tymczasowo także basista. Urodził się 5 listopada 1963 roku. Od czterdziestu lat jest związany z zespołem T.Love. W roku 2017 grupa zawiesiła swoją działalność, dokonując reaktywacji w kwietniu 2022 roku. Takie jej przeboje, jak "Chłopaki nie płaczą", "Stokrotka", "Warszawa", czy "I Love You" nieprzerwanie goszczą na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych. W czasie swojej dotychczasowej kariery muzyk współpracował z wieloma artystami i zespołami, prowadząc również karierę solisty.

Rodzina, pochodzenie i lata młodości

Muniek pochodzi z rodziny robotniczej. Jego ojciec, Tomasz Staszczyk, pracował jako tokarz, natomiast matka, Anna, była kierownikiem w sklepie spożywczym. Muniek dorastał na częstochowskiej dzielnicy Raków. W latach 1978-1982 uczęszczał do IV Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie. Po zdaniu matury rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1991 roku z tytułem magistra.

 

Muzyk od 1989 roku pozostaje w związku małżeńskim z Martą Kucharczak, z którą ma dwoje dzieci – syna Jana i córkę Marię.

Kariera muzyczna

W 1979 roku jako szesnastolatek Muniek Staszczyk założył zespół muzyczny Schoolboys. W latach studenckich razem z Markiem Kramerem współtworzył zespół Atak, który zmienił potem nazwę na Opozycja. Na początku 1982 roku Staszczyk rozpoczął przygodę z grupą Teenage Love Alternative, która miała swoje występy m.in. na festiwalu Malrock 1983 w Malborku oraz rok później na festiwalu w Jarocinie. Od 1986 roku formacja nosi nazwę T.Love. Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej wyjazdem Muńka do Londynu w lipcu 1989 roku zespół powrócił na scenę w nowym składzie.

 

Debiutancki album T.Love zatytułowany "Wychowanie" ukazał się w 1989 roku. Dwa lata później w sprzedaży pojawiła się druga płyta pt. "Pocisk miłości". Znalazł się na niej m. in. utwór "Warszawa ", jeden z największych hitów grupy. Następny krążek - "King "- został wydany w 1992 roku, natomiast w roku 1994 światło dzienne ujrzał album "Prymityw", który doczekał się statusu złotej płyty, podobnie jak kolejne krążki zespołu: "Al Capone" (1996), "Chłopaki nie płaczą" (1997), "Model 01" (2001) i "I Hate Rock’nRoll" (2006). W sumie do 2022 roku zespół wydał 13 albumów, w tym najnowszy "Hau! Hau!", który ukazał się w kwietniu tego roku.

 

Jeśli chodzi o działalność solową wokalisty, pierwsza jego płyta pt. "Muniek" ukazała się w 2010 roku, zdobywając status złotej. Zawiera ona 10 kawałków, w tym nagranie "Njutella Marcellaz gościnnym udziałem Kory oraz utwór "Dzieje grzechu", w którym swojego głosu użyczyła Anna Maria Jopek. Kolejny samodzielny album Staszczyka nosi tytuł "Tata" i został wydany w 2013 roku. Nagrodzony Fryderykiem krążek pt. "Syn miastato natomiast ostatnie solowe dzieło artysty, które znalazło się na 1. miejscu najlepszych płyt 2019 roku w rankingu miesięcznika Teraz Rock.

Dorobek aktorski Muńka Staszczyka

Muniek posiada sześć epizodów aktorskich. Po raz pierwszy wystąpił w spektaklu telewizyjnym "Małżowina" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, wyemitowanym przez TVP2 w 1999 roku, grając rolę kolegi głównego bohatera- pisarza M. Dwa lata później pojawił się w filmie dokumentalnym "Dzieci JarocinaPetro Aleksowskiego. Po raz kolejny można było go zobaczyć w dokumencie autorstwa Jerzego Owsiaka pt. "Przystanek Woodstock – Najgłośniejszy Film Polski" z 2003 roku. Wystąpił ponadto w dwóch produkcjach Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty: "Historia polskiego rocka" (2008) oraz "Beats of Freedom – Zew wolności" (2010), jak również filmie dokumentalnym Doroty Tuńskiej "Jarocin- Historia rockiem pisana, czyli 30 lat Festiwalu" (2010).

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone
“Twój stary chce grać w T.Love”. Historia fenomenu Muńka i spółki

14.06.2024

MuzykaRock

“Twój stary chce grać w T.Love”. Historia fenomenu Muńka i spółki

Muniek Staszczyk - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Muniek Staszczyk?

Miejscowości, w których Muniek Staszczyk wystąpi w najbliższym czasie: Wrocław.

Fani lubią też

Zobacz też