Na czasie

voucher-kinowy-heliosdrift-mastersporwaniew-lozku-z-rabusiemspeedwaydriftingowe-mistrzostwa-polski

KSU

Sprawdź wydarzenia
KSUSzczegółyOpisWydarzeniaKSU - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Ustrzyki Dolne
dyscyplina:
Zespół punkrockowy
social media:

Opis

KSU to niezwykle polski zespół punkrockowy, który pomimo upływu lat nadal ma prawdziwą rzeszę fanów. Został założony w 1977 roku w Ustrzykach Dolnych, a podczas swojej wieloletniej działalności mocno zmieniał swoje podejście do muzyki. Początkowo grał wyłącznie punk, jednak z biegiem lat jego styl zaczął mocniej przypominać standardowego rocka. 

Historia zespołu KSU

Zespół KSU wyróżnia się naprawdę bogatą historią. Został założony przez piątkę nastolatków, którzy zakochali się w muzyce i chcieli spróbować swoich sił w tej branży. Pierwsze lata działalności KSU były związane z wydawaniem coverów znanych piosenek. Od początku istnienia ważną rolę pełnił w nim Eugeniusz "Siczka" Olejarczyk. Nazwę KSU zespół przyjął jednak oficjalnie dopiero w 1978 roku - inspiracją do tego były tablice rejestracyjne pojazdów w województwie krośnieńskim. Od momentu wymyślenia nazwy KSU zaczęło grać muzykę, która mocno przypominała punk rocka. Mocny wzrost popularności zespołu nastąpił w latach 80. XX wieku, kiedy to grupa nastolatków nawiązała znajomość z Kazikiem Staszewskim. Dzięki temu udało się jej zdobyć wstęp na wiele ważnych wydarzeń muzycznych, zyskując tym samym szansę na zwiększenie renomy swojego zespołu. 

Najpopularniejsze piosenki KSU

Pierwsze sukcesy zespół KSU odniósł jeszcze w ubiegłym tysiącleciu. To właśnie wtedy nastąpił największy wzrost jego popularności i wiele osób usłyszało o nastolatkach, którzy bez opamiętania zakochali się w nowoczesnych brzmieniach. Pierwsze poważne piosenki KSU to chociażby "Jabol punk" czy "Na krawędzi snu". Choć początkowo nie zdobyły one zawrotnie dużej popularności, były dobrą zapowiedzią tego, że KSU może stać się naprawdę poważnym zespołem. I tak stało się w praktyce. W następnych latach zespół ten opublikował m.in. "Dziwne drzewa", "Kto Cię obroni, Polsko?" czy "Wino za karę". Z biegiem lat styl muzyczny KSU coraz mocniej ewoluował. Początkowo KSU stawiał na relatywnie spokojne dźwięki, jednak z upływem lat kapela coraz chętniej wybierała mocniejsze brzmienia. Co ciekawe, KSU jest aktywny po dziś dzień. W ostatnim czasie zespół wydał chociażby "Akordy" czy "Zwidy historii". Choć skład personalny ekipy uległ mocnej zmianie, to stale ma ona wielu fanów, którzy z niecierpliwością oczekują na wszystkie nowości. 

Z jakich albumów znany jest KSU?

KSU to zespół, który słynie z tego, że albumy wydaje z naprawdę dużą częstotliwością. Swój debiut na scenie muzycznej KSU zanotował w 1988 roku, kiedy to światło dzienne ujrzała płyta "Pod prąd". Co prawda, na początku nie odniosła ona zbyt dużego sukcesu, jednak dzięki niej o dobrze zapowiadającym się zespole usłyszało wielu fanów rocka. Pierwsze poważne sukcesy KSU odniósł, współpracując z wydawcą Melissa. Z jego wsparciem KSU opublikował chociażby "Moje Bieszczady" czy "Na 15 lecie!". Sam zespół sądzi, że przełomowym momentem w jego karierze był jednak rok 2005 i wydanie albumu "Nasze słowa". Choć już poprzednie publikacje wzbudzały wiele pochlebnych opinii, to dopiero ten album przyczynił się do prawdziwego spopularyzowania KSU. W kolejnych latach kapela wydała także "Przystanek Woodstock 2005" czy "Dwa narody". W ostatnich latach KSU miał trochę dłuższą przerwę od wydawania płyt, aczkolwiek w 2023 roku powrócił ze zdwojoną siłą, publikując płytę "44". W mgnieniu oka zyskała ona wielu fanów i przypomniała wszystkim o działalności zespołu. 

Jak zmieniał się skład KSU?

W chwili obecnej w skład KSU wchodzi sześciu artystów. Obecny skład bardzo mocno różni się jednak od tego, który odpowiadał za założenie kapeli. Jedyną osobą, która przetrwała próbę czasu i jest w KSU od samego początku, jest Eugeniusz Olejarczyk. Odpowiada on zarówno za śpiew, jak i gitary. Oprócz niego w zespole od bardzo dawna jest także Leszek Dziarek, który występuje, z krótką przerwą, od 1999 roku. W ostatnich latach szeregi KSU zasilili także tacy artyści jak Maciej Biernacki czy Tomasz Rzeszutek. Odpowiadają oni przede wszystkim za grę na gitarach. W KSU grą na flecie zajmuje się natomiast Konrad Oklejewicz, a Eliza Górska dba o zapewnienie pięknych dźwięków ze skrzypiec. W przeszłości w KSU występowało jednak zdecydowanie więcej artystów. Szczególnie bolesna była strata Bogdana Augustyna, który w dużej mierze przyczynił się do rozwoju zespołu w pierwszych latach jego działalności. Pomimo dużych zmian personalnych KSU nadal ma wielu oddanych fanów. 

Źródło zdjęcia: PAP

Wydarzenia

KSU - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi KSU?

Miejscowości, w których KSU wystąpi w najbliższym czasie: Pszów, Opole, Kraków, Katowice, Łódź, Bielsko-Biała, Warszawa, Lublin, Włocławek, Gdynia, Toruń, Szczecin, Poznań, Wrocław, Białystok, Olsztyn, Zabrze, Zielona Góra.

Jaki jest pseudonim Eugeniusza Olejarczyka?
Pseudonim tego artysty to "Siczka".
W ilu formatach został wydany album "44"?
Album ten oficjalnie wydano w trzech różnych formatach - LP, MC oraz CD + Bluray 4K UHD.
Z jaką organizacją chętnie współpracuje KSU?
KSU od początku swojej działalności chętnie popiera Wolną Republikę Bieszczad.

Fani lubią też

Zobacz też