Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Marcin Dorociński

Marcin Dorociński

Marcin Dorociński SzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
50 lat
data urodzenia:
22.06.1973
dyscyplina:
Polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy oraz działacz społeczny.
social media:

Opis

Marcin Dorociński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów – i to nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Wszystko za sprawą produkcji Netflixa "Gambit Królowej" z 2020 r., w której zagrał on mistrza szachów Wasilija Borgowa. To jednak dopiero początek tego, co warto o nim wiedzieć!

Początki kariery aktorskiej

Urodzony w 1973 r. w Milanówku Marcin Dorociński nigdy nie przejawiał marzeń o byciu aktorem. Jako syn kowala i gospodyni domowej przejawiał jednak zapędy ku karierze sportowej. Marzenia o karierze piłkarskiej pokrzyżowała mu jednak kontuzja kolana, której doznał. Bardzo szybko więc porzucił on karierę sportowca i postanowił zostać strażakiem. Po ukończeniu Technikum Mechanicznego w grodziskim Zespole Szkół Technicznych i Licealnych zdobył tytuł technika obróbki skrawaniem. Skąd więc pojawiła się decyzja o zostaniu aktorem? Jak sam powtarza, pomogły nauczycielki: Izabela Kust i Ewa Różbicka, które przygotowywały grupę uczniów do sztuki teatralnej. Z kolei w podjęciu decyzji o studiach aktorskich pomógł mu jego przyjaciel Gerard Położyński.

Czasy studenckie i pierwsze role

Początki kariery aktorskiej nie były łatwe dla Marcina Dorocińskiego. Studiując jednocześnie dorabiał jako ochroniarz w klubie "Blue Velvet" oraz próbował swoich sił jako sprzedawca szamponów i golarek. Aby się utrzymać, dorabiał także jako kelner dla Qchni Artystycznej. Nawał zajęć nie przeszkodził mu jednak w tym, by dostać swoją pierwszą rolę. Było to w 1995 r., kiedy na drugim roku studiów Krystyna Janda powierzyła mu rolę Dona Rodryga w sztuce wystawianej w Teatrze Telewizji. Z kolei na trzecim roku studiów otrzymał on swoją pierwszą na kinowym ekranie. Zadebiutował bowiem tuż obok z Bogusława Lindy w niewielkiej roli studenta w filmie "Szamanka" w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Przed ukończeniem studiów i zdobyciem dyplomu warszawskiej Akademii Teatralnej zagrał także w serialu "Dom" Jana Łomnickiego.

Kariera teatralna

Ukończenie warszawskiej Akademii Teatralnej oraz rodzący się talent otworzyły przed aktorem zupełnie nowe możliwości. Jednak postanowił on kontynuować swoją karierę na deskach teatru. Dlatego też w latach 1997–2011 dalej występował w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Zagrał wtedy w sztukach takich jak: "Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości", Poskromieniu złośnicy", "Powrocie Odysa", "Operze żebraczej", "Płatonowie" oraz "Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie". Od 2011 r.  związał się natomiast na stałe z Teatrem Ateneum.

Pierwsze role serialowe

Marcin Dorociński znany jest nie tylko jako aktor filmowy, ale i serialowy. Pojawił się w serialach takich jak: "Ekstradycja 3", "Na dobre i na złe", "Dom", "Lokatorzy", "Rodzina zastępcza" oraz "Sfora". Nie sposób również nie zauważyć, że bardzo często pojawiał się w obsadzie seriali kryminalnych oraz akcji. Sławy natomiast skosztował wraz z pojawieniem się w obsadzie produkcji Patryka Vegi, w tym m.in. w serialu "Pitbull". Co ciekawe, wystąpił również aż w 3 teledyskach – po raz pierwszy w 2001 r. w piosence "Eliksir życia" Patrycji Markowskiej. Zrobił to ponownie w 2012 r., kiedy pojawił się na video clipie do piosenki "W taką noc" Magdy Femme oraz w 2014 r. w teledysku do "Reconcile" zespołu Curly Heads.

Nagły zwrot w karierze

Rozpoznawalność aktorowi zapewniła rola Despero – podkomisarza w filmie kryminalnym Patryka Vegi "Pitbull", który wyszedł do kin w 2005 r. To właśnie wtedy otrzymuje pierwsze nagrody, a jego kariera zaczyna nabierać rozpędu. W dodatku stał się rozpoznawalny dzięki roli w sitcomie stacji TVN "Hela w opałach". W 2008 r. na łamach magazynu "Elle" przyznano mu nagrodę Elle Style Awards – i to w kategorii aktorskich objawień roku. Następnie posypały się kolejne wyróżnienia – m.in. za rolę Jacka Mroza w komedii Kasi Adamik "Boisko bezdomnych". Następnie w 2011 r. w filmie "Róża" wcielił się w postać oficera Armii Krajowej, za co otrzymał po raz drugi Złotego Lwa na festiwalu w Gdyni. W tym samym roku pojawił się w serialu Magdaleny Łazarkiewicz "Głęboka woda", za który otrzymał Złote Tablice.

Międzynarodowe produkcje

Po kolejnych sukcesach wystąpił w serialu kryminalnym HBO "Pakt", dreszczowcu "Na granicy" oraz miniserialu "Cape Town". Była to adaptacja bestsellerowej powieści Deona Meyera "Dead Before Dying", w której Marcin Dorociński zagrał z wieloma zagranicznymi gwiazdami. Kolejnym wielkim punktem była ekranizacja powieści francuskiego pisarza Laurenta Bineta "Operacja Anthropoid" z 2016 r. W 2020 r. zaskoczył wszystkich fanów, pojawiając się w produkcji Netflixa "Gambit królowej" jako radziecki mistrz szachów Wasilij Borgow.

 

 

Zobacz też: Artur Barciś, Anna Dereszowska, Ewa Błaszczyk, Antoni Pawlicki, Mateusz Banasiuk, Szymon Bobrowski, Agata Załęcka, Katarzyna Żak, Wiktor Zborowski, Mikołaj Krawczyk, Kamila Boruta, Ewa Telega, Katarzyna Maciąg, Mirosław Zbrojewicz, Michał Malinowski, Dominika Łakomska, Maciej Tomaszewski, Artur Chamski, Janek Traczyk, Anna Mrozowska,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Skąd pochodzi Marcin Dorociński?
Marcin Dorociński to Polski aktor. Urodził się w 1973 r. na warszawskim Milanówku.
Jaką szkołę filmową ukończył Marcin Dorociński?
Aktor zdobył w 1997 r. dyplom warszawskiej Akademii Teatralnej.
Jakie wykształcenie posiada Marcin Dorociński?
Poza dyplomem ukończenia warszawskiej Akademii Teatralnej Marcin Dorociński posiada także tytuł technika obróbki skrawaniem, który zdobył w Technikum.
W jakich dużych produkcjach zagranicznych pojawił się Marcin Dorociński?
Aktor zagrał w kilku dużych produkcjach, w tym m.in. miniserialu "Cape Town", filmie "Operacja Anthropoid", a nawet i w produkcji Netflixa "Gambit królowej", gdzie wystąpił jako radziecki mistrz szachów Wasilij Borgow.
W ilu teledyskach wystąpił Marcin Dorociński?
Aktor pojawił się w 3 teledyskach – w 2001 r. w piosence "Eliksir życia" Patrycji Markowskiej, w 2012 r. do piosenki "W taką noc" Magd Femme oraz w 2014 r. w teledysku do "Reconcile" zespołu Curly Heads.

Fani lubią też

Zobacz też