Marcin Dorociński
Szczegóły
Opis
Marcin Dorociński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów – i to nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Wszystko za sprawą produkcji Netflixa "Gambit Królowej" z 2020 r., w której zagrał on mistrza szachów Wasilija Borgowa. To jednak dopiero początek tego, co warto o nim wiedzieć!
Początki kariery aktorskiej
Urodzony w 1973 r. w Milanówku Marcin Dorociński nigdy nie przejawiał marzeń o byciu aktorem. Jako syn kowala i gospodyni domowej przejawiał jednak zapędy ku karierze sportowej. Marzenia o karierze piłkarskiej pokrzyżowała mu jednak kontuzja kolana, której doznał. Bardzo szybko więc porzucił on karierę sportowca i postanowił zostać strażakiem. Po ukończeniu Technikum Mechanicznego w grodziskim Zespole Szkół Technicznych i Licealnych zdobył tytuł technika obróbki skrawaniem. Skąd więc pojawiła się decyzja o zostaniu aktorem? Jak sam powtarza, pomogły nauczycielki: Izabela Kust i Ewa Różbicka, które przygotowywały grupę uczniów do sztuki teatralnej. Z kolei w podjęciu decyzji o studiach aktorskich pomógł mu jego przyjaciel Gerard Położyński.
Czasy studenckie i pierwsze role
Początki kariery aktorskiej nie były łatwe dla Marcina Dorocińskiego. Studiując jednocześnie dorabiał jako ochroniarz w klubie "Blue Velvet" oraz próbował swoich sił jako sprzedawca szamponów i golarek. Aby się utrzymać, dorabiał także jako kelner dla Qchni Artystycznej. Nawał zajęć nie przeszkodził mu jednak w tym, by dostać swoją pierwszą rolę. Było to w 1995 r., kiedy na drugim roku studiów Krystyna Janda powierzyła mu rolę Dona Rodryga w sztuce wystawianej w Teatrze Telewizji. Z kolei na trzecim roku studiów otrzymał on swoją pierwszą na kinowym ekranie. Zadebiutował bowiem tuż obok z Bogusława Lindy w niewielkiej roli studenta w filmie "Szamanka" w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Przed ukończeniem studiów i zdobyciem dyplomu warszawskiej Akademii Teatralnej zagrał także w serialu "Dom" Jana Łomnickiego.
Kariera teatralna
Ukończenie warszawskiej Akademii Teatralnej oraz rodzący się talent otworzyły przed aktorem zupełnie nowe możliwości. Jednak postanowił on kontynuować swoją karierę na deskach teatru. Dlatego też w latach 1997–2011 dalej występował w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Zagrał wtedy w sztukach takich jak: "Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości", Poskromieniu złośnicy", "Powrocie Odysa", "Operze żebraczej", "Płatonowie" oraz "Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie". Od 2011 r. związał się natomiast na stałe z Teatrem Ateneum.
Pierwsze role serialowe
Marcin Dorociński znany jest nie tylko jako aktor filmowy, ale i serialowy. Pojawił się w serialach takich jak: "Ekstradycja 3", "Na dobre i na złe", "Dom", "Lokatorzy", "Rodzina zastępcza" oraz "Sfora". Nie sposób również nie zauważyć, że bardzo często pojawiał się w obsadzie seriali kryminalnych oraz akcji. Sławy natomiast skosztował wraz z pojawieniem się w obsadzie produkcji Patryka Vegi, w tym m.in. w serialu "Pitbull". Co ciekawe, wystąpił również aż w 3 teledyskach – po raz pierwszy w 2001 r. w piosence "Eliksir życia" Patrycji Markowskiej. Zrobił to ponownie w 2012 r., kiedy pojawił się na video clipie do piosenki "W taką noc" Magdy Femme oraz w 2014 r. w teledysku do "Reconcile" zespołu Curly Heads.
Nagły zwrot w karierze
Rozpoznawalność aktorowi zapewniła rola Despero – podkomisarza w filmie kryminalnym Patryka Vegi "Pitbull", który wyszedł do kin w 2005 r. To właśnie wtedy otrzymuje pierwsze nagrody, a jego kariera zaczyna nabierać rozpędu. W dodatku stał się rozpoznawalny dzięki roli w sitcomie stacji TVN "Hela w opałach". W 2008 r. na łamach magazynu "Elle" przyznano mu nagrodę Elle Style Awards – i to w kategorii aktorskich objawień roku. Następnie posypały się kolejne wyróżnienia – m.in. za rolę Jacka Mroza w komedii Kasi Adamik "Boisko bezdomnych". Następnie w 2011 r. w filmie "Róża" wcielił się w postać oficera Armii Krajowej, za co otrzymał po raz drugi Złotego Lwa na festiwalu w Gdyni. W tym samym roku pojawił się w serialu Magdaleny Łazarkiewicz "Głęboka woda", za który otrzymał Złote Tablice.
Międzynarodowe produkcje
Po kolejnych sukcesach wystąpił w serialu kryminalnym HBO "Pakt", dreszczowcu "Na granicy" oraz miniserialu "Cape Town". Była to adaptacja bestsellerowej powieści Deona Meyera "Dead Before Dying", w której Marcin Dorociński zagrał z wieloma zagranicznymi gwiazdami. Kolejnym wielkim punktem była ekranizacja powieści francuskiego pisarza Laurenta Bineta "Operacja Anthropoid" z 2016 r. W 2020 r. zaskoczył wszystkich fanów, pojawiając się w produkcji Netflixa "Gambit królowej" jako radziecki mistrz szachów Wasilij Borgow.
Zobacz też: Artur Barciś, Anna Dereszowska, Ewa Błaszczyk, Antoni Pawlicki, Mateusz Banasiuk, Szymon Bobrowski, Agata Załęcka, Katarzyna Żak, Wiktor Zborowski, Mikołaj Krawczyk, Kamila Boruta, Ewa Telega, Katarzyna Maciąg, Mirosław Zbrojewicz, Michał Malinowski, Dominika Łakomska, Maciej Tomaszewski, Artur Chamski, Janek Traczyk, Anna Mrozowska,
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń
FAQ
Fani lubią też
Piotr Gawron-Jedlikowski
Sebastian Cybulski
Michał Czachor
Michał Rolnicki
Michał Konarski
Michał Bajor
Tomasz Sapryk
Arkadiusz Brykalski
Janusz Łagodziński
Andrzej Deskur
Adam Serowaniec
Piotr Zelt
Bogusław Kudłek
Tomasz Schimscheiner
Grzegorz Damięcki
Krystian Wieczorek
Krystian Kukułka
Damian Kulec
Janek Napieralski
Wojciech Kurcjusz