Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemfame-mmadawid-podsiadlo
Home Artysta Michał Żebrowski

Michał Żebrowski

Michał ŻebrowskiSzczegółyOpisWydarzeniaMichał Żebrowski - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
51 lat
data urodzenia:
17.06.1972
miejsce urodzenia:
Warszawa
dyscyplina:
aktor filmowy, serialowy, dubbingowy i teatralny
social media:

Opis

Michał Żebrowski, a właściwie Michał Jan Żebrowski to urodzony 17 czerwca 1972 w Warszawie znany i ceniony aktor teatralny, filmowy oraz telewizyjny, a także od 2010 roku dyrektor Teatru 6. piętro. 

 

Swoja sławę i rozpoznawalność zawdzięcza między innymi znakomitej kreacji Skrzetuskiego w „Ogniem i mieczem”, Geralta w „Wiedźminie” czy Tadeusza Soplicy w filmie „Pan Tadeusz”. Na swoim koncie ma role w dziesiątkach znakomitych i różnorodnych filmów. Zagrał w polsko-chińskiej kontrowersyjnej produkcji "Kochankowie roku tygrysa" Jacka Bromskiego, gdzie wcielił się w postać uciekiniera Wolskiego. 

 

Natomiast w filmie "Kto nigdy nie żył..." stworzył zapadającą w pamięć kreację grając młodego, charyzmatycznego księdza, który otrzymuje diagnozę o tym, że jest nosicielem wirusa HIV. Michał Żebrowski posiada piękny, głęboki głos, dlatego nagrywa także płyty - najbardziej znane albumy to: recytacja fragmentów "Pana Tadeusza" oraz "Lubię, kiedy kobieta" nagrany wspólnie z Anną Marią Jopek, Kasią Stankiewicz oraz Kasią Nosowską. Ten znakomity aktor otrzymał także wiele nagród m.in.: Złota Kaczka dla najlepszego aktora, Fryderyk 2001 w kategorii "album roku - poezja śpiewana / piosenka autorska", Statuetka Jańcia Wodnika za najlepszą rolę męską.

Początki kariery Michała Żebrowskiego

Michał Żebrowski o karierze aktora marzył już od najmłodszych lat, dlatego regularnie uczęszczał na zajęcia szkolnego kółka recytatorskiego, co zaowocowało licznymi nagrodami w konkursach recytatorskich. 

 

W 1991 roku rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, a już na trzecim roku zagrał w dwóch produkcjach filmowych - dramacie telewizyjnym "Samowolka" oraz dreszczowcu telewizyjnym "Wynajmę pokój".  Na scenie zadebiutował zaś w 1994 roku na deskach Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera rolą Jimmy’ego Portera w sztuce Johna Osborne’a "Miłość i gniew". Za ową rolą a także kolejne - kreację Posła Parysów w "Odprawie posłów greckich" oraz występ w przedstawieniu "Opowiastki o Panu Cogito" Zbigniewa Herberta - otrzymał swoje pierwsze wyróżnienie. Była to nagroda publiczności i prywatna nagroda Jana Machulskiego na XIII Łódzkim Przeglądzie Szkół Teatralnych '95.

Michał Żebrowski i dalszy rozwój jego kariery    

 

Michał Żebrowski zadebiutował na kinowym ekranie w 1996 roku w filmie historycznym Filipa Bajona "Poznań 56" rolą młodego robotnika, który staje się przywódcą protestu. Po udanym debiucie otrzymał szansę zagrania w wielkiej produkcji w reżyserii Jerzego Hoffmana "Ogniem i mieczem". 

 

Wzrost rozpoznawalności oraz przychylność krytyków przyniosła mu natomiast sławna rola Tadeusza Soplicy u Andrzeja Wajdy w 1999 roku. Na dalszy rozwój kariery Żebrowskiego składa się zagranie w filmie fantasy "Wiedźmin" oraz wydanie płyt z poezją śpiewaną. Kolejne istotne filmy, w których aktor był w stanie pokazać swój niezaprzeczalny kunszt to: dramat psychologiczny Magdaleny Piekorz "Pręgi" oraz kolejny dramat "Kto nigdy nie żył…" Andrzeja Seweryna. 

 

W 2010 roku podjął się dużego wyzwania artystyczno-biznesowego i we współpracy z Eugeniuszem Korinem, otworzył w warszawskim Pałacu Kultury Teatr 6. piętro, którego aktor pełni funkcję dyrektora naczelnego.

Michał Żebrowski - filmografia

Michał Żebrowski w ciągu całej swojej długiej i owocnej kariery aktorskiej wystąpił w wielu znakomitych filmach. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

 • Poznań 56 (1996)
 • Pan Tadeusz (1999)
 • Ogniem i mieczem (1999)
 • Wiedźmin (2001)
 • Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem (2003)
 • Pręgi (2004)
 • Kochankowie roku tygrysa (2005)
 • Kto nigdy nie żył... (2006)
 • Rok 1612 (2008)
 • Janosik. Prawdziwa historia (2009)
 • Sęp (2012)
 • Tajemnica Westerplatte (2013)

Michał Żebrowski zagrał także w kilku serialach:

 • Sława i chwała (1997)
 • Stara baśń (2004)
 • Doroga v pustotu (2012)
 • Na dobre i na złe (2019)

 

 

Zobacz też: Jakub Sasak, Tadeusz Borowski, Katarzyna Skrzynecka, Anna Czartoryska, Maja Ostaszewska, Marieta Żukowska, Edyta Olszówka, Rafał Cieszyński, Piotr Zelt, Katarzyna Grabowska, Ewa Cichocka, Magdalena Dąbkowska, Izabela Pawletko, Tomasz Borkowski, Łukasz Konopka, Jan Wieteska, Paweł Orleański, Michał Zieliński, Maciej Mikołajczyk, Milena Staszuk,

Wydarzenia

Michał Żebrowski - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Michał Żebrowski?

Miejscowości, w których Michał Żebrowski wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Czy Michał Żebrowski ma żonę i dzieci?
Tak, Michał Żebrowski ma żonę, którą poślubił w 2009 roku i jest nią Aleksandra Adamczyk. Dochowali się wspólnie czwórki dzieci - trzech synów: Franciszka, Henryka i Feliksa oraz córki.
Czy Michał Żebrowski zdobył antynagrody?
Michał Żebrowski to znany i ceniony aktor, który w całej swojej karierze zdobył wiele ważnych nagród. Co ciekawe na swoim koncie aktor ma także kilka nominacji do antynagrody - Węże, a nawet przyznano mu tę niechlubną nagrodę dwukrotnie: najgorszy duet na ekranie za film "Sęp " oraz żenująca scena za "Tajemnica Westerplatte".
Jaki jest najbardziej znany serial, w którym gra Michał Żebrowski?
Michał Żebrowski od 2019 roku regularnie gra w popularnym polskim serialu "Na dobre i na złe", a rola profesora Andrzeja Falkowicza zapewniła mu nawet dwie Telekamery, czyli telewizyjne nagrody publiczności.
W jakim filmie Michał Żebrowski wystąpił we własnej osobie?
Michał Żebrowski w 2022 roku wystąpił w filmie "Ania", który jest niezwykle wzruszającą opowieścią o popularnej aktorce - Annie Przybylskiej. Aktor, który miał okazję pracować z gwiazdą, wspomina tu Annę Przybylską w wielu ciepłych słowach.
Jaka znana osoba uczęszczała razem z Michałem Żebrowskim do Szkoły Podstawowej nr 158 im. Jana Kilińskiego w Śródmieściu?
W czasach szkoły podstawowej najlepszym kolegą Michała Żebrowskiego był Rafał Trzaskowski.

Fani lubią też

Zobacz też