Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Ewa Błaszczyk

Ewa Błaszczyk

Ewa BłaszczykSzczegółyOpisWydarzeniaEwa Błaszczyk - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
68 lat
data urodzenia:
15.09.1955
dyscyplina:
Polska aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka, działaczka społeczna i charytatywna.

Opis

Ewa Błaszczyk-Janczarska to aktorka filmowa i teatralna, a także piosenkarka oraz działaczka charytatywna i społeczna. Urodziła się w Warszawie w 1955 roku. Urodziny obchodzi 15 października. Będąc uczennicą szkoły podstawowej, trenowała pływanie. Była wicemistrzynią Polski juniorów w pływaniu stylem grzbietowym na 200 m. Pływała także synchronicznie. Pozwoliło jej to na wystąpienie w dwóch teledyskach do utworów Jerzego Połomskiego oraz Andrzeja Rosiewicza. Studiowała na warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Studia ukończyła w 1978 roku. By obronić dyplom, zagrała Ilzę w sztuce "Przebudzenie wiosny" autorstwa Franka Wedekinda.

Kariera

Będąc studentką, zaczęła współpracować z Jerzym Satanowskim, u którego uczyła się śpiewu. Pomagał jej także w opracowaniu piosenek oraz angażował w swoich muzycznych projektach. Jednym z nich był koncert po śmierci Agnieszki Osieckiej. Gdy ukończyła studia, zaczęła grać w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Oprócz tego występowała także w:

  • Teatrze Małym ("Romeo i Julia", 1980),
  • Teatrze Powszechnym,
  • Teatrze Ateneum ("Opera za trzy grosze"),
  • Teatrze na Woli,
  • Teatrze Wielkim w Poznaniu ("Joanna d'Arc na stosie", 1978).

Uczestniczyła także w przeglądach piosenki aktorskiej organizowanych we Wrocławiu. Występowała z Kabaretem pod Egidą. W tamtym czasie rozpoczęła swoją przygodę z recitalami. Śpiewała w nich piosenki Jacka Janczarskiego, Jonasza Kofty oraz Agnieszki Osieckiej.

Pierwsze role i nagrody

W roku 1981 podjęła rolę Zoi, komunistki w serialu telewizyjnym "Dom". Ta rola przyniosła jej rozpoznawalność. W 1985 roku otrzymała nagrodę Brązowe Lwy Gdańskie za rolę Klary w filmie "Nadzór" Wiesława Saniewskiego. Największą sławę w Polsce przyniosła jej rola Kasi Pióreckiej w "Zmiennikach" w 1986 roku. Za tę rolę otrzymała Wiktora, czyli nagrodę dla najpopularniejszej aktorki Telewizji Polskiej. 

 

W 1988 roku odegrała rolę Hanny Nycz w "Dekalogu IX" Krzysztofa Kieślowskiego. W tym samym roku zagrała także nazistowską fotografkę i reżyserkę Heni Stahl w "Hanussen" Istvana Szabo. W 1994 roku zatrudniła się na cały etat w warszawskim Teatrze Studio.

 

W 2000 roku wystąpiła w Budapeszcie podczas festiwalu. Zagrała wtedy w sztuce "Zachodnie wybrzeże". W tym samym roku wystąpiła w filmie "Kameleon". W 2003 roku zagrała Paulinę w "Mewie". W 2004 roku zagrała na paryskiej scenie rolę Meszulach w "Dybuku". W tym samym roku wystąpiła także w roli Fay w sztuce "Więź"

Recitale, teatr i książki

W 2006 roku wróciła do recitali. Śpiewała piosenki Jacka Kleyffa i Agnieszki Osieckiej w recitalu pt. "I poczucie szczęścia... nawet gdy wichura". Wydała także własną autobiografię "Wejść tam nie można" (wyd. Znak). Książka opiera się na rozmowach z Krystyną Strączek. Publikacja w roku 2016 została uzupełniona o dodatkowe strony. 

 

Grała także przez trzy lata (od 2008 roku) w monodramie "Rok magicznego myślenia". Za tę rolę dostała Nagrodę Wojewody Dolnośląskiego, która została jej przyznana podczas 44. Międzynarodowych Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora. W 2010 roku wydała drugą książkę "Wszystko jest takie kruche". Tym razem był to owoc rozmów z Izabelą Górnicką-Zdziech. Zagrała także Czesławę Oknińską w "Mistyfikacji". W 2012 roku odegrała rolę Barbary Weston w sztuce teatralnej "Sierpień: Oklahoma, Hrabstwo Osage".

 

W 2015 roku miał premierę jej recital pt. "Pozwól mi spróbować jeszcze raz". Zaśpiewała tam utwory m.in. Dżemu, Stanisława Soyki, Kleyffa oraz Marleny Dietrich. W 2016 roku wystąpiła w roli ciotki Agaty w filmie "Za niebieskimi drzwiami"

Dubbing

Ewa Błaszczyk użyczyła swojego głosu w: "Dixie" (1981-1982), "Mów mi Rockefeller" (1990) oraz "Mleczna droga" (1990).

Nagrody

Ewa Błaszczyk otrzymała liczne nagrody, m.in. Wiktor (1998), Polka Roku (2006), Medal Świętego Brata Alberta (2006), Europejczyk roku (2008), Ambasador Polskiej Pediatrii (2008), Medal Solidarności Społecznej (2015) oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2021).

 

 

Zobacz też: Tomasz Oświeciński, Anna Czartoryska, Magdalena Zawadzka, Piotr Głowacki, Michał Mikołajczak, Łukasz Nowicki, Piotr Grabowski, Paulina Gałązka, Ewa Błaszczyk, Edyta Olszówka, Milena Suszyńska, Dorota Nowakowska, Monika Obara, Maria Pakulnis, Andrzej Andrzejewski, Katarzyna Kozyra, Adam Cywka, Jowita Budnik, Tomasz Kozłowicz, Sebastian Perdek,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Ewa Błaszczyk - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Ewa Błaszczyk?

Miejscowości, w których Ewa Błaszczyk wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Czy Ewa Błaszczyk grała w zagranicznych produkcjach?
Tak. Gdy rozczarowała się sytuacją polityczną w naszym kraju, wyjechała do Austrii. Później zamieszkała na jakiś czas w Niemczech. Występowała tam w niemieckojęzycznych produkcjach. Odegrała rolę reżyserki w "Made in West Germany" - filmie z 1991 roku.
W jakim kabarecie występowała Ewa Błaszczyk?
Aktorka występowała w kabarecie należącym do Jana Pietrzaka.
Czy Ewa Błaszczyk występowała w Teatrze Telewizji?
Tak. W 1991 roku zagrała rolę Dolores w "Tabu", czyli monodramacie.
Czy Ewa Błaszczyk miała przerwy w karierze?
Tak, miała roczną przerwę, gdy w 1992 roku złamała nogę oraz po śmierci jej męża i wypadku ich córki.
Czym zajmuje się Fundacja Ewy Błaszczyk?
Ewa Błaszczyk założyła fundację "Akogo?". Działa ona wraz z księdzem Wojciechem Drozdowiczem na rzecz dzieci, które wymagają rehabilitacji po przebyciu ciężkich urazów neurologicznych. Celem fundacji było m.in. wybudowanie Kliniki Neurorehabilitacyjnej "Budzik", która została otwarta w 2012 roku.

Fani lubią też

Zobacz też