Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfestivaland-by-the-mfame-mmasunrise-festival
Home Artysta Jerzyk Krzyżyk

Jerzyk Krzyżyk

Sprawdź wydarzenia
Jerzyk KrzyżykOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Jerzyk Krzyżyk to polski artysta młodego pokolenia, który tworzy muzykę alternatywną z pogranicza rapu, postpunku, elektroniki, kreatywnie zamazując granice między hip hopem a rockiem.

Twórczość Jerzyka Krzyżyka

Muzyka Jerzyka Krzyżyka wymyka się wszelkim zaszeregowaniom. Recenzenci muzyczni odczytują w jego piosenkach nawiązania do tak różnorodnych nurtów jak rap, muzyka elektroniczna, cold wave lat 80. XX w., hip hop i rock. Do tego obrazu eklektycznej twórczości można dodać najczęściej wskazywane wpływy i podobieństwa muzyczne.

 

U Krzyżyka słychać brzmienia nawiązujące do Joy Division czy zespołu Siekiera, legendy polskiego punk rocka i nowej fali około. Obrazu całości dopełniają auto tune i trapowe bity. Sam Jerzyk w wywiadach nie odcina się od tych inspiracji. Choć Krzyżyk nie jest raperem, to jego składnia i rytm, w którym śpiewa, nasuwa skojarzenia z hip hopowymi rytmami.

 

W swoich tekstach opowiada o tym co bliskie, lokalne, codzienne. Bywa nazywany głosem młodego pokolenia, choć sam skromnie temu zaprzecza. Tym, co uderza w tego utworach, jest szczerość emocjonalna i kontrast między prostym, czasem wulgarnym językiem, a poetycką wrażliwością, z jaką pokazuje swój świat. Rodzina artysty pochodzi ze wschodniej części Polski (na południe od Siedlec) i tę lokalną tożsamość pokazuje w swoich utworach. Rapuje o tym, co zna i wśród czego się wychował - dlatego w jego utworach nie brak bezkompromisowych nawiązań do religii.

Albumy Jerzego Krzyżyka

Debiutancki album Jerzego Krzyżyka, "Moczydło", ukazał się w 2019 r. jako niezależne wydawnictwo artysty, pokazujące pejzaż polskiej wsi, w wyjątkowej podróży między latami 40., czasami PRL-u i współczesnymi w cold wave-owej wersji. Kolejne albumy to "Dożynki" z 2020 r. i "Warszawa" z 2021 r.

 

Najbardziej przełomowy dla artysty jest najnowszy album z 2022 r. - "Serce". Tę płytę sam Krzyżyk określa mianem swojego drugiego debiutu. W odróżnieniu od tworzonych samodzielnie, szybko i intensywnie wydawnictw, tym razem płyta ukazała się pod skrzydłami wytwórni Dypensa Records, pod kierunkiem Wojciecha Urbańskiego, współzałożyciela wytwórni, znanego także z duetu RYSY, oraz z pracy producenckiej m.in. dla Kwiatu Jabłoni, Julii Wieniawy, Anity Lipnickiej czy Tymka. Na płycie znalazły się takie utwory jak "Ona mi", "Neo Zomo", "Aparacik"

 

Album "Serce"do eklektycznego miksu muzycznego, w którym tak dobrze czuje się Jerzyk Krzyżyk, poza rapem, elektroniką i post punkiem wprowadza jeszcze elementy popowe. Czy album jest bardziej rockowy czy rapowy? Artysta uprzedza te pytania - w zinie, który towarzyszy albumowi zamieszczając esej i już na wstępie dystansując się od katalogowania twórczości. W "Sercu" pojawiają się gościnnie także inni artyści, zaproszeni przez producenta Wojciecha Urbańskiego. To Alick z Ćpaj Stajl, zespołu, który równie brawurowo miesza style, i jak podkreśla sam Jerzyk Krzyżyk, jest dla niego autorytetem. Druga kooperacja na płycie to Samara, młoda wokalista, rozwijająca karierę pod skrzydłami Dyspensa Records.

 

 Jerzyk Krzyżyk pojawi się także na albumie "Dystape", zapowiadanym na lipiec 2022 r. mixtape artystów związanych z wytwórnią Dyspensa Records. Jako zapowiedź płyty pojawił się singiel "Montevideo", duet Krzyżyka i Tektoniki - pod tym pseudonimem reżyser Krzysztof Skonieczny występuje jako raper.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Jerzyk Krzyżyk: Fisz Emade Tworzywo, Lutto Lento, Resina, The Bug, Szczyl, Nilüfer Yanya, .VRIL, Lorenzo Raganzini, Ralph Kamiński, Moderat, CatchUp, Trupa Trupa, Hodak, Sarapata, Andy Stott, Kollektiv Turmstrasse, Shyness, Anna Calvi, Zdechły Osa, Wczasy,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Ile lat ma Jerzyk Krzyżyk?
Artysta ma 24 lata, urodził się w 1998 r.
Skąd pochodzi Jerzyk Krzyżyk?
Krzyżyk urodził się na warszawskim Targówku, a jego rodzina pochodzi z niewielkiej miejscowości za Siedlcami - do wiejskich wspomnień często powraca w twórczości.
Kto projektował okładkę albumu Serce?
wszystkie okładki projektuje sam Jerzyk Krzyżyk. Poza karierą muzyczną, jest także malarzem.
Z kim współpracuje Jerzyk Krzyżyk?
Do tej pory nagrywał single razem z Samarą, Alickiem z Ćpaj Stajl i Tektoniką. Producentem, z którym pracuje jest Wojciech Urbański.
Czym poza muzyką zajmuje się Jerzyk Krzyżyk?
Krzyżyk jest również malarzem - ukończył Akademię Sztuk Pięknych, sam odpowiada za oprawę graficzna swoich albumów, jego prace są dostępne w galerii online Szeptem.
Czy Jerzyk Krzyżyk jest obecny w social media?
Tak, na swoim profilu na Facebook wrzuca informacje przede wszystkim dotyczące swojej muzyki. Profil na Instagramie jest skupiony głównie na dziełach malarskich i rysunkowych Krzyżyka.

Fani lubią też

Zobacz też