Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Nilüfer Yanya

Nilüfer Yanya

Nilüfer YanyaOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Melancholijne dźwięki muzyki gitarowej i hipnotyzujące melodie indie rocka. Tak można by opisać Nilüfer, młodą piosenkarkę z Londynu. Nilüfer Yanya to artystka, która nie marzy o popularności, tylko o tworzeniu sztuki. Bo jak sama wielokrotnie wspomina "sztuka, wpływa na wszystko co robimy".

Nieuchwytny styl muzyczny Nilüfer Yanyi

Muzykę artystki najczęściej określa się mianem indie rocka czy też rocka alternatywnego. Mimo to wydaje ona także piosenki w stylach latin, new wave, post-punk, jazz i trip hop. Nie ogranicza się i dlatego jej muzyka jest tak wyjątkowa.

Inspiracje artystki

Yanya inspiruje się muzyką Niny Simone i Jeffa Buckleya. To dlatego w jej piosenkach często brzmią jazzowe melodie. Natomiast pojawiające się alternatywne, nowoczesne wstawki to efekt inspiracji Conanem Mockasin i Rosie Lowe.

Pierwsze lata życia Yanyi

Nilüfer Yanya jako dziecko mieszkała w dzielnicy Chelsea w Londynie. Później w swoich piosenkach będzie ją opisywała jako miejsce pełne szarości i zepsute aż do szpiku kości. Z muzyką miała do czynienia od najmłodszych lat. Jej ojciec o tureckim pochodzeniu często grywał w domu na sazie, instrumencie przypominającym lutnię. Natomiast mama grała małej dziewczynce muzykę klasyczną. Nic dziwnego, że Yanya już w wieku dwunastu lat nauczyła się grać na gitarze. Uczęszczała także do Pimlico School, szkoły muzycznej, w której odkryto wiele muzycznych sław. Przykładowo nauki pobierał w niej Dave Okumu z Invisible, który zresztą uczył później nastoletnią Nilüfer. Jako nastolatka słuchała The Libertines i The Strokes.

Początek kariery i odrzucone propozycje

Karierę muzyczną Nilüfer Yanya zaczęła w wieku 18 lat od dodania na SoundCloudzie dwóch utworów. Później podpisywała kontrakty z niezależnymi wytwórniami muzycznymi. Swoją popularność mogła szybko zwiększyć, gdyby zgodziła się na udział w tworzonej przez Louisa Tomlinsona z One Direction muzycznej grupie dziewczęcej. Odmówiła jednak tej propozycji i obroniła swoją indywidualność. Jak wspominała później w wywiadach, przedsięwzięcie to nie miało przysłużyć się sztuce, ale doprowadzić jedynie do zarobienia pieniędzy przez twórców projektu. Takim podejściem dziewczyna zdecydowanie gardziła i nazywała je "samolubnym".

Pierwsza EP-ka i droga na szczyt

2016 to rok wydania debiutanckiej EP-ki "Small Crimes/Keep on Calling". To trzy jazzowe piosenki, które zdecydowanie potwierdzają uniknalność artystki. Pierwsza z nich pt. "Keep on Calling", jak sama artystka mówi, opowiada o próbie odcięcia się od bliskich osób. Z kolei "Small Crimes" przybliża problem nierówności w systemie oraz tego, co robią ludzie, kiedy nikt na nich nie patrzy. Dojrzałe teksty i świetne wejście na rynek muzyczny umożliwiły Yanyi zagranie po wypuszczeniu EPki pierwszego dużego koncertu w londyńskim Slaughtered Lamb.

Kolejne EP-ki, kolejne sukcesy

Następna EP-ka o tytule "Plant Feed" pojawiła się już w 2017 roku. Już promujący ją singiel pt. "Sliding Doors" wywołał bardzo pozytywne opinie. Riff gitarowy, klaskanie w dłonie, cicha perkusja i pełne emocji słów. Tak czarująca jest ta piosenka. Na kolejną EP-kę Nilüfer Yanyi również nie trzeba było długo czekać. Propozycja pt. "Do you like pain?" ukazała się już w 2018 roku. Uwagę przykuwała zwłaszcza hipnotyzująca piosenka pt. "Baby Luv". Nic dziwnego, że artystka już w 2018 roku pojawiła się na liście BBC’s Sound of 2018.

Pierwszy album Nilüfer Yanyi i zachwyt słuchaczy

"Miss Universe", czyli debiutancka płyta Yanyi, wydana w 2019 roku jest dość nietypową propozycją. Album jest przede wszystkim walką z nieustanną presją na bycie idealnym, jaką wywiera na człowieka społeczeństwo. Dlatego pomiędzy poszczególnymi piosenkami usłyszeć można głos piosenkarki w roli Siri z firmy WWAY Health. Artystka w satyryczny sposób zwraca uwagę na poważny problem. A wszystko to w akompaniamencie dobrych gitarowych riffów i dźwięków saksofonów, przypominających lata 80. Najlepiej z debiutanckiej płyty odebrane zostały piosenki "Angles" i "In your head", które znacznie przysporzyły dziewczynie popularności.

"Painless" - druga, udana płyta Yanyi

Najnowsza płyta ukazała się 4 marca 2022 roku. "Painless", bo taki tytuł nosi album, otrzymał bardzo przychylne opinie krytyków. Zarówno "Pitchfork", jak i "The Line of Best Fit" wydały na jego temat bardzo pozytywne publikacje. Jak mówi w jednym z wywiadów artystka, album ma zwrócić uwagę na brak konieczności tworzenia sztuki tylko z bólu. Szczególnie wyjątkowy jest singiel "Stabilise" w stylu indie rocka, w którym poruszany jest temat konfrontacji ze samym sobą.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Nilüfer Yanya: Fisz Emade Tworzywo, Lutto Lento, Resina, The Bug, Szczyl, .VRIL, Lorenzo Raganzini, Ralph Kamiński, Moderat, CatchUp, Trupa Trupa, Hodak, Sarapata, Jerzyk Krzyżyk, Andy Stott, Kollektiv Turmstrasse, Shyness, Anna Calvi, Zdechły Osa, Wczasy,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Ile lat ma Nilüfer Yanya?
Piosenkarka urodziła się w 1995, w tym roku obchodzi więc swoje 27 urodziny.
Kto pisze teksty jej piosenek?
Większość tekstów swoich piosenek artystka pisze samodzielnie.
Czy jej rodzina też jest sławna?
O rodzinie Yanyi nie jest głośno, ale co ciekawe, niektóre jej teledyski są wyreżyserowane przez Molly Daniel, czyli jej siostrę.
Jaaki był największy występ Yanyi?
W 2022 roku zaśpiewała na scenie Coachelii, tuż obok tak wielkich sław jak Kanye West czy Billie Eilish.
Kiedy najbliższa trasa koncertowa?
Artystka właśnie jest w trakcie trasy, która obejmuje 12 koncertów w krajach europejskich. Na niektóre koncerty bilety wciąż są dostępne.

Fani lubią też

Zobacz też