Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Artysta Lutto Lento

Lutto Lento

Lutto LentoOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Lutto Lento, czyli Lubomir Grzelak to urodzony w 1989 roku polski kompozytor i producent. Ponadto realizuje projekty DJ-skie oraz tworzy muzykę teatralną i filmową, swoim pseudonimem posługuje się od 2009 roku. W swoich kompozycjach wykorzystuje wyszukane i nagrane dźwięki, obiekty, syntetyzatory i autorskie pętle taśmowe.

Początek kariery artystycznej 

Jako nastolatek obracał się w klimacie wrocławskiej muzyki eksperymentalnej i noise'owej, początkowo pod pseudonimem Lutek, był częścią projektu Quodlibet64. W okresie od 2007 do 2010 roku prowadził netlabel o nazwie "By?em Kobieta records", a w 2011 roku założył własną wytwórnię, specjalizującą się w wydawaniu kaset magnetofonowych - "Sangoplasmo Records". Aspekt wizualny wytwórni opierał się na tematyce ezoterycznej, pięknie natury i niezidentyfikowanych obiektach latających. Inspiracją intelektualną wytwórni byli Jean-Jacques Rousseau, Wilhelm Reich, Erich Von Däniken, Claude Lévi-Strauss oraz Austin Osman Spare. Sangoplasmo Records wydała 35 kaset, na których znalazły się nagrania zarówno polskich, jak i międzynarodowych twórców, między innymi litewskiego kompozytora Arturasa Bumšteinasa, ukraińskiego artysty dźwięku Edwarda Sola, Michała Kupicza - producenta muzycznego oraz projekty laureatów Paszportów "Polityki": Jakuba Ziółki i Błażeja Króla. Ostatni projekt wytwórni ukazał się w 2014 roku, a podsumowaniem jej działalności było Warszawskie wydarzenie "Boiler Room Poland. Sangoplasmo Takeover”.

Kolejne projekty 

Rok 2013 to początek kolejnego projektu Lutto Lento, tym razem we współpracy z Filipem Lechem, z którym stworzyli wytwórnię DUNNO Recordings. Dyskografia DUNNO obejmuje produkcje Wojciecha Bąkowskiego będące dźwiękową opowieścią poety i artysty wizualnego, płytę z muzyką taneczną Piotra Kurka czy album z twórczością Andrzeja Nowaka - twórcy muzyki komputerowej z lat 80. Swoje płyty Lutto Lente wydawał nie tylko we własnej wytwórni, ale również w FTD, Transatlantyku, Where To Know? oraz Proto Sites.

Albumy

Pierwszy album Lutto Lente ujrzał światło dzienne w 2017 roku, nosi tytuł "Dark Secret World". Rok 2019 to czas, gdy ukazało się mini-wydawnictwo "Fortuna". Najnowszy album twórcy to płyta "Legendo" wydana w 2021 roku, będąca zapisem dźwiękowym, wielu dziwnych obrazów pochodzących z głowy artysty. Został skomponowany na zasadzie labiryntu, w którym słuchacz natrafia na nieprzewidywalne zdarzenia i przedmioty. Inspiracje do albumu są na tyle szerokie, że obejmują twórczość Coil, polską kołysankę z dziewiętnastego wieku, czy obrazy Stanisława Wyspiańskiego. 

Festiwale 

Ze swoją muzyką Lutto Lento wystąpił na wielu festiwalach między innymi na Upper Festival w Katowicach, Unsound Festival w Krakowie, Avant Art w Warszawie, Gamma Fest w Petersburgu, Festiwalu Przemiany w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy Tauron Nowa Muzyka w Katowicach i Rokolectiv Festival w Bukareszcie. Artysta zrealizował również wiele tras koncertowych między innymi we współpracy z Piotrem Kurkiem i Bonnie Prince Billym. 

Teatr

Lutto Lento realizuje nie tylko projekty DJ-skie czy wydaje autorskie albumy, ale jest również twórcą muzyki teatralnej. Od 2014 roku współpracuje z Michałem Kotańskim - reżyserem teatralnym i dyrektorem Teatru im Stefana Żeromskiego w Kielcach. W ramach tej kooperacji stworzył muzykę do jego 6 spektakli teatralnych. Ponadto zajął się warstwą dźwiękową dla spektakli Kotańskiego realizowanych z Teatrem Telewizji: "Dzieje grzechu" z 2017 oraz "Hamlet" z 2019 roku. Realizuje również projekty we współpracy z reżyserką i choreografką Martą Ziółek.

Film

Poza muzyką teatralną, Lubomir Grzelak skomponował muzykę do filmu dokumentalnego w reżyserii Michała Marczaka "Wszystkie nieprzespane noce". Film otrzymał nagrodę za reżyserię na Sundance Film Festiwal i wyróżnienia w ramach Cinema Eyes Honors w Nowym Jorku (tutaj nominację do nagrody Outstanding Achievement in Original Music Score otrzymał Grzelak) oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie.

Gry i sieć

Utwór Lutto Lento pojawił się w ścieżce dźwiękowej gry komputerowej Cyberpunk 2077, wydanej przez CD Projket RED, jej premiera światowa miał miejsce w grudniu 2020 roku.

 

We współpracy z Rafałem Dominkiem stworzyli audiowizualną pracę "SLUR", uznaną za pierwszą polską sztukę sprzedaną w formie tokena NFT. 

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Lutto Lento: Fisz Emade Tworzywo, Resina, The Bug, Szczyl, Nilüfer Yanya, .VRIL, Lorenzo Raganzini, Ralph Kamiński, Moderat, CatchUp, Trupa Trupa, Hodak, Sarapata, Jerzyk Krzyżyk, Andy Stott, Kollektiv Turmstrasse, Shyness, Anna Calvi, Zdechły Osa, Wczasy,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak brzmi prawdziwe imię i nazwisko Lutto Lento?
- pełne imię i nazwisko artysty to Lubomir Grzelak
Jaki najbardziej innowacyjny projekt stworzył Lutto Lento?
- najbardziej innowacyjny z projektów artysty to praca audiowizualna "SLUR" stworzona we współpracy z Lutto Lento, jest to pierwsza polska sztuka sprzedana w formie tokena NFT
Do jakiego filmu, Lutto Lento stworzył ścieżkę dźwiękową?
Do jakiego filmu, Lutto Lento stworzył ścieżkę dźwiękową?
Z jakim reżyserem teatralnym współpracuje Lutto Lento?
artysta współpracuje z Michałem Kotańskim
Jak określić można styl muzyczny Lutto Lento?
nie ma dobrego określenia, które w pełni oddałoby styl artysty, jest to mieszanka różnorodnych gatunków muzycznych od surrealistycznych, awangardowych dźwięków przez niszowy dancehall i muzykę klubową

Fani lubią też

Zobacz też